Je dobré vedieť, aké poklady nosíme v hlave a ako s nimi máme správne pracovať. Pomôžu ti pritom práve tieto fakty, ktoré sú náučné, ako aj zaujímavé.
1. Ľudia s vyšším IQ majú menej kamarátov
Ľudia s vyšším inteligenčným kvocientom sú takí zahĺbení do riešenia „skutočných“ problémov, že im utužovanie kamarátskych vzťahov pripadá ako strata času. Vedci však tvrdia, že bez ohľadu na to, aký múdry človek je, mal by mať kamarátov.
Človeku to prináša mnoho benefitov a zlepšuje nielen duševné, ale aj fyzické zdravie. Z času na čas teda treba vymeniť podnetné knihy za rozhovory so zaujímavými ľuďmi.
2. Depresia mení naše celkové vnímanie
Tí, ktorí majú dočinenia s depresiou, majú zväčša pocit, že všetko je akési šedé a pochmúrne. Akoby svet razom stratil všetky veselé farby. V skutočnosti to však nie je len pesimistická metafora, ale vedecky dokázaný fakt. Depresia ovplyvňuje citlivosť sietnice, a preto pacienti s týmto problémom naozaj nie sú schopní rozoznávať farby tak dobre ako zdravý človek.
3. O predsavzatiach by sa nemalo hovoriť
Je jedno, či chceš začať cvičiť, jesť zdravo, alebo čítať viac kníh. Nikomu o tom nehovor. Plány do blízkej budúcnosti si treba nechávať pre seba, a to nielen preto, že takto nikto nezistí, ak sa na ne z lenivosti vykašleš.
Keď o niečom neustále rozprávaš a všetkých oboznamuješ s tým, že tento večer pôjdeš danú vec robiť, tvoj mozog sa s tým stotožní viac, ako by si sám chcel. S touto predstavou sa mozog natoľko zžije, že ju bude považovať za vybavenú – ako keby sa už stala. Potom bude trikrát také ťažké prinútiť sa ísť do toho „odznova“.
4. Znalosť cudzích jazykov ti pomôže v rozhodovaní
Robiť dôležité rozhodnutia je ťažké. Hoci mozog by možno aj vedel, čo je správne a čo vlastne chce, často má smolu, lebo zasiahne srdce. Zo situácie sa teda odrazu stáva racionálno-emotívny guláš, z ktorého sa ani za svet nedokážeš vymotať.
Návod na to, ako srdce vyšachovať z hry je jednoduchý – začni premýšľať v cudzom jazyku. Väčšina ľudí nemá v inom jazyku takú slovnú zásobu, aby vedela pokryť všetky tie emocionálne omáčky, ktoré všetko len zbytočne komplikujú.
5. Mladí ľudia sú častejšie deprimovaní
Je to smutné, ale je to pravda. Štatistiky ukazujú, že najviac ľudí trpiacich depresiou sa nachádza vo vekovej skupine do tridsať rokov. Možno je to uponáhľanou dobou, snahou navyknúť si na život „dospeláka“ a stotožniť sa s očakávaniami svojho okolia. Ktovie. V každom prípade, ľudia v rozmedzí 18 – 30 rokov patria medzi tých najsmutnejších.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane