Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna
Zdroj: ©Shutterstock

10 zaujímavých faktov o ľudskej psychike, ktoré v školských učebniciach nenájdeš

Ľudia s vyšším IQ majú menej kamarátov.

Je dobré vedieť, aké poklady nosíme v hlave a ako s nimi máme správne pracovať. Pomôžu ti pritom práve tieto fakty, ktoré sú náučné, ako aj zaujímavé.

1. Ľudia s vyšším IQ majú menej kamarátov

Ľudia s vyšším inteligenčným kvocientom sú takí zahĺbení do riešenia „skutočných“ problémov, že im utužovanie kamarátskych vzťahov pripadá ako strata času. Vedci však tvrdia, že bez ohľadu na to, aký múdry človek je, mal by mať kamarátov.

Človeku to prináša mnoho benefitov a zlepšuje nielen duševné, ale aj fyzické zdravie. Z času na čas teda treba vymeniť podnetné knihy za rozhovory so zaujímavými ľuďmi.

© Profimedia

2. Depresia mení naše celkové vnímanie

Tí, ktorí majú dočinenia s depresiou, majú zväčša pocit, že všetko je akési šedé a pochmúrne. Akoby svet razom stratil všetky veselé farby. V skutočnosti to však nie je len pesimistická metafora, ale vedecky dokázaný fakt. Depresia ovplyvňuje citlivosť sietnice, a preto pacienti s týmto problémom naozaj nie sú schopní rozoznávať farby tak dobre ako zdravý človek.

© Profimedia

3. O predsavzatiach by sa nemalo hovoriť

Je jedno, či chceš začať cvičiť, jesť zdravo, alebo čítať viac kníh. Nikomu o tom nehovor. Plány do blízkej budúcnosti si treba nechávať pre seba, a to nielen preto, že takto nikto nezistí, ak sa na ne z lenivosti vykašleš.

Keď o niečom neustále rozprávaš a všetkých oboznamuješ s tým, že tento večer pôjdeš danú vec robiť, tvoj mozog sa s tým stotožní viac, ako by si sám chcel. S touto predstavou sa mozog natoľko zžije, že ju bude považovať za vybavenú ako keby sa už stala. Potom bude trikrát také ťažké prinútiť sa ísť do toho „odznova“.

© Profimedia

Odporúčame prečítať:

Vieš, kto je najväčšia celebrita z tvojho mesta? Táto interaktívna mapa ti to vyzradí

4. Znalosť cudzích jazykov ti pomôže v rozhodovaní

Robiť dôležité rozhodnutia je ťažké. Hoci mozog by možno aj vedel, čo je správne a čo vlastne chce, často má smolu, lebo zasiahne srdce. Zo situácie sa teda odrazu stáva racionálno-emotívny guláš, z ktorého sa ani za svet nedokážeš vymotať.

Návod na to, ako srdce vyšachovať z hry je jednoduchý – začni premýšľať v cudzom jazyku. Väčšina ľudí nemá v inom jazyku takú slovnú zásobu, aby vedela pokryť všetky tie emocionálne omáčky, ktoré všetko len zbytočne komplikujú.

© Profimedia

5. Mladí ľudia sú častejšie deprimovaní

Je to smutné, ale je to pravda. Štatistiky ukazujú, že najviac ľudí trpiacich depresiou sa nachádza vo vekovej skupine do tridsať rokov. Možno je to uponáhľanou dobou, snahou navyknúť si na život „dospeláka“ a stotožniť sa s očakávaniami svojho okolia. Ktovie. V každom prípade, ľudia v rozmedzí 18 – 30 rokov patria medzi tých najsmutnejších.

© Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť