Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

10 zaujímavých faktov o mláďatách zvierat, o ktorých ťa na biológii neučili

Vieš, aké maličké je mláďa pandy?


Vieš, aké maličké je mláďa pandy? A z akej výšky padá mláďa žirafy počas prvých sekúnd svojho života? Pretože po dnešku už budeš. Pripravili sme si pre teba totiž niekoľko faktov o mláďatách zvieracej ríše a veríme, že niektoré z nich ťa poriadne šokujú. Tak sa teda poďme na to pozrieť.

1. Mláďatá žirafy spadnú z dvojmetrovej výšky

Bojové podmienky africkej savany nedávajú malým žirafám priestor na pomalú a postupnú aklimatizáciu. Už samotný príchod na svet je pre ne pomerne drastický. Po tom, čo opustia telo matky, ich čaká dvojmetrový pád na zem a majú približne polhodinu, aby sa z neho otriasli a začali chodiť. Tehotenstvo žirafy preto trvá až 15 mesiacov a mláďa prichádza na svet omnoho vyvinutejšie ako iné druhy.

Shutterstock

2. Mláďatá papagájov dostávajú vlastné mená

Ťažko si predstaviť, ako môže dať jedno zviera meno tomu druhému, no predsa je to možné. Minimálne v prípade voľne žijúcich papagájov. Vedecká štúdia z roku 2011 totiž odhalila, že samička papagája pomenuje svoje mláďatá po vyliahnutí rozličnými zvukmi. Tie im následne ostávajú po zvyšok života.

Shutterstock

3. Mláďatá slona nevedia používať chobot

Slonie mláďatá sú veľmi podobné batoľatám – trochu ťarbavé, trochu pojašené a ešte úplne presne nevedia, na čo im všetky časti tela vlastne slúžia. Napríklad chobot. Používanie chobota si vyžaduje komplexnú koordináciu pohybov, ktoré sa novonarodené slony musia najprv naučiť. Prvé dva roky však žijú prevažne z materského mlieka, takže času na to majú habadej.

Shutterstock

4. Mláďatá orangutana pijú materské mlieko až do ôsmich rokov

Internetom cirkuluje niekoľko bizarných príbehov o matkách, ktoré v domnienke, že robia pre svoje ratolesti len to najlepšie, stále dojčia svoje dospelé deti. Ale povedzme si úprimne, nie je to úplne normálne. Pre ľudí vôbec nie a dokonca ani pre orangutany, ktoré sú od materského mlieka závislé naozaj dlho. Z dlhoročných štúdií totiž vyplynulo, že samice orangutanov dojčia svoje mláďatá až osem rokov.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

Muži sa podelili o trápne momenty, keď im vôbec nedošlo, že ich niekto balí

5. Mláďatá morskej vydry sú také huňaté, že sa nemôžu utopiť

Ostatné druhy vydier privádzajú mláďatá na svet na súši, morské vydry však túto možnosť nemajú. Bolo by dosť nepríjemné, keby sa hneď po príchode na svet mláďatá utopili, ale nemaj strach. Príroda to má ošetrené. Mláďatá morskej vydry sa rodia vyvinutejšie ako ostatné – majú otvorené oči, na ceste sú už prvé zuby a ako bonus ich telo pokrýva srsť taká hustá, že je pre ne prakticky nemožné sa potopiť pod hladinu.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť