Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 24.11.2024
sk
Emília
cz
Emílie
, Emilia

10 zaujímavých faktov o mláďatách zvierat, o ktorých ťa na biológii neučili

Vieš, aké maličké je mláďa pandy?


6. Mláďatá plameniaka sú šedé

O ľuďom sa hovorí, že sme to, čo jeme, no platí to aj pre niektoré živočíšne druhy. Napríklad plameniaky. Možno by si čakal, že sa už rodia sfarbené doružova, no nie je to tak. Čerstvo narodené mláďatá plameniaka sú totiž šedé a ich perie sa doružova sfarbí až po hojnej konzumácii rias a žiabronôžok s obsahom karotenoidov, teda farebných pigmentov. Tie sa mimo iného nachádzajú napríklad aj v mrkve, paradajkách či mangu.

Shutterstock

7. Mláďatá pandy sú také maličké, že ich môžeš chytiť do dlane

Je pochopiteľné (a fyzicky nevyhnutné), že čerstvo narodené mláďa je menšie ako jeho rodičia, ale v prípade pánd to predsa zachádza trochu do extrémov. Malá panda totiž váži len niečo okolo stodvadsať gramov (občas dokonca menej), čo je zhruba jedna tisícina z váhy dospelého jedinca. Pre lepšiu predstavu – kocka masla má 250 gramov a toto je menej ako polovica.

Shutterstock

8. Mláďatá vráskavca obrovského priberajú 5 kilogramov za hodinu

Vráskavec obrovský je druh veľryby, ktorý je nielen najväčším živočíchom na Zemi teraz, ale podľa dostupných informácií aj najväčším žijúcim živočíchom vôbec. V dospelosti váži viac ako 130-tisíc kilogramov a dostať sa na túto rekordnú váhu nie je len tak. Práve preto čerstvé mláďatá vďaka materskému mlieku (ktorého samica za deň vyprodukuje takmer 200 litrov) priberajú až 5 kilogramov za hodinu.

Shutterstock

9. Mláďatá nosorožca sa rodia bez rohu

Má to v mene a predsa sa rodí bez neho. Mláďatá nosorožca prichádzajú na tento svet bez rohu – ten sa začne objavovať až medzi prvým a druhým mesiacom života a počas prvého roka rastie pomerne rýchlo. Roh je tvorený keratínom, teda rovnakým materiálom, z ktorého sú ľudské nechty, vlasy či pazúry iných živočíchov. V dospelosti môže mať až 90 centimetrov.

Shutterstock

10. Mláďatá morských korytnačiek komunikujú už vo vajíčku

Keď vedci umiestňovali mikrofón do korytnačích vajíčok, nevedeli presne, čo čakať, preto ich rozoznateľné zvuky príjemne prekvapili. Ako sa píše v štúdii z roku 2013, malé korytnačky vo vajciach naozaj vedia komunikovať. Odborníci sa nazdávajú, že dôvodom ich komunikácie je správne načasovanie vyliahnutia, od ktorého závisí ich bezpečná migrácia do vody.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.