Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka
Zdroj: ©Shutterstock

10 zaujímavých faktov o známych značkách, ktoré si doposiaľ nevedel

Vieš, čo to znamená, keď má zamestnanec Starbucksu čiernu zásteru?

Značky v našom dnešnom článku ti rozhodne nemusíme predstavovať. S názvami Starbucks, Adidas, Samsung či Ryanair si sa už nepochybne stretol, aj napriek tomu sa stavíme, že tieto veci si o nich nevedel. Dnes sme si pre teba pripravili niekoľko šokujúcich faktov o známych značkách, vďaka ktorým si zase o čosi rozšíriš obzory. Tak teda poďme na to.

1. Coca Cola mala pôvodne obsahovať víno

Lekárnik John Pemberton sa pri vymýšľaní jedného z najpopulárnejších nápojov vôbec do značnej miery inšpiroval nápojom Vin Mariani. Ten pochádzal z Francúzska a jeho hlavnými zložkami bolo červené víno a kokaín. Spojenými štátmi sa však v tom čase preháňalo akési anti-alkoholové hnutie, vďaka čomu sa Pemberton rozhodol víno zo zoznamu ingrediencií vyškrtnúť. O kokaíne sa to isté povedať nedá.

Shutterstock

2. Šalát z McDonaldu má viac kalórií ako burger

To, že je niečo zelené, ešte automaticky neznamená, že je to zdravé – hlavne, keď sa to utopí v oleji. Šalát z McDonaldu je toho ukážkovým príkladom. Podľa oficiálnych nutričných informácií má Caesar šalát z tohto rýchleho občerstvenia 730 kalórií, 53 gramov tuku a 1,400 miligramov soli. Na porovnanie, dvojitý Big Mac má „len“ 680 kalórií, 38 gramov tuku a 1,340 miligramov soli. Nalož s touto informáciou, ako uznáš za vhodné.

Shutterstock

3. Len špecialisti na kávu nosia v Starbuckse čierne zástery

Coffee master. To je titul certifikovaného baristu zo Starbucksu, skutočného špecialistu na kávu, ktorého na prevádzke spoznáš podľa charakteristickej čiernej zástery. Chceš vedieť, aká káva sa najlepšie hodí k tvojmu koláču? Ako teplota vody ovplyvňuje výslednú chuť? Ako káva rastie, ako sa praží a prečo je to tak? Pokiaľ za tebou v rade nestojí ďalších dvadsať netrpezlivých zákazníkov, tak sa pýtaj. Toto je totiž človek, ktorý bude mať odpoveď.

Shutterstock

4. V Bostone bol kedysi park menom Adidas

Je rok 1983 a 21-ročný Timothy White s kamarátmi akurát odpratáva hrdzavé vraky áut a kvantá odpadkov z miesta, ktoré bude už o dva roky celé mesto poznať ako Adidas park. Kúsok mestskej zelene, kde je vstup povolený výhradne v obuvi značky Adidas, inak človek riskuje verejné poníženie, vyzutie zaživa a lovenie topánok v korune stromu známeho ako Strom hanby. Dnes je však už tento park minulosťou.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

10 zaujímavých faktov z rôznych oblastí, vďaka ktorým sa naučíš niečo nové

5. Spoločnosť Samsung sa pôvodne zaoberala predajom rezancov

I Pjong-čchol bol kórejský podnikateľ, ktorý sa svojho času ako mnohí iní rozhodol podnikať v gastronomickom sektore. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby sa z jeho malej firmy s rezancami nestal najväčší juhokórejský konglomerát s miliardovými ziskami, ktorý dnes pozná celý svet. Samsung založil v roku 1938 v meste Tägu, no o výrobe elektroniky sa mu v tom čase ani nesnívalo. Firma sa zaoberala výrobou rezancov.

Shutterstock

6. Netflix míňa viac peňazí, ako zarobí

Netflix má momentálne viac ako 220 miliónov predplatiteľov po celom svete, čo by sa nepochybne malo pretaviť do celkom slušného zisku. A je to pravda. Spoločnosť ročne zarobí miliardy eur, konkrétna suma každým ďalším rastie, aj napriek tomu sa nedá povedať, že by bola v pluse. Vďaka tomu, že sa neustále rozvíja a investuje peniaze do vlastného originálneho obsahu, sa v poslednej dobe pohybuje v červených číslach.

Shutterstock

7. Marlboro cigarety boli pôvodne určené pre ženy

Spoločnosť Philip Morris ich uviedla na trh v roku 1924 v sprievode reklamného sloganu „jemné ako máj“. Okolo filtra mali červený prúžok, ktorý mal šikovne skryť škvrny od rúžu. Všetko sa zmenilo v 50. rokoch, keď svetlo sveta uzrela vedecká štúdia, ktorá spájala fajčenie s rakovinou pľúc.

Marlborky mali v tom čase ako jedny z mála cigariet filter, vďaka čomu boli považované za zdravšiu alternatívu „klasických“ cigariet. Firma sa rozhodla túto skutočnosť využiť a rýchlo sa preorientovala z nežného pohlavia na mužov, ktorí sa začali strachovať o svoje zdravie.

Shutterstock

8. Zamestnanci Amazonu si môžu do práce nosiť svojich psov

Pet-friendly kancelárie sú čoraz populárnejšie a niekoľko sa ich nájde aj na Slovensku, ale na Amazon sa nechytáme ani omylom. Zamestnanci hlavného sídla v Seattli si môžu svojich chlpatých kamošov doniesť do práce, kedy uznajú za vhodné, vďaka čomu sa ich tam dokopy pohybuje niečo okolo šesť tisíc. V jednej z budov majú dokonca zriadený „umelý park“ s nefunkčnými hydrantami, pri ktorých si môžu uľaviť.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

Pohlavný styk ku šťastiu nepotrebujú. Čo vieme o asexuáloch a ich orientácii?

9. Prvú webstránku Ryanairu navrhol 17-ročný študent

Písal sa rok 2000, keď sa letecká spoločnosť rozhodla prispôsobiť dobe a zadovážiť si prvú webstránku. O prácu mali záujem mnohé firmy, no očakávaná odmena sa vždy pohybovala v rozmedzí niekoľkých miliónov libier. Ryanair sa teda vydal inou cestou. Stránku vložili do rúk v tom čase 17-ročnému študentovi Johnovi Beckettovi a jeho spolužiakovi Tomovi Lenihanovi. Tí to spravili „len“ za 20-tisíc.

Shutterstock

10. Každý produkt v Ikei je pomenovaný skutočným švédskym slovom

Nie, naozaj to nie je len náhodný zhluk písmen. Vzhľadom na to, že zakladateľ Ikey, švédsky podnikateľ Ingvar Kamprad, bol dyslektik, chcel si memorovanie svojho sortimentu uľahčiť. Produkty určené do kúpeľne nesú názvy jazier či riek, posteľné textílie sú zase pomenované po rastlinách. Kuchynské náčinie zdieľa mená s hubami či rybami a veci pre deti s cicavcami a vtákmi.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť