10 zaujímavých „pochúťok“ z rôznych končín sveta, ktoré by si zrejme nechcel ochutnať

Vyrobené z nezvyčajných ingredencií, šokujúcej kombinácií chutí alebo v neobvyklej forme.


Tak ako si zahraničí turisti zo Slovenska častokrát odnášajú Horalky, Mily či tradičné kukuričné chrumky ako jedlé darčeky pre svojich kamarátov alebo aj pre vlastnú spotrebu, tak aj v iných častiach sveta môžeme kúpiť sladkosti a pochúťky, aké dostaneme iba tam a nikde inde. Na niektoré z nich sa snáď každému z nás zbiehajú sliny len pri pohľade na ich fotografie, pri iných by azda každý našinec aspoň na chvíľu zaváhal ak by mal z nich ochutnať, keďže obsahujú hmyz, sú mixom protichodných chutí alebo skrátka sú pre nás dosť neobvyklé. Poďte sa s nami pozrieť na desiatku potravín, ktoré rozhodne stoja za pozornosť.

Slaninové cukríky 

Pri zmienke o slanine vyhladne viacerým z nás, ani cukríky by sme neodmietli. Čo ale v prípade, ak obidve tieto pochúťky spojíme? Tí, ktorí mali možnosť ich ochutnať tvrdili, že ak si odmysleli fakt, že ide o cukríky bola chuť slaniny pomerne dosť autentická. Každopádne si myslím, že ide o dobrý tip na vtipný darček pre kamoša z USA, kde sa tieto cukríky vyrábajú. 

flickr.com (https://www.flickr.com/photos/[email protected]/3297968093)

Kit Kat s príchuťou wasabi – a ďalšími 

Oblátky s čokoládovou polevou známej značky v tradičných príchutiach sú aj u nás, v Japonsku ich majú s wasabi, sójou, štipľavým čili, zeleným čajom, červenou fazuľkou, melónom a citrusmi yuzu, druhom rastúcim v tejto krajine. Keď ale berieme do úvahy aj limitované edície tento zoznam by bol ešte oveľa dlhší, keďže sa ich na pultoch japonských obchodov objavili desiatky. Na obrázku môžeš vidieť mapu krajiny vychádzajúceho slnka s variáciami sladkej oblátky určenými pre danú oblasť, majú tu i vlak s motívom Kit Katu. Skrátka túto pochúťku nájdete v Japonsku v rôznych podobách.

flickr.com (https://www.flickr.com/photos/alanosaur/14690189776)

Salsagheti 

Predstavujú spojenie slanej a sladkej chuti, presnejšie sú mierne štipľavé želatínové tenké prúžky tvarom pripomínajúce špagety, ako nám napovedá samotný názov, rôznych príchutí ku ktorým patrí ovocný dip. Najväčší výber týchto pochúťok je v Mexiku známom pikantnou kuchyňou, odkiaľ salsagheti pochádzajú. Ak by si si chcel nimi ozvláštniť jedálničiek môžeš si ich kúpiť prostredníctvom Amazonu alebo cez ebay.

flickr.com (https://www.flickr.com/photos/artlung/11333659235)

Žabie stehienka

Na prvý pohľad sa ti môže zdať, že na obrázku pod textom je tanier plný vyprážaného kuracieho mäsa obalenom v chrumkavej strúhanke….mňam. Je tu ale jeden háčik, tieto naservírované stehienka sú menšie než sú obvykle kuracie pretože sa dívaš na porciu žabích stehienok. Pochúťka charakteristická pre čínsku kuchyňu, ktorá sa ale v minulosti hojne konzumovala aj vo Francúzsku je stále obľúbená na všetky spôsoby najmä vo východnej Ázii.

flickr.com (https://www.flickr.com/photos/firsttubedotcom/2560854219)

Vegemite

Hustá nátierka tmavej farby, ktorá sa vyrába z extraktu droždia s pridaním najrôznejších zeleninových výťažkov a viacerých druhov korenia je spolu s tričkami s obrázkami kengury a bumerangom, ktorý hojne používajú tradiční obyvatelia Austrálie Aborigéni skvelým tipom na darček z návštevy protinožcov. Presná receptúra tejto nátierky je tajná a vyrába sa iba tu. Chuťovo je slaná, mierne horkejšia a najlepšie by sa dala charakterizovať ako umami, čo je chuť pri konzumácií číny.

flickr.com (https://www.flickr.com/photos/avlxyz/17995920282)

 

Jalebi 

Vyprážané cesto skrútené do tvaru špirál namočené do cukrového sirupu je alternatíva európskych šišiek a sladkých pampúšikov obľúbená vo viacerých častiach Ázie, najmä na západe a juhu tohto kontinentu ale aj na severe Afriky. Existuje mnoho variácií, všetky sú ale pri zahryznutí chrumkavé a môžu sa servírovať teplé aj studené. Dajú sa pripraviť zo surovín bežne k dostaniu na pultoch našich obchodov, na internete nájdeš na ich prípravu nejeden recept.

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jalebi_-_Served_in_a_Plate.JPG)

 

Ochutené červíky 

Nepatria len na úzke uličky trhov vo východnej Ázii hoci ich tu nájdeme v hojnom množstve pripravené na najrôznejšie spôsoby. Posledných pár rokov sú k dostaniu pre našinca neveľmi vábne znejúce pochúťky zabalené v alobalových vrecúškach s kreslenými ilustráciami ako môžeš vidieť na obrázku pod textom. Kamarátka z Thajska ich zopár priniesla, aby sme z nich mohli ochutnať a môžem povedať, že ak dostanem chuť na slané asi sa vrátim sa ku zemiakovým čipsom.

flickr.com (https://www.flickr.com/photos/vscript/30404889340)

Surströmming

Hovoríme o heringu – druhu ryby, pripravenom fermentáciou, trvajúcou šesť mesiacov aby dosiahli charakteristickú kyslastú chuť a najmä neopakovateľnú arómu, ktorá je takmer neznesiteľná. Takto pripravená ryba je rozšírenou pochúťkou škandinávskych krajín, takže ak nie si práve milovníkom rýb, radšej tu pozvanie na tradičný obed či večeru slušne odmietni.

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Serving_Surstr%C3%B6mming.jpg)

Chlieb v konzerve 

Krajina vychádzajúceho slnka je známa výrobou zvláštnych, občas až bizardnejších produktov medzi ktoré patrí aj nasledujúca položka nášho zoznamu. Chlieb v konzerve je populárny aj vďaka komiksom na konzervách a tiež kvôli oveľa dlhšej trvanlivosti oproti tradičnému z pekárne. Na obrázku vidíš automat na túto pochúťku.

youtube.com (https://www.youtube.com/watch?v=Sprg9i_xf5k)

Lososová zmrzlina 

K letu patrí kopček mrazenej dobroty v kornútku, no prečo nevyskúšať okrem tradičných príchutí ako čokoláda, jahoda či vanilka niečo iné?  Kto si chce najteplejšie mesiace roka spestriť, môže vyskúšať lososovú zmrzlinu, hoci v tomto prípade sa nedá práve hovoriť o zmrzline ako o sladkosti, tí ktorí ju jedli naslano hovoria,, že si na nej pochutnali.

Salmon Ice Cream? #salmon #icecream #salmonicecream #bellamariefrance #bellamariefrancesg #singapore

A post shared by Vicks (@longawaitedbaby) on

Titulná fotka: flickr.com, wikimedia.org

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
84
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
11
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
7
Haha
Woow Woow
23
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

10 zaujímavých „pochúťok“ z rôznych končín sveta, ktoré by si zrejme nechcel ochutnať

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME