Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Názory ľudí na vegetariánstvo sú odlišné. Niektorí ho preferujú, iní mu nerozumejú a nevedia si predstaviť život bez potešenia, akým je steak, rezeň či tatarák. Nemôžeme byť predsa všetci rovnakí, no tak či onak, vegetariánstvo nie je iba o nekonzumovaní mäsa.

Fitness Eat Clean GIF - Find & Share on GIPHY

Tento spôsob stravovania ovplyvňuje mnoho psychologických premenných, ako sú hodnoty, presvedčenia a duševná pohoda. Existuje veľa faktov o vegetariánoch, o ktorých ste predtým možno ani len netušili. Toto je 10 z nich:

1) Ženy sa stávajú častejšie vegetariánkami ako muži.

2) Podľa vedcov sú vegetariáni sociálnejšie typy ako tí, ktorí mäso konzumujú. Podporujú tiež vo väčšej miere ochranu životného prostredia a spoločenskú rovnosť. Vo všeobecnosti vykazujú väčšiu opozíciu voči hierarchii, trestu smrti a násiliu.

3) Muži, ktorí nejedia mäso, sú empatickejší k ľudskému utrpeniu ako „mäsožraví“ chlapi. Medzi ženami to nečiní žiadny rozdiel.

Shutterstock

4) Vegetariáni sú podľa najnovších výskumov väčšinou liberáli a hlasujú za demokratickú stranu.

5) Je u nich nižšia pravdepodobnosť, že budú trpieť obezitou alebo nadváhou ako u ľudí, ktorí jedia mäso.

6) Jedinci, ktorí nejedia mäso, majú podľa vedcov nižšiu sebaúctu a negatívnejšie myšlienky ako tí, ktorí mäso konzumujú. Muži vegetariáni častejšie trpia depresiami. Výsledky tejto štúdie však ukázali, že veľa ľudí začalo byť vegetariánmi po tom, čo dostali diagnózu duševnej poruchy.

Nezdá sa teda, že by existoval príčinný vzťah medzi nejedením mäsa a duševným zdravím. Namiesto toho majú niektorí ľudia tendenciu stať sa vegetariánmi po psychických problémoch. Možno preto, že sa viac zamýšľajú nad životom a chcú žiť zdravšie.

Shutterstock

7) Pokožka vegetariánov vyzerá zdravšie. Mnohí ľudia, ktorí prestali jesť mäso, si vzápätí všimli zmeny i na svojej pleti. Zmizli im pupienky, čierne bodky i akné. Detox má totiž dobrý vplyv na našu pokožku. Vedci tvrdia, že ak nahradíme mäso ovocím a zeleninou, vyplavia sa nám z tela všetky toxíny.

8) Ľudia, ktorí prestanú jesť mäso, majú viac energie ako predtým. Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú si ľudia všimnú potom, čo prestanú jesť mäso, je to, že sa počas dňa cítia menej unavení. Nie je to prekvapenie, pretože takáto strava vám pomôže nielen zbaviť sa hmotnosti a vyplaviť toxíny, ale tiež cítiť určitú ľahkosť.

9) Nižšie riziko srdcovo-cievnych ochorení. Súvislosť medzi červeným mäsom a kardiovaskulárnymi chorobami sa zistila už dávno. Americkí vedci zistili, že karnitín v červenom mäse vyvoláva chemické reakcie, ktoré negatívne ovplyvňujú naše srdce. Je tiež zaujímavé, že vegetariáni majú nižšie riziko výskytu hypertenzie, cukrovky a rakoviny hrubého čreva a žalúdka.

10) Čím múdrejšie je dieťa, tým je väčšia šanca, že sa stane vegetariánom. Britské výskumy ukazujú, že IQ dieťaťa napovedá, či sa v dospelosti stane vegetariánom. Čím ho má vyššie, tým je vyššia pravdepodobnosť, že raz zo svojho jedálnička nadobro odstráni mäso.

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť