Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 17.11.2024
sk
Deň boja za slobodu a demokraciu | Klaudia
cz
Den boje za svobodu a demokracii | Mahulena

O takzvanej toxickej pozitivite sme na EMEFKA v minulosti už niečo napísali. V skratke sa dá povedať, že toxická pozitivita je snaha o „vymazanie“ negatívnych emócií. Deje sa to často prostredníctvom zdanlivo neškodných a podporných viet. Na prvý pohľad znejú ako podporné rady, v skutočnosti ale nepovzbudia. Naopak, vďaka nim sa človek bude cítiť ešte horšie.

Nižšie nájdeš 10 príkladov toxických pozitívnych viet, ktorým by si sa mal čo najviac vyhýbať.

1. „Keď som to zvládol ja, zvládneš to aj ty!“

Možno áno, ale možno nie. Vzhľadom na to, že každý človek je iný a každý má iné limity a schopnosti, rozhodne ničomu nepomáha, ak sa niekto snaží kamaráta povzbudiť podobnou hláškou. Je síce pochopiteľné, že ľudia nazerajú na cudzie problémy primárne cez vlastnú skúsenosť, ale v tomto prípade je skôr lepšie zapojiť empatiu a skúsiť sa vžiť do kože toho druhého.

Shutterstock

2. „Nebuď negatívny/a!“

Podobná „rada“ je skutočne absurdná. Emócie a pocity nie sú záležitosťou voľby, je to reakcia našej psychiky na rôzne faktory a udalosti. Prikázať si, aby človek nebol negatívny, je kardinálna hlúposť, ktorá navyše (ako inak) nefunguje. To je podobné, ako keby niekto poradil človeku, čo celý deň nejedol, aby nebol hladný.

Shutterstock

3. „Všetko sa napokon na dobré obráti.“

Táto rada môže byť mienená dobre, ale vo výsledku danému človeku vôbec ničím nepomáha. Áno, je pravdou, že čas hojí rany najlepšie. Človek, ktorý je v depresii či prechádza ťažkým obdobím, však toto nechce a nepotrebuje počuť. Potrebuje riešiť svoje problémy tu a teraz a nie čakať, kým sa to v budúcnosti zlepší.

Shutterstock

4. „Mysli pozitívne a bude sa ti dariť.“

Toto je taký variant obľúbenej rady: „Na čo myslíš, to priťahuješ“. Pokiaľ tomu niekto verí, v poriadku, je to jeho voľba. Ale faktom je, že v realite to takto nefunguje. Iste, asi je lepšie myslieť pozitívne, ale človek to skrátka nedokáže vždy. Nie sme stroje, ktoré sú naprogramované tak, aby mali stále dobrú náladu. Zlá nálada, hnev či smútok sú tiež potrebné emócie. V takej chvíli by sme mali danému človeku skôr vyjadriť podporu a uistiť ho, že sa nám môže kedykoľvek zveriť.

Shutterstock

5. „Vždy sa dívaj na život z tej lepšej strany.“

Nie, v niektorých situáciách sa naozaj nedá vidieť svetlú stránku veci. Keď sa človek trápi, je táto veta naozaj to posledné, čo chce počuť. Oveľa lepším variantom by mohlo byť niečo v štýle: „Viem, že je ťažké uvažovať pozitívne, ale spolu dokážeme aj túto zlú situáciu prekonať.“

Shutterstock

6. „Proste sa cez to prenes!“

Toto je ďalší často používaný, ale úplne nefunkčný príkaz. Človeku sa ním nijako nepomáha, práve naopak. Len tak sa cez niečo preniesť sa nedá zo dňa na deň. V prípade náročných a traumatických udalostí ide často o dlhodobý proces, ktorý si jednoducho vyžaduje čas. Keď niekomu povieme, aby nad tým len mávol rukou, v skutočnosti mu len poškodíme a on sa bude cítiť horšie.

Shutterstock

7. „Nikdy sa nevzdávaj!“

Toto je celkom populárna rada. Na prvý pohľad znie dobre a odhodlane. Proste sa nikdy, za žiadnych okolností nevzdať. Nemusí to ale byť vždy dobrým riešením. Ak je človek na pokraji so silami, nie je hanbou vzdať sa. Hlavne vtedy treba človeka uistiť, že sme tu preňho a má našu podporu.

Shutterstock

8. „Viac sa usmievaj.“

Ak by niekto niečo podobné poradil napríklad človeku s ťažkou depresiou, stavy daného človeka tým môže len a len zhoršiť. Keď nemáme náladu na usmievanie, nemali by sme sa do toho nútiť a pretvarovať sa. Niekedy je navyše lepšie sa vyplakať a dať priechod emóciám.

Shutterstock

9. „Buď šťastný/á!“

Táto „rada“ je skutočne neuveriteľne mimo. Ako sme napísali vyššie, šťastie či nešťastie nie je záležitosťou rozhodnutia. Človek ráno nevstane a nepovie si: „Dnes budem šťastný!“ Radosť si nikto z nás nemôže nadiktovať. Je skôr dobré dať kamarátom a blízkym najavo, že im pomôžeme a podporíme ich za každých okolností.

Shutterstock

10. „Stávajú sa aj horšie veci.“

Touto vetou sa vlastne človeku dáva najavo, že jeho problémy sú banálne a hlúpe. Tým sa priamo útočí na jeho emocionálne prežívanie a vlastne sa mu podsúva, že je „drama queen“. Áno, isteže sa stávajú horšie veci. Vlastne vždy sa môže stať ešte niečo horšie. To ale nič nemení na fakte, že aj keď to nie je najhoršie, pre daného človeka je to stále dosť zlé. Takýmto hláškam by sme sa teda radšej mali vyhnúť a skôr by sme mali prejaviť pochopenie.

Shutterstock

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.