Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

10 známych filmov, ktoré našli predlohu v klasickej literatúre a ani si o tom nevedel

Filmári si často vzali inšpiráciu z overených klasických príbehov.

Adaptácie románov, poviedok či divadelných hier nie sú v Hollywoode ničím novým. Niekedy však vzniknú filmy, pri ktorých by nikto netipoval, že v skutočnosti vychádzajú z overených klasík svetovej literatúry. Vieš, že k takýmto prípadom patrí aj Leví kráľ či romantická komédia Ľahko ju zbaliť?

V tomto článku sa pozrieme na 10 filmov, ktoré sa výrazne (hoci niekedy skryto) inšpirovali klasickými literárnymi dielami, pričom mnohí diváci o tom ani len netušili.

1. Leví kráľ

Leví kráľ od režisérov Rogera Allersa a Roba Minkoffa patrí k najpopulárnejším animovaným disneyovkám. Dočkali sme sa už aj jeho remaku. Príbeh sa točí okolo mladého leva Simbu, ktorý po tragickej smrti svojho otca Mufasu musí utiecť z kráľovstva, a na trón tak zasadne jeho zlý strýko Scar. Veľmi podobné príbehové prvky nájdeme aj v klasickej divadelnej hre Hamlet od Williama Shakespearea.

Aj v nej je vládcom zlý Claudius, ktorý zavraždil Hamletovho otca a zaujal jeho miesto na tróne. Duch mŕtveho kráľa ale svojmu synovi Hamletovi prezradí, aká je pravda, čo Hamleta pošle na tragickú cestu odplaty. Samozrejme, Leví kráľ je v prvom rade disneyovka pre deti, takže si tvorcovia dovolili viacero odklonov od temnejších prvkov predlohy. Nečaká tak na nás žiadna záplava mŕtvol ako v závere hry.

2. My Fair Lady

My Fair Lady je klasická muzikálová komédia, ktorú nakrútil George Cukor. Rozpráva príbeh sarkastického profesora Henryho Higginsa (Rex Harrison), ktorý sa zoznámi s prostorekou kvetinárkou Lisou Doolittle (Audrey Hepburn). Toto náhodné stretnutie však obom radikálne prevráti život naruby. Snímka My Fair Lady patrí do zlatého fondu kinematografie a odniesla si dvanásť nominácií na Oscara, z ktorých premenila osem sošiek (vrátene tých za najlepší film, réžiu, hlavného herca či kameru).

Film vychádzal z rovnomenného divadelného muzikálu Alana Jaya Lernera, ktorý sa zase výrazne inšpiroval známou hrou Pygmalion od Georgea Bernarda Shawa. A aby toho nebolo málo, samotný Shaw si vzal inšpiráciu zo zbierky Premeny od starorímskeho básnika Ovídia. Základná príbehová kostra ostala zachovaná vo všetkých verziách.

3. Braček, kde si?

Svojrázna čierna komédia Braček, kde si? vznikla v réžii kultových bratov Joela a Ethana Coenovcov. Odohráva sa v 30. rokoch v štáte Mississippi a sleduje troch zločincov (George Clooney, John Turturro, Tim Blake Nelson), ktorým sa podarí utiecť z väzenia. Následne sa vydávajú na bláznivú cestu, počas ktorej túžia nájsť legendárny poklad, nahrajú hitovú country pesničku a budú sa tiež musieť vysporiadať s členmi Ku-Klux-Klanu.

Coenovci ani v tomto prípade neostali svojej povesti nič dlžní a doručili zábavnú a originálnu snímku, ktorá ale zďaleka nesadla všetkým divákom. Málokto navyše vie, že film je svojráznou adaptáciou klasického eposu Odysea od gréckeho básnika Homéra. V tomto prípade ale, logicky, ide o modernizovanú verziu, ktorá sa predlohy drží len voľne. Napriek tomu sa tu stretávame s niektorými jej známymi motívmi: vo filme sa objavujú tajomné sirény a magické elementy, ktoré sú veľmi umne zakomponované do historických reálií amerického juhu danej doby.

Odporúčame prečítať:

Profesionálny spoločník o svojej práci: Na šialené nápady ženy nahováram ja. Koľko stojí 10-minútové vystúpenie? (ROZHOVOR)

4. West Side Story

West Side Story patrí k najznámejším muzikálom všetkých čias. Z divadelných dosiek sa dostal aj na filmové plátna, keď mala v roku 1961 premiéru jeho filmová verzia od Roberta Wisea a Jeromeho Robbinsa. Tá patrí medzi najväčšie kultovky filmového sveta a odniesla si jedenásť Oscarov (z dvanástich nominácií). V roku 2021 dorazila do kín aj nová verzia od Stevena Spielberga.

Príbeh sa odohráva v newyorskej štvrti v blízkosti Harlemu v 50. rokoch a sleduje vojnu dvoch nezmieriteľných gangov. Dvaja mladí členovia týchto skupín Maria (Natalie Wood) a Tony (Richard Beymer) sa však do seba zamilujú. Dokáže ich láska prekonať nenávisť?

Ako ti už iste došlo, West Side Story je variáciou na klasickú divadelnú tragédiu Romeo a Júlia od Williama Shakespearea. Montekovcov a Kapuletovcov nahradili dva znepriatelené gangy, tvorcovia tiež pridali výbornú hudbu, tanečné scény a dôraz kládli tiež na sociálne problémy danej doby.

5. Príbeh o rytierovi

Dobrodružnú snímku Príbeh o rytierovi natočil Brian Helgeland. Jej hlavným hrdinom je mladík William Thatcher (Heath Ledger), ktorý sa po smrti svojho majstra Hectora (Nick Brimble) rozhodne zaujať jeho miesto a stať sa skutočným rytierom. Cesta za úspechom ale bude poriadne tŕnistá. Snímka si odniesla skôr zmiešané recenzie, ale mnohí diváci sa k nej dodnes radi vracajú.

Viacerí z nich ale zrejme nevedia, že predlohou pre film bola slávna satirická zbierka Canterburské poviedky od Geoffreyho Chaucera (vo filme si ho zahral Paul Bettany). Jedna jej časť má rovnaký názov ako film – Príbeh o rytierovi – a práve ňou sa filmári inšpirovali. Klasickému príbehu dali trochu štýlovejší háv a modernú hudbu. A výsledkom bol vcelku zaujímavý kúsok, ktorý určite stojí za pozretie.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.