Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert

Mnohé filmy a postavy sú priamo inšpirované skutočnými udalosťami či ľuďmi. Týka sa to, samozrejme, hlavne filmov, ktoré sú otvorene adaptáciou skutočných historických udalostí, ale nielen ich. Máme totiž mnoho snímok a postáv, ktoré čerpali zo skutočných ľudí, hoci o tom málokto vie. V tomto článku sa pozrieme na 10 takých prípadov.

1. Indiana Jones (séria Indiana Jones)

Paramount Pictures

Slávny Indiana Jones v podaní Harrisona Forda patrí k najznámejším hrdinom strieborného plátna. Vidieť sme ho mohli v snímkach Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy, Indiana Jones a Chrám skazy, Indiana Jones a Posledná krížová výprava a Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky.

Všetky režíroval Steven Spielberg a momentálne sa pripravuje piaty diel. Možno ale nevieš, že slávny dobrodruh je založený na skutočnom človeku, konkrétne na Hiramovi Binghamovi III. Ten bol profesorom na prestížnej Yaleovej univerzite, objaviteľom a vyhláseným dobrodruhom. V roku 1911 objavil známky inkského osídlenia na Machu Picchu. Neskôr sa venoval aj politike a pôsobil ako senátor.

Profimedia

2. Travis Bickle (Taxikár)

Strhujúca dráma Taxikár od Martina Scorseseho právom patrí do zlatého fondu kinematografie. Robert De Niro si v nej zahral samotára Travisa Bickleho, veterána z Vietnamu, ktorý sa živí ako taxikár. Nosí v sebe plno hnevu, ktorý sa začne drať na povrch, keď Travis spozná 12-ročnú prostitútku Iris (Jodie Foster) a rozhodne sa ju zachrániť pred jej pasákom Sportom (Harvey Keitel).

Scenárista Paul Schrader sa pri písaní postavy Travisa inšpiroval zločincom Arthurom Bremerom, ktorý sa v roku 1972 pokúsil zavraždiť kandidáta na prezidenta Georgea Wallacea. Ten síce útok prežil, ale ostal ochrnutý. Samotného Bremera odsúdili na 53 rokov basy, ale po odpykaní 35 rokov ho na podmienku prepustili. Musí tiež nosiť monitorovací náramok a absolvovať povinné psychiatrické liečenie.

Columbia Pictures

3. Jeff Lebowski (Big Lebowski)

Gramercy Pictures/Universal Pictures

Čierna komédia Big Lebowski patrí zrejme k najznámejším dielam bratov Coenovcov. Jej hlavným hrdinom bol Jeffrey „Dude“ Lebowski (Jeff Bridges), flákač, ktorý trávi svoje dni popíjaním drinku biely medveď a hraním bowlingu s kamošmi. Skupina gangstrov si ho ale pomýli s iným Lebowskim a začne od neho vymáhať peniaze.

Postava Lebowskiho bola založená na filmovom producentovi a aktivistovi Jeffovi Dowdovi. Ten mal, rovnako ako jeho filmová verzia, slabosť pre drink biely medveď, bol tiež známy pod prezývkou Dude. Hoci Dowd ani zďaleka nie je taký flákač ako filmový Lebowski, bratia Coenovci sa inšpirovali časťou jeho života, ktorá trvala asi rok a počas ktorej viedol Dowd veľmi podobný život ako známy filmový hrdina.

Profimedia

4. Lucy Whitmore (50x a stále po prvý raz)

Romantickú komédiu 50x a stále po prvý raz natočil Peter Segal. Príbeh sa točí okolo Henryho Rotha (Adam Sandler), ktorý sa zamiluje do sympatickej Lucy Whitmore (Drew Barrymore). Tá ale trpí stratou krátkodobej pamäti, čo v preklade znamená, že všetky udalosti si pamätá len krátku dobu (v tomto prípade jeden deň). Henry sa tak o jej priazeň musí každý deň uchádzať nanovo.

Práve postava Lucy bola voľne inšpirovaná skutočnou osobou, konkrétne Michelle Philpots. Tá po dvoch nehodách utrpela poruchu mozgu, čoho výsledkom bola strata krátkodobej pamäti. Rovnako ako filmová Lucy, aj Michelle si veci pamätá len 24 hodín a nemôže získať nové spomienky.

Columbia/Sony

5. Viktor Navorski (Terminál)

DreamWorks Pictures

Dramédia Terminál vznikla pod režisérskym dohľadom Stevena Spielberga. Ten divákom rozpovedal podivuhodný príbeh Viktora Navorskiho (Tom Hanks), ktorý pochádza z fiktívnej európskej krajiny Krakozhia. Pri ceste do Spojených štátov ale na letisku zistí, že v jeho domovine došlo k občianskej vojne. Viktor sa nemôže vrátiť domov, ale ani vstúpiť na pôdu Spojených štátov. Jeho domovom sa tak stáva budova letiska.

Príbeh bol voľne inšpirovaný mužom menom Mehran Karimi Nasseri. Ten sa narodil v Iráne, ale v roku 1977 bol kvôli účasti na protivládnych protestoch vyhostený z krajiny. Získal síce status utečenca v Belgicku a chcel sa odtiaľ vybrať do Veľkej Británie (kde v mladosti študoval), ale počas cesty stratil doklady (tvrdil, že mu ich ukradli).

Do Veľkej Británie ho ale nepustili a deportovali ho do Francúzska. Keďže nemal doklady, nemohli overiť jeho totožnosť a on ostal uväznený v budove letiska. Strávil v nej dlhých 18 rokov, teda až do roku 2006. Vtedy sa jeho zdravotný stav zhoršil a musel byť prevezený do nemocnice. Teraz žije v útulku pre bezdomovcov v Paríži.

Profimedia

6. Tony Stark (Iron Man a marvelovky)

Walt Disney Studios Motion Pictures

Filmový komiksový hrdina Tony Stark alias Iron Man v podaní Roberta Downeyho, Jr. patrí asi k najznámejším a aj najobľúbenejším hrdinom. Dlho bol práve on jedným z hlavných ťahúňov celého marvelovského univerza. V jeho filmovom stvárnení sa tvorcovia inšpirovali hneď dvoma skutočnými osobnosťami.

Prvou bol legendárny inžinier a filmový režisér Howard Hughes. Ten bol skutočne renesančným človekom: bol inžinier, režisér, dobrodruh, vynálezca a miláčik žien. Okrem toho bol ale aj vyhlásený excentrik a trápili ho viaceré psychické ťažkosti. Tony Stark je ale inšpirovaný aj súčasným inžinierom, vynálezcom a podnikateľom Elonom Muskom, ktorý má v Iron Manovi 2 dokonca malé cameo.

Acme Newspictures/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Howard_Hughes#/media/File:Howard_Hughes_1938.jpg)

7. Hannibal Lecter (Mlčanie jahniat)

Orion Pictures

Démonický Hannibal Lecter v podaní Anthonyho Hopkinsa sa nám prvýkrát predstavil v trileri Mlčanie jahniat. Forenzný psychiater a zároveň kanibalský sériový vrah sa následne vrátil vo filmoch Hannibal a Červený drak. V prequeli Hannibal: Zrodenie zla ho stvárnil Gaspard Ulliel a v seriáli Hannibal zase Mads Mikkelsen.

Hannibala Lectera vytvoril spisovateľ Thomas Harris a pri jeho tvorbe sa inšpiroval mexickým sériovým vrahom a lekárom Dr. Alfredom Ballím Treviñom. Ten zavraždil svojho milenca Jesusa Castilla Rangela a bol tiež podozrivý z vrážd ďalších ľudí. Po zatknutí ho najprv odsúdili na trest smrti, ale neskôr mu bol trest zmenený na 20 rokov väzenia. Po prepustení sa Treviño vrátil k svojmu lekárskemu povolaniu a zomrel v roku 2009.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Hannibal_Lecter#/media/File:Doctor_Balli.jpg)

8. Severus Snape (séria Harry Potter)

Warner Bros. Pictures

Ver tomu či nie, ale aj Severus Snape, prísny učiteľ elixírov z kultovej fantasy série Harry Potter, má svoju oporu v reálnom človeku. Autorka knižnej predlohy J. K. Rowling ho vytvorila podľa Johna Nettleshipa, učiteľa chémie na strednej škole, ktorú Rowling navštevovala. Nettleship bol podľa nej veľmi prísny učiteľ, takže pre postavu Snapea bol ideálnou inšpiráciou.

Navyše mal aj veľmi podobný účes. Samotný Nettleship sa o tom, že poslúžil ako zdroj pre Snapea, dozvedel až v čase, keď do kín vstúpila prvá filmová adaptácia. Najprv na tento fakt reagoval kyslo, ale napokon povedal, že ho teší, že inšpiroval takú známu postavu. Nettleship zomrel v roku 2011.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/John_Nettleship#/media/File:John_Nettleship.jpg)

9. Michael Corleone (Krstný otec)

Mafiánska sága Krstný otec od Francisa Forda Coppolu, ktorá vznikla na motívy rovnomenného románu Maria Puza, je ti iste dobre známa. Ako to v prípade podobných gangsterských filmov chodí, tvorcovia sa pri vytváraní jednotlivých postáv inšpirovali rôznymi skutočnými mafiánskymi bossmi. Michael Corleone, ktorého si zahral Al Pacino, bol inšpirovaný mafiánom Salvatorem „Billom“ Bonannom.

Ten bol členom mafiánskeho klanu Bonannovcov a, rovnako ako filmový Corleone, bol synom bossa. Bonanna neskôr obvinili z viacerých trestných činov a odsúdili na štyri roky väzenia. Po prepustení sa Bonanno stal televíznym producentom a spisovateľom. Zomrel v roku 2008.

Paramount Pictures

10. Llewyn Davis (Vnútri Llewyna Davisa)

CBS Films/Forum Film SK

Fantastickú čiernu hudobnú komédiu Vnútri Llewyna Davisa natočili kultoví bratia Coenovci. Jej hlavným hrdinom je Llewyn Davis (Oscar Isaac), ktorý sa snaží preraziť ako muzikant. Má síce talent, ale dosiahnuť úspech sa mu (aj kvôli jeho charakterovým vlastnostiam) nedarí. Okrem toho musí riešiť problémy s bývalou priateľkou Jean (Carey Mulligan).

Samotná postava Llewyna Davisa sa stretla s obrovskou chválou kritikov aj divákov a stala sa predmetom mnohých analýz. Coenovci sa pri písaní scenára voľne inšpirovali osobnosťou a životom folkového muzikanta Davea Van Ronka. Ten, podobne ako Llewyn Davis, nahral album Vnútri Davea Van Ronka, dlho sa márne snažil dosiahnuť úspech a v jednom momente chcel s hudbou skončiť.

Jack Mancini/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Dave_Van_Ronk#/media/File:Dave_Van_Ronk.jpg)
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.