Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia
Zdroj: ©Profimedia

10 známych historických osobností, ktoré patrili k LGBT komunite a ani si o tom nevedel

Vedci, umelci či vojvodcovia s inou než heterosexuálnou orientáciou.

LGBT ľudia tu boli odjakživa. Mnoho historických osobností z oblasti vedy, športu či umenia malo inú než heterosexuálnu orientáciu. Na EMEFKA sme ti už priniesli články o LGBT hollywoodskych hercoch (prvý tu, druhý tu) a spevákoch (prvý tu, druhý tu).

V tomto voľnom pokračovaní sa pozrieme trochu viac do histórie a pripomenieme si niekoľko významných osobností, ktoré patrili do LGBT komunity.

1. Alexander Veľký

Macedónsky kráľ Alexander Veľký sa narodil v roku 356 pred naším letopočtom. Patrí k najväčším a najúspešnejším vojvodcom histórie. Svoju ríšu rozšíril až do Perzie a na indický subkontinent. Zomrel v roku 323 pred naším letopočtom ako 32-ročný. Čo sa týka jeho sexuality, historici sa dnes zhodujú, že Alexander bol bisexuál. Mal niekoľko manželiek, ale veľkú náklonnosť choval aj k veliteľovi svojich vojsk Hefaistionovi.

Podľa viacerých bádateľov sa medzi nimi rozvinul milenecký vzťah, to ale nie je úplne spoľahlivo doložené. V čase Alexandrovho života nebola homosexualita ničím zvláštnym ani tabuizovaným. Mnoho antických štátnikov či filozofov bolo bisexuálnych a sexuálna náklonnosť k rovnakému pohlaviu bola vnímaná ako úplne prirodzená.

Shutterstock

2. Billie Holiday

Legendárna Billie Holiday sa narodila v roku 1915 a do histórie sa zapísala hlavne ako brilantná jazzová a swingová speváčka. Odborníci ju označujú za jednu z najlepších jazzových speváčok všetkých čias. Bola bisexuálka a počas svojho života chodila s viacerými mužmi a ženami. Jej priateľkou bola aj herečka Tallulah Bankhead.

Napokon si za manžela vzala Louisa McKaya, s ktorým žila až do svojej smrti v roku 1959. Zomrela ako 44-ročná na cirhózu pečene.

Profimedia

3. Isaac Newton

Isaac Newton sa narodil v roku 1643 a do histórie sa zapísal ako brilantný fyzik, matematik, astronóm a teológ. Venoval sa aj astrológii či alchýmii. Patrí k najvplyvnejším vedeckým géniom v dejinách ľudstva. Položil základy klasickej mechaniky a jeho publikácie sa stali alfou a omegou moderného vedeckého bádania.

O jeho súkromnom živote sa toho veľa nevie. Údajne bol raz zasnúbený, ale nikdy sa neoženil. Historici dnes predpokladajú, že Newtona pohlavný život a partnerské vzťahy ako také vôbec nezaujímali. Z toho usudzujú, že bol s najväčšou pravdepodobnosťou asexuál a ako panic v roku 1727 aj zomrel. Mal 84 rokov.

Shutterstock

4. Frida Kahlo

Frida Kahlo bola mexická maliarka, ktorá sa narodila v roku 1907. Jej tvorba patrí do zlatého fondu moderného výtvarného umenia. Kombinovala v nej fantazijné prvky s realizmom, ovplyvnil ju aj symbolizmus či surrealizmus.

Počas svojho života bojovala so závislosťou od alkoholu, ako aj psychickými problémami. Jej manželom bol maliar Diego Rivera. Samotná Kahlo bola bisexuálka a mala niekoľko mileniek aj milencov. Jedným z nich bol aj komunistický revolucionár Lev Trockij. Zomrela v roku 1954 vo veku 47 rokov.

Profimedia
Bas Uterwijk, umelec, umelá inteligencia, rekonštrukcia známych malieb, historické osobnosti, Wolfgang Amadeus Mozart

Odporúčame prečítať:

Umelec vytvára pomocou umelej inteligencie realistické portréty historických osobností

5. Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci bol taliansky maliar, sochár, architekt, vynálezca, prírodovedec, hudobník a básnik. Narodil sa v roku 1452 a dnes je pokladaný za jedného z najväčších géniov všetkých čias. Jeho rozsah záujmov a znalostí bol nesmierne široký. Nezmazateľne sa zapísal do histórie výtvarného umenia, ale aj vedy. Aj napriek tomu, že po sebe zanechal mnoho strán poznámok a záznamov, o svojom súkromnom živote sa prakticky nezmieňoval.

V roku 1476 bol ale súdený za sodomiu, čo bolo vtedy označením pre homosexuálny styk. Napokon ho pre nedostatok dôkazov oslobodili. Na základe toho, ale aj vzhľadom na prítomnosť homoerotických prvkov v jeho diele, si historici myslia, že bol gay. Zomrel v roku 1519 ako 67-ročný.

Shutterstock

6. Jean-Michel Basquiat

Maliar Jean-Michel Basquiat sa narodil v roku 1960. Počas svojho krátkeho života sa stal vedúcou osobnosťou neo-expresionizmu. Vo svojej tvorbe sa inšpiroval pouličným umením graffiti, ale aj abstrakciou a prvkami sociálnej kritiky. Počas svojho života bojoval so závislosťou od drog, ktorej napokon v roku 1988 podľahol. Mal 27 rokov.

Jeho tvorba významne ovplyvnila ďalších umelcov a dnes je cenený ako jeden z najlepších maliarov vôbec. Jeho diela sa predávajú za milióny dolárov. Basquiat bol podľa známych informácií bisexuál. Dlhodobý vzťah nadviazal so Suzanne Mallouk, s ktorou sa ale neskôr rozišiel.

Profimedia

7. Alan Turing

Alan Turing bol anglický matematik, logik, kryptoanalytik a filozof, ktorý položil základy modernej informatiky. Narodil sa v roku 1912 a počas druhej svetovej vojny bol členom tímu vedcov, ktorí mali za úlohu dekódovať nacistické šifrované správy Enigma. Turingovi a jeho kolegom sa to podarilo, čím výrazne skrátili trvanie vojny a zachránili státisíce životov.

Turing bol gay a práve jeho sexuálna orientácia sa mu stala osudnou. Počas jeho života bola totiž vo Veľkej Británii trestným činom. Turing bol v roku 1952 zatknutý za homosexuálny styk a musel sa podrobiť hormonálnej „liečbe“, ktorá sa nepriaznivo podpísala na jeho zdravotnom stave. Zomrel v roku 1954 na otravu kyanidom draselným. Podľa niektorých išlo o nehodu, ďalší tvrdili, že to bola samovražda. V roku 2013 sa vláda za jeho odsúdenie ospravedlnila.

Profimedia

8. Alfred Kinsey

Alfred Kinsey bol americký biológ a sexuológ, ktorý sa stal priekopníkom v skúmaní ľudskej sexuality. Jeho práce ovplyvnili sexuálnu revolúciu 60. rokov 20. storočia a dodnes ich študujú študenti sexuológie a sociológie.

On sám bol bisexuál a jeho intímny život často privádzal prudérnu a konzervatívnu spoločnosť do zúrivosti. Údajne mal slabosť pre filmy pre dospelých či skupinový pohlavný styk. Jeho manželkou bola Clara McMillen, s ktorou mal štyri deti. Zomrel v roku 1956 vo veku 62 rokov na zápal pľúc a komplikácie so srdcom.

Profimedia
Bas Uterwijk, umelec, umelá inteligencia, rekonštrukcia známych malieb, historické osobnosti, Wolfgang Amadeus Mozart

Odporúčame prečítať:

Umelec vytvára pomocou umelej inteligencie realistické portréty historických osobností

9. Billie Jean King

Billie Jean King je bývalá americká tenistka, ktorá bola svojho času svetovou jednotkou. Vyhrala 39 grandslamových turnajov, podieľala sa tiež na vzniku Ženskej tenisovej asociácie, ktorá sa zasadzovala o rovné postavenie žien. Bola (a stále je) tiež veľkou bojovníčkou proti sexizmu.

V roku 1973 sa zúčastnila takzvaného Súboja pohlaví, v ktorom nastúpila proti bývalému šampiónovi Robertovi Riggsovi. Ten tvrdil, že tenis (a šport vôbec) je doména mužov, ktorí sú v ňom prirodzene lepší. Riggs zápas prehral. Billie Jean King je bisexuálka. V roku 1965 si vzala za manžela Lawrenca Kinga, s ktorým sa ale neskôr rozviedla. Jej milenkou bola Marilyn Barnett, neskôr vytvorila pár s tenistkou Ilanou Kloss, s ktorou žije dodnes.

Shutterstock

10. Sally Ride

Sally Ride sa narodila v roku 1951. Bola fyzička a astronautka, ktorá v roku 1983 ako vôbec prvá americká žena (a ako tretia žena z celého sveta) letela na palube raketoplánu Challenger do vesmíru. Do vesmíru vyštartovala aj o rok neskôr.

Po skončení kariéry v NASA sa venovala vyučovaniu fyziky na Kalifornskej univerzite. Čo sa týka jej osobného života, tak vieme, že bola vydatá za Stevena Hawleyho. S ním sa ale neskôr rozviedla, keďže bola lesba. Jej životnou partnerkou sa stala psychologička Tam O’Shaughnessy, s ktorou žila až do smrti. Sally Ride zomrela v roku 2012 na rakovinu pankreasu. Mala 61 rokov.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje