Mnoho režisérov je na svoje filmy pyšných a tešia sa, keď ich budú môcť zdieľať s divákmi. Potom sú tu však aj výnimky, a síce filmy, ktoré ich tvorcovia z rôznych dôvodov zatratili, prípadne sa k nim nikdy nepriznávali.
V nasledovnom článku sme pre teba vybrali 10 filmov, nad ktorými ich tvorcovia zlomili palicu. Zaujímavé je, že v niektorých prípadoch ide o naozaj perfektné snímky.
David Lynch – Duna
Adaptácia rozsiahleho románu Franka Herberta sa rodila nesmierne ťažko. Scenáristom sa dlho nedarilo knižný príbeh nejako zmysluplne napchať do celovečernej stopáže a keď sa film napokon dostal do kín, zlízol si negatívne kritiky a nezáujem divákov.
Režisér David Lynch si nasypal popol na hlavu a vyhlásil, že Duna je jeho najslabšie dielo. Dodal, že Herbertov román je vo svojej komplexnosti nemožné sfilmovať. Najnovšie sa o to však pokúsi talentovaný Denis Villeneuve.
Tony Kaye – Kult hákového kríža
Natáčanie Kultu hákového kríža malo veľmi ďaleko k ideálu. Producenti mali problémy s režisérom Tonym Kayeom, a ten mal zase problémy s Edwardom Nortonom, predstaviteľom hlavnej úlohy.
Snímka si síce odniesla pozitívne kritiky a samotný Norton aj nomináciu na Oscara, ale Tony Kaye nebol s výsledným filmom spokojný. Producenti ho totiž prestrihali podľa seba a Kaye ich verziu označil za sentimentálnu a patetickú.
Josh Trank – Fantastická štvorka
Josh Trank sa pôvodne vrhol do práce na komiksovke Fantastická štvorka s chuťou a plánoval ju poňať temnejšie, vážnejšie a možno aj trochu hororovo. To sa však štúdiu nepáčilo, čo vyústilo vo viaceré konflikty.
Trank sa na pľaci správal voči hercom agresívne a napokon ani nemal hlavné slovo pri konečnom strihu. Fantastická štvorka si zlízla katastrofálne recenzie a stala sa finančným prepadákom. Trank na Twitteri napísal, že jeho vízia bola úplne iná a nepochyboval, že ak by dostal šancu natočiť ju, tak by bola úspešná.
Joel Schumacher – Batman a Robin
Batman a Robin patrí, zrejme, k najhorším komiksovým filmom všetkých čias. O filme sa negatívne vyjadrili nielen kritici a diváci, ale aj hlavní herci George Clooney či Chris O‘Donnell. Joel Schumacher sa napokon za výsledok ospravedlnil a uznal, že Batman a Robin je katastrofa. Ako však dodal, rozhodne nemal v pláne fanúšikov nahnevať, ale pobaviť. No, nepodarilo sa.
Thomas Alfredson – Snehuliak
Kriminálka Snehuliak bola celkom očakávaným titulom. Režisér Thomas Alfredson sa svojimi predchádzajúcimi filmami uviedol vo výbornom svetle, ale pri Snehuliakovi zlyhal, čo neskôr aj sám priznal.
Štáb podľa neho nestihol nakrútiť naplánovaný materiál v danom rozvrhu, takže, keď sa začalo strihať, zistilo sa, že mnoho scén chýba. Alfredsonovi a jeho tímu sa napokon podarilo zlepiť verziu, ktorú poslali do kín, ale kritici ju rozniesli na kopytách a išlo o finančný prepadák.
Alfred Hitchcock – Povraz
Povraz od Alfreda Hitchcocka je fantastickým a dodnes poriadne napínavým thrillerom. Preto možno prekvapí, že samotný pán režisér nebol s výsledkom vôbec spokojný. Film, ktorý je štylizovaný tak, akoby bol natočený na jeden záber, označil Hitchcock sa príliš naťahovaný a nefunkčný. Podľa neho išlo o experiment, ktorý sa skrátka nepodaril.
David Fincher – Votrelec 3
S tretím Votrelcom sa dlho niesla povesť najhoršieho dielu z celej ságy. S odstupom sú už výroky kritikov a fanúšikov miernejšie, ale stále platí, že film rozhodne nevyzerá tak, ako si jeho tvorcovia želali.
Režisér David Fincher pracoval v ťažkých podmienkach, mal časté konflikty so štúdiom a málo času na prípravu scenára. Podľa svojich slov Votrelca 3 nenávidí a celú skúsenosť s nakrúcaním charakterizoval ako „krst ohňom“.
Woody Allen – Annie Hall
Famózna romantická komédia Annie Hall je všeobecne považovaná za jedno z najlepších diel Woodyho Allena. Samotný režisér ale tento názor nezdieľa. Podľa neho sa z filmu stalo niečo úplne iné, než pôvodne zamýšľal.
Pôvodne malo ísť o komplexnejšiu koláž najrôznejších motívov a film nemal byť limitovaný „len“ na žáner romantickej komédie. Keďže to však nefungovalo, Allen bol nútený urobiť v scenári zmeny. Stále však považuje Annie Hall za sklamanie.
Stanley Kubrick – Fear and Desire
Debut kultového Stanleyho Kubricka určite nepatrí k jeho najvyhľadávanejším titulom. Sám režisér sa o ňom vyjadril ako o amatérskom cvičení a dokonca sa pokúšal získať všetky jeho negatívy, aby jeho prácu nikto nemohol vidieť. Musíme povedať, že až taká katastrofa jeho film rozhodne nie je, obsahuje dokonca niekoľko pozoruhodných momentov.
Mathieu Kassovitz – Babylon A. D.
Ambiciózne sci-fi Mathieua Kassovitza Babylon A. D. vznikalo veľmi ťažko. Režisér sa dostal do sporu so štúdiom ohľadom výslednej podoby filmu a výsledok bol napokon prepadákom u kritikov aj divákov.
Režisér dokonca odmietol hotovú snímku propagovať a povedal, že je z filmu veľmi sklamaný. Vinu hádzal na producentov, ktorí mu údajne nedovolili natočiť ani jednu scénu tak, ako chcel.
Zdroj: indiewire.com
Titulná fotka: Twentieth Century Fox Film Corporation, 1998 New Line Cinema