Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

10 známych výrokov, ktoré historické osobnosti nikdy nepovedali

Mnohým umelcom, filozofom či vedcom sa pripisujú úplne fiktívne výroky.


Na internete koluje obrovské množstvo citátov slávnych osobností. Mnohé z nich sú pravdivé, ale je veľa takých, ktoré slávni umelci, filozofi, štátnici či vedci proste nikdy nepovedali ani nenapísali.

To ale, pravdaže, ľuďom nebráni, aby ich dookola vydávali za pravdivé výroky. V tomto článku ti predstavíme 10 známych citátov, falošne pripisovaných známym historickým osobnostiam.

1. „Keď nemajú na chlieb, nech jedia koláče.“ – (nepovedala) Mária Antoinetta

Tento citát je často prisudzovaný francúzskej kráľovnej Márii Antoinette. Vysloviť ho mala potom, čo bola informovaná, že ľudia vo Francúzsku nemajú ani na chlieb. Jej údajná odpoveď bola vnímaná ako vrchol cynizmu (keďže si ťažko predstaviť, že ľudia, ktorí si nemôžu kúpiť chlieb, si dokážu kúpiť koláč) a odtrhnutia od reality. Problém však je, že Mária Antoinetta nikdy túto vetu nevyslovila.

Profimedia

Podľa historikov citát pochádza z knihy Spoveď filozofa Jeana-Jacquesa Rousseaua zrejme z roku 1767. Rousseau v nej tento výrok pripísal nemenovanej princeznej, ktorú si niektorí stotožnili s Máriou Antoinettou. Tá síce v tom čase naozaj bola princeznou, ale mala len dvanásť rokov, preto je nepravdepodobné, že by Rousseau mal na mysli práve ju.

Hovorilo sa tiež, že Márii Antoinette citát prisúdili revolucionári z propagandistických účelov, aby vyvolali nevraživosť voči monarchii. Ani to ale nie je pravda, keďže prvýkrát sa výrok v súvislosti so známou panovníčkou objavil až v roku 1843, teda viac než 50 rokov po Francúzskej revolúcii.

2. „Nesúhlasím s tým, čo hovoríte, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť vaše právo povedať to.“ – (nepovedal) Voltaire

Bádatelia sa síce zhodujú, že obsahovo tento výrok zodpovedá filozofii spisovateľa a filozofa Voltaira, ale faktom je, že ho nikdy nevyslovil. Jeho autorkou je anglická spisovateľka Evelyn Beatrice Hall, ktorá sa štúdiu Voltairovho života a diela systematicky venovala.

Zmienený citát pochádza z jej knihy Priatelia Voltaira z roku 1906 a autorka ním chcela jasne a zrozumiteľne vyjadriť, ako Voltaire chápal slobodu prejavu.

Shutterstock

3. „Aj ty, Brutus?“ – (nepovedal) Gaius Iulius Caesar

Túto vetu mal rímsky vojvodca a politik Gaius Iulius Caesar vysloviť tesne pred smrťou. Caesara zavraždila skupina členov senátu, ktorým sa nepozdávala jeho politika. Medzi hlavných predstaviteľov sprisahania patril Marcus Iunius Brutus, ktorý bol zároveň Caesarovým blízkym priateľom.

Vojvodca tak počas útoku nemohol uveriť vlastným očiam, že ho vidí medzi svojimi vrahmi, a vraj vyslovil onú pamätnú vetu. V skutočnosti to tak s najväčšou pravdepodobnosťou nebolo.

V spisoch rímskeho historika Suetonia sa píše, že keď Caesar uvidel Bruta, nepovedal nič a mlčal aj tesne pred svojou smrťou. Iní zase tvrdili, že smerom k Brutovi vyslovil: „Aj ty, mladý muž?“

O spopularizovanie výroku „Aj ty, Brutus?“ sa zaslúžil hlavne dramatik William Shakespeare vo svojej historickej hre Julius Caesar z roku 1599.

Shutterstock

4. „Fašisti budúcnosti sa budú nazývať antifašisti.“ – (nepovedal) Winston Churchill

Winston Churchill patrí k najvýznamnejších štátnikov histórie. Niet sa teda čo čudovať, že aj jemu prischlo mnoho falošných výrokov. Jedným z nich sú aj slová o tom, že antifašisti sú vlastne fašistami.

Tento citát sa vo veľkom šíril (a miestami ešte stále šíri) na sociálnych sieťach pár rokov dozadu, často z krajne pravicových a neonacistických kruhov. Jeho cieľom bolo očierniť odporcov fašizmu a vykresliť ich ako nejakých „nových“ fašistov.

Pôvod výroku nie je úplne jasný, avšak britský štátnik sa o žiadnych „fašistoch budúcnosti“ nikdy nevyjadril. Potvrdil to aj portál The Churchill Project, ktorý sa zaoberá štúdiom a analýzou Churchillových kníh, prejavov aj politickej kariéry.

Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

Najhoršie úrazy a tragédie, ktoré sa udiali na zimných olympijských hrách

5. „Kto vám vládne, zistíte podľa toho, koho nesmiete kritizovať.“ – (nepovedal) Voltaire

Svojho času tento citát pripisovaný filozofovi Voltairovi šírila aj moderátorka Adela Banášová. Zvyknú ho tiež šíriť rôzni priaznivci antisystému a odporcovia demokracie, ktorí sa ním snažia podsúvať, že v skutočnosti žijeme v diktatúre.

Pravdou ale je, že osvietenský autor tieto slová nikdy nevyslovil ani nenapísal. Autorom citátu je americký neonacista a popierač holokaustu Kevin Alfred Strom. Pochádza z jeho eseje Celá Amerika musí poznať hrôzu, ktorá sa na nás rúti z roku 1993.

Shutterstock

6. „Účel svätí prostriedky.“ – (nepovedal) Niccolò Machiavelli

Niccolò Machiavelli bol taliansky diplomat, filozof a politický mysliteľ. Často je označovaný za otca modernej politickej vedy. Práve jemu je prisudzovaný známy citát o tom, že účel svätí prostriedky. Vyjadruje sa ním, že na to, aby sa dosiahol vyšší cieľ, je nutné obetovať určitú cenu.

Hoci znalci jeho diela súhlasia, že v skratke naozaj ide o vyjadrenie jeho názorov, v skutočnosti nejde o Machiavelliho výrok. Pôvodne zrejme pochádza z diela rímskeho básnika Ovídia. Machiavelli sa k tomuto citátu zrejme najviac priblížil vtedy, keď povedal: „Treba zohľadniť konečný výsledok.“

Shutterstock

7. „Len jedna vec je potrebná pre triumf zla, a to, aby dobrí ľudia nerobili nič.“ – (nepovedal) Edmund Burke

Čo si budeme hovoriť, tento citát má v sebe veľa pravdy. Poukazuje na to, že ak budú dobrí a morálni ľudia apatickí a neochotní zasiahnuť proti bezpráviu, práve tí zlí napokon vyhrajú. Citát je najčastejšie pripisovaný írskemu filozofovi a štátnikovi Edmundovi Burkeovi. Neexistuje však žiadny dôkaz, že by tieto slová povedal.

V jeho zápiskoch z roku 1770 ale nájdeme podobnú vetu: „Keď sa zlí ľudia spoja, tí dobrí sa musia tiež spojiť, inak padnú jeden po druhom ako neúplatná obeť v podlom boji.“ Pôvodnému výroku sa asi najviac priblížil anglický filozof John Stuart Mill, keď počas prejavu v roku 1867 povedal: „Zlí ľudia nepotrebujú k naplneniu svojich cieľov nič viac, než aby sa dobrí ľudia pozerali a nič nerobili.“

Profimedia

8. „Buď sám sebou. Osobnosti ostatných sú už obsadené.“ – (nepovedal) Oscar Wilde

Aj toto je citát, proti ktorého pravdivosti nemožno namietať. A keďže írsky spisovateľ, básnik a dramatik Oscar Wilde mal na tvorbu podobne trefných bonmotov naozaj talent, tak nie je prekvapivé, že ho spojili aj s týmto výrokom.

V skutočnosti ale neexistuje žiadny prameň, ktorý by túto domnienku potvrdzoval. Tieto slová sa v jeho písanom diele nenachádzajú a nezmieňuje sa o nich ani žiadny z Wildeových súčasníkov.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

Mrazivá tradícia viktoriánskej éry. Prečo sa ľudia kedysi fotili s mŕtvymi blízkymi?

9. „Definíciou šialenstva je robiť to isté, no zakaždým čakať iný výsledok.“ – (nepovedal) Albert Einstein

Aj teoretického fyzika Alberta Einsteina často spájajú s mnohými výrokmi, ktoré nikdy nepovedal. Jedným z nich je aj vyššie zmienený citát o šialenstve. Hoci je iste pravdivý, tieto slová nie sú z Einsteinovej hlavy.

Bádatelia sa zhodujú, že ich napísala americká spisovateľka Rita Mae Brown. Výrok pochádza z jej knihy Náhla smrť z roku 1983.

Profimedia

10. „Neverím žiadnej štatistike, ktorú som sám nesfalšoval.“ – (nepovedal) Winston Churchill

Tento citát často šíria rôzni nepriatelia oficiálnych štruktúr, ale aj politici. Podsúvajú tým, že oficiálne údaje a informácie nie sú pravdivé a ľudia sú tak systematicky klamaní. Výrok je najčastejšie prisudzovaný britskému štátnikovi Winstonovi Churchillovi, ktorý ho ale – aký to šok! – nikdy nevyslovil.

V skutočnosti si ho vymyslel a Churchillovi prisúdil nacistický minister propagandy Joseph Goebbels. Šíril ho v rámci oficiálnej štátnej propagandy a snažil sa Churchilla v očiach Nemcov vykresliť ako podvodníka a klamára.

Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť