Na internete koluje obrovské množstvo citátov slávnych osobností. Mnohé z nich sú pravdivé, ale je veľa takých, ktoré slávni umelci, filozofi, štátnici či vedci proste nikdy nepovedali ani nenapísali.
To ale, pravdaže, ľuďom nebráni, aby ich dookola vydávali za pravdivé výroky. V tomto článku ti predstavíme 10 známych citátov, falošne pripisovaných známym historickým osobnostiam.
1. „Keď nemajú na chlieb, nech jedia koláče.“ – (nepovedala) Mária Antoinetta
Tento citát je často prisudzovaný francúzskej kráľovnej Márii Antoinette. Vysloviť ho mala potom, čo bola informovaná, že ľudia vo Francúzsku nemajú ani na chlieb. Jej údajná odpoveď bola vnímaná ako vrchol cynizmu (keďže si ťažko predstaviť, že ľudia, ktorí si nemôžu kúpiť chlieb, si dokážu kúpiť koláč) a odtrhnutia od reality. Problém však je, že Mária Antoinetta nikdy túto vetu nevyslovila.
Podľa historikov citát pochádza z knihy Spoveď filozofa Jeana-Jacquesa Rousseaua zrejme z roku 1767. Rousseau v nej tento výrok pripísal nemenovanej princeznej, ktorú si niektorí stotožnili s Máriou Antoinettou. Tá síce v tom čase naozaj bola princeznou, ale mala len dvanásť rokov, preto je nepravdepodobné, že by Rousseau mal na mysli práve ju.
Hovorilo sa tiež, že Márii Antoinette citát prisúdili revolucionári z propagandistických účelov, aby vyvolali nevraživosť voči monarchii. Ani to ale nie je pravda, keďže prvýkrát sa výrok v súvislosti so známou panovníčkou objavil až v roku 1843, teda viac než 50 rokov po Francúzskej revolúcii.
2. „Nesúhlasím s tým, čo hovoríte, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť vaše právo povedať to.“ – (nepovedal) Voltaire
Bádatelia sa síce zhodujú, že obsahovo tento výrok zodpovedá filozofii spisovateľa a filozofa Voltaira, ale faktom je, že ho nikdy nevyslovil. Jeho autorkou je anglická spisovateľka Evelyn Beatrice Hall, ktorá sa štúdiu Voltairovho života a diela systematicky venovala.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
Zmienený citát pochádza z jej knihy Priatelia Voltaira z roku 1906 a autorka ním chcela jasne a zrozumiteľne vyjadriť, ako Voltaire chápal slobodu prejavu.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktorému spisovateľovi vďačíme za spopularizovanie výroku „Aj ty, Brutus?“
- Ktorý výrok Alberta Einsteina mu v skutočnosti vôbec nepatrí
- Ktoré dva výroky sa chybne pripisujú Winstonovi Churchillovi
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom