10 zvláštnych každodenných vecí, ktoré nájdeš len v Taliansku

Určite si si nemyslel, že taká blízka krajina bude mať toľko nevšedností.

Zdroj: Shutterstock

Možno chodíš každoročne na dovolenky do Talianska a myslíš si, že túto stredomorskú krajinu poznáš veľmi dobre a že ťa nič nemôže zaskočiť. Dnešný článok ťa ale vyvedie z omylu. Predtým, než sa tento rok vyberieš k talianskemu moru, ti nezaškodí si niečo tu u nás prečítať a dozvedieť sa zopár užitočných informácií. Nech ťa už naozaj nič nezaskočí nepripraveného. 

1. Soľ sa predáva v trafike spolu s tabakom

Soľ sa predáva, samozrejme, aj v potravinách a supermarketoch. Soľ je však ešte stále považovaná za produkt štátneho monopolu a bežne sa predáva v stánkoch spolu s cigaretami.

Patty / EMEFKA

2. Taliani majú dva výrazy pre modrú farbu

Svetlomodrá je azzuro, tmavomodrá je blu. A chráňboh ak si zameníš tieto dve slová! Taliani medzi svetlomodrou a tmavomodrou farbou vidia taký rozdiel, ako napríklad my medzi červenou a ružovou.

Shutterstock

3. V chovateľských potrebách predávajú cestoviny pre domáce zvieratá

Nielen Taliani, ale aj ich domáce zvieratá jedia cestoviny.

Patty / EMEFKA

4. Elektrické zásuvky nezmenili svoj tvar, hoci sa elektrické spotrebiče už prispôsobili európskej forme

U nás a vo väčšine európskych krajín zásuvky zodpovedajú forme, ktorú vyžadujú spotrebiče na svoje zapojenie do elektrickej siete. V Taliansku to tak ale nie je. Ešte aj dnes elektrikári v Taliansku montujú starý typ talianskych zásuviek, hoci obchody predávajú elektronické zariadenia s európskym typom kábla. Preto má každá zásuvka navyše ešte aj svoj vlastný adaptér.

Shutterstock

5. Škôlkari nosia plášte

Deti v materských školách nosia plášte, aby si počas dňa príliš nezašpinili oblečenie. Dievčatá majú ružové, chlapci modré a zvyčajne na nich majú nejakú nažehľovačku, aby si ich omylom nepovymieňali.

Patty / EMEFKA

6. Cigarety si môžeš kúpiť v automate, ale potrebuješ taliansky občiansky preukaz

Cigarety si môžeš kúpiť aj o polnoci, keď sú všetky obchody zatvorené. Stačí nájsť najbližší automat na tabak a tabakové výrobky. Jediný háčik je v tom, že musíš vlastniť taliansky občiansky preukaz s čipom, ktorý najprv vložíš do stroja, aby si overil, či si už plnoletý. Ak nie si plnoletý alebo ak nie si občanom Talianska, budeš si musieť na kúpu cigariet počkať až do rána.

Shutterstock

7. Vstavaný odkvapkávač riadov v skrinke

V kuchynskej skrinke nad drezom nie sú police, ale vstavané odkvapkávače na riady. Talianske gazdinky ich po umytí tanierov a pohárov môžu dať rovno do skrinky, kde uschnú a nadbytočná voda padá dole do umývadla.

Patty / EMEFKA

8. Na pumpe zaplatíš viac, ak sa necháš obslúžiť

Ak požiadaš pracovníka pumpy, aby ti pomohol natankovať, priplatíš si. Niekde, hlavne na diaľničných čerpacích staniciach, sa tento cenový rozdiel pohybuje aj na 10 centoch za liter pohonnej hmoty.

Shutterstock

9. Talianske oblečenie má svoju vlastnú škálu veľkostí

Ak v slovenských obchodoch bežne siahaš po nohaviciach veľkosti 40, v Taliansku si nové oblečenie hľadaj v oddelení s veľkosťou 44. Hoci aj Taliani začínajú čoraz častejšie šiť šaty podľa medzinárodných európskych proporcií, v menších butikoch to tak ešte nemusí platiť. Tradičná veľkostná tabuľka sa od tej našej líši. Hlavne pri starších talianskych kolekciách k tvojej bežnej veľkosti pridaj ešte dve. 

Shutterstock

10. Žiaci a študenti môžu v škole prepadnúť až z niekoľkých predmetov

Ak majú talianski školáci nedostatočnú z nejakého predmetu, môžu si koncoročnú známku opraviť ešte začiatkom nového školského roka. A týchto predmetov môže byť pokojne aj päť. Ak má nedostatočnú iba z jedného predmetu a ani v septembri si ju neopraví, môže prejsť do ďalšieho ročníka, ale učiteľ ho musí opäť preskúšať aj z učiva predchádzajúceho školského roka.

Shutterstock

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
9
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
5
Haha
Woow Woow
49
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Účet na Twitteri zbiera fotky vtákov, s ktorými si naozaj neradno zahrávať


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME