Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

101-ročný starček získal stredoškolský diplom, čím si splnil celoživotný sen

Starý pán konečne získal to, čo mu pred vyše 80 rokmi uniklo.


Keď v roku 2018 takmer storočný starček Merrill Pittman Cooper navštívil svoju bývalú strednú školu, vyhlásil, že ho stále mrzí, že štúdium nemohol dokončiť. Jeho príbuzní sa preto rozhodli zistiť, či by sa s tým niečo nedalo spraviť, uvádza UPI.

Škola bola veľmi ústretová a udelila dnes 101-ročnému Cooperovi čestný diplom, vďaka ktorému po vyše 80 rokoch formálne dokončil štúdium. Vyše storočný pán si tak konečne splnil svoj celoživotný sen!

Zlá finančná situácia bola dôvodom, prečo bola rodina mladého Merrilla v roku 1938 nútená odsťahovať sa do Filadelfie. Stalo sa tak posledný rok jeho stredoškolského štúdia a chlapec neskôr nemal možnosť dokončiť si školu.

Cena vzdelania

Pred niekoľkými desaťročiami bolo získanie vzdelania oveľa náročnejšie ako v súčasnosti. Mnohé rodiny si jednoducho nemohli finančne dovoliť nechať svoje deti študovať a veľa mladých ľudí pred štúdiom uprednostnilo skorý nástup do práce.

Stačí sa pozrieť do histórie vlastnej rodiny – v generácii tvojich starých a prastarých rodičov nájdeš určite viacerých členov, ktorí dosiahli len základné vzdelanie a vysokoškolsky vzdelané osoby boli veľkou vzácnosťou. Rovnako ako na Slovensku to tak kedysi bolo aj v Spojených štátoch a ďalších krajinách.

Navyše, v 30. rokoch v USA stále platili segregačné zákony, ktoré komplikovali život Afroameričanom. Rasizmus bol prítomný na formálnej aj neformálnej úrovni a černosi ťažšie nachádzali vhodné príležitosti pre vzdelávanie a prácu.

Profimedia

V desaťročí, ktoré sprevádzala hospodárska kríza, preto bolo mnoho ľudí odkázaných robiť náročné rozhodnutia, ktoré mali ďalekosiahle následky na ich ďalší život.

Poradil si aj bez školy

Ako sa ukázalo, príležitosť doštudovať Merillovi unikala celé desaťročia. Ak sa človek zamestná, už ťažko si hľadá cestu späť do školských lavíc. Môžeme však povedať, že pán Cooper si v živote celkom dobre poradil aj bez diplomu. Niekoľko desaťročí pracoval v oblasti dopravy a dotiahol to na pozíciu viceprezidenta odborového zväzu.

Aj napriek tomu mu čestný diplom privodil obrovskú radosť. Starček si dokázal splniť svoj sen a konečne získal to, čo mu pred desaťročiami tesne uniklo.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.