Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta
Zdroj: ©Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

10 režisérov, ktorí dokázali do kín poslať dva skvelé filmy za jeden rok

Pracovití režiséri, ktorí nás dokázali nadchnúť dvakrát za jediný rok.

Nakrúcanie filmov je časovo náročná činnosť. Preto býva nepísaným pravidlom, že režiséri sa nám s novými snímkami prihlásia tak raz za dva-tri roky (je to, pravdaže, veľmi individuálne). To, že by sa tvorcovia predstavili počas jedného roku hneď s dvoma titulmi, je skôr vzácne. Napriek tomu však máme podobných prípadov celkom dosť. V tomto článku sme ich pre teba vybrali desať.

1. Lana Wachowski, Lilly Wachowski – Matrix Reloaded a Matrix Revolutions (2003)

Režisérske duo Lana a Lilly Wachowski sa preslávilo najmä legendárnym Matrixom z roku 1999. Práve naň nadviazali ďalšími dvoma pokračovaniami: Matrix Reloaded a Matrix Revolutions, ktoré si odbili premiéru v ten istý rok. Názory na tieto filmy sa celkom rôznia.

Niektorí ich považujú za vynikajúce a nápadité rozvinutie pôvodného filmu, iným pripadali zbytočné. Čo sa týka kritického prijatia, lepšie na tom bol Matrix Reloaded, hoci aj Matrix Revolutions si našiel svojich oddaných fanúšikov.

2. Steven Spielberg – Jurský park a Schindlerov zoznam (1993)

Poriadne pracovitým režisérom je aj Steven Spielberg. Ten totiž poslal do kín dva filmy za rok hneď niekoľkokrát. V roku 1993 išlo o snímky, ktoré asi nemohli byť odlišnejšie. Na jednej strane to bol popcornový a trikovo prelomový Jurský park, a na druhej Schindlerov zoznam, emotívna a silná dráma z obdobia holokaustu.

Pre Spielberga išlo o výborný rok, s oboma filmami totiž slávil veľké divácke aj kritické úspechy. Najviac chvály pozbieral, samozrejme, dokonalý Schindlerov zoznam, ktorý si odniesol sedem Oscarov (z dvanástich nominácií), vrátane sošky za najlepší film, réžiu či adaptovaný scenár. Naprázdno ale neobišiel ani Jurský park. Z troch nominácií na Oscara premenil všetky.

3. Ridley Scott – Posledný súboj a Klan Gucci (2021)

Kultový režisér Ridley Scott nezaháľa ani vo veku 84 rokov. Minulý rok do kín poslal hneď dva pozoruhodné filmy. Prvým bola historická freska Posledný súboj, druhým dráma z prostredia módy Klan Gucci. Najmä Posledný súboj si odniesol veľmi spokojné kritické ohlasy a podľa nás išlo o jeden z najlepších filmov roku.

Je preto veľká škoda, že po finančnej stránke išlo o obrovský prepadák. Tí diváci, ktorí naň vyrazili, ale hlásili veľkú spokojnosť. Klan Gucci dokázal utŕžiť viac peňazí, hoci recenzie boli v tomto prípade menej nadšené. Rozhodne však ide o film hodný tvojej pozornosti.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 slávnych režisérov, s ktorými je (či bolo) peklo spolupracovať

4. Jeff Nichols – Vyvolený a Loving (2016)

Jeff Nichols je mimoriadne talentovaný režisér, ktorého však poznajú najmä milovníci nezávislej kinematografie. Tým v roku 2016 Nichols urobil radosť, keďže im doprial hneď dva skvelé filmy. Prvým bolo zaujímavé sci-fi Vyvolený, druhým romantická dráma Loving.

Vyvolený rozhodne nešiel divákovi na ruku a mnohí z neho boli otrávení. Kritické reakcie však boli pozitívne. Romantická dráma Loving si potom odniesla nadšené kritiky a mnohí ju radili medzi najlepšie filmy roku 2016. Herečka Ruth Negga si za svoj výkon odniesla aj nomináciu na Oscara a snímka samotná získala mnoho ďalších ocenení.

5. Ingmar Bergman – Siedma pečať a Lesné jahody (1957)

Ingmar Bergman patrí medzi legendy strieborného plátna. Natočil veľké množstvo nesmrteľných klasík, medzi ktoré patria aj Siedma pečať a Lesné jahody. Oba filmy vstúpili do kín v roku 1957 a oba sa zaoberali (okrem iného) smrťou a snahou o vyrovnanie sa s ňou.

Najviac vyzdvihovaným kúskom je Siedma pečať, ktorá patrí medzi najznámejšie Bergmanove tituly. Za pozretie ale jednoznačne stoja aj Lesné jahody, ktoré zaujmú snovou atmosférou a na Bergmana aj pomerne veľkou diváckou prístupnosťou. Film si odniesol jednu nomináciu na Oscara za najlepší originálny scenár.

6. Martin Scorsese – Rolling Thunder Revue a The Irishman (2019)

Klasik Martin Scorsese obvykle viac než jeden film za niekoľko rokov do kín nepúšťa, keďže si na nich dáva poriadne záležať. Zhodou okolností sa mu však v roku 2019 podarilo túto zásadu porušiť. Premiéru si totiž odbil nielen jeho dokumentárny film o Bobovi Dylanovi s názvom Rolling Thunder Revue, ale aj gangsterka The Irishman.

Oba filmy sa stretli s vrelým kritickým aj diváckym prijatím, hoci prvý menovaný u nás možno nie je taký známy. The Irishman patril k vysnívaným projektom režiséra už mnoho rokov a výsledok bol naozaj perfektný. Na konte má aj desať nominácií na Oscara, škoda, že nepremenil ani jednu.

7. Ridley Scott – Hannibal a Čierny jastrab zostrelený (2001)

Ridleyho Scotta sme už raz spomínali, teraz sa ale vrátime do roku 2001, keď mali premiéru jeho filmy Hannibal a Čierny jastrab zostrelený. Hannibal bol priamym sequelom kultového hororového trileru Mlčanie jahniat, a hoci recenzie boli skôr zmiešané, film bol po finančnej stránke obrovským úspechom.

Vojnový drasťák Čierny jastrab zostrelený bol prijatý oveľa pozitívnejšie, hoci tržby neboli nijako zázračné (nešlo však ani o prepadák). Snímka získala štyri nominácie na Oscara, z ktorých získala dve sošky.

8. Alfred Hitchcock – Vražda na objednávku a Okno do dvora (1954)

Aj Alfred Hitchcock má vo svojej bohatej filmografii zopár prípadov, keď divákov potešil hneď dvoma filmami za jeden rok. Patrí sem aj známa dvojica filmov Vražda na objednávku a Okno do dvora.

Oba mali premiéru v roku 1954 a patria ku klasickým dielam kinematografie. Najmä Okno do dvora je všeobecne považované za jeden z najznámejších a najlepších Hitchcockových filmov. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara.

Mohlo by ťa zaujímať:

8 parádnych seriálov od Netflixu, ktoré sa v roku 2022 vrátia s novými sériami

9. Denis Villeneuve – Unesené a Nepriateľ (2013)

Denis Villeneuve patrí medzi najlepších režisérov súčasnosti (naposledy to dokázal famóznym epickým sci-fi Duna). Aj on sa zaraďuje medzi perfekcionistov, ktorí nemajú vo zvyku ohromovať príliš veľa filmami naraz. V roku 2013 sme sa ale dočkali hneď dvoch snímok tohto talentovaného Kanaďana. Išlo o temnú kriminálku Unesené (niekedy je uvádzaná aj pod názvom Zmiznutie) a svojský surreálny triler Nepriateľ.

Veľa chvály si odniesol predovšetkým prvý menovaný titul, ktorý sa dostal aj do niekoľkých rebríčkov najlepších filmov daného roku. Odniesol si aj nomináciu na Oscara za kameru. Nepriateľ bol pre mnohých trochu ťažším sústom a darilo sa mu najmä na rôznych festivaloch. Obe diela sú ale mimoriadne podarené a za pozretie jednoznačne stoja.

10. Steven Spielberg – Vojna svetov a Mníchov (2005)

No a článok zakončíme opäť Stevenom Spielbergom. V roku 2005 sa mu opäť zadarilo a my sme si tak mohli v kinách vychutnať jeho filmové kombo: sci-fi Vojna svetov a historickú drámu Mníchov. Vojna svetov bola modernou adaptáciou klasického románu H. G. Wellsa a darilo sa jej kriticky aj finančne. Odniesla si aj tri nominácie na Oscara.

Dráme Mníchov sa po stránke tržieb darilo o niečo menej (čo sa asi dalo očakávať), ale recenzie boli opäť veľmi spokojné. Aj s týmto filmom to Spielberg dotiahol až na udeľovanie Oscarov, získal celkovo päť nominácií.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.