Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 7.12.2023
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Jedna veľká párty. Tak bude vyzerať môj život po tom, ako sa konečne osamostatním. Žiadne hlúpe zákazy, príkazy a iné kazy. Len ja a moje rozhodnutia… hahaha, no keď myslíš.

1. Jedlo

Nikdy si si neuvedomoval, koľko času a úsilia stojí príprava jedla. Najprv musíš nájsť recept, ktorý zodpovedá nielen tvojim kulinárskym zručnostiam, ale aj ekonomickej situácii. Tento bod možno označiť za kameň úrazu a jeho trvanie sa pohybuje v rozmedzí dvoch hodín až dvoch týždňov. Medzitým sa napchávaš lacným fastfoodom, tvoje črevo kričí od bolesti a gombička na nohaviciach je na tom veľmi podobne.

Potom treba všetko nakúpiť. V tejto fáze podliehaš mnohým novým zisteniam, napríklad že žiaden obchod nepredáva jednu čajovú lyžičku kurkumy. Následne sa s tým dvojtonovým nákupom dovlečieš domov, ruky máš vyťahané až po zem a môžeš ísť veselo šúpať, krájať, strúhať… sranda však? Takto si si nedeľné popoludnie určite nepredstavoval. Razom rozumieš, prečo sa mama vždy tak pajedila, keď si sa najedol vonku.

Igor Miske / Unsplash (https://unsplash.com/photos/_6jk-nvKRK0)

2. Choroba

Dostať na škole chrípku bolo hotovým darom z nebies. Škriabalo ťa síce v hrdle a sem-tam ťa chytila mdloba, no tieto drobné negatíva nemali voči kope pozitív najmenšiu šancu. Mohol si celý deň ležať v posteli, robiť obrovské ničovaté nič, prepínať kanály na televízore a čakať, kedy ti mama donesie nakrájané jabĺčko a hrnček Theraflu. Proste sen.

Teraz je to nočná mora. Z kuchyne sa netiahne vôňa poctivého domáceho vývaru, dvere sa neotvárajú a nestojí v nich mama s jabĺčkom. Samozrejme, nečakal si, že ťa skolí choroba, takže ani to poondiate Theraflu doma nemáš, a vonku ako na potvoru leje ako z krhly. Čo ti ostáva? Nič, len sa v tomto mŕtvolnom štádiu obaliť do niečoho nepremokavého a vydať sa do upršaných ulíc smerom k lekárni.

Kelly Sikkema / Unsplash (https://unsplash.com/photos/RmByg5kFfQg)

3. Drobné nehody

Na nete to hráš na silného chlapca, ktorý by sa s mačetou pobral do boja chrániť svoju vlasť, keby išlo do tuhého… ale sám doma nie si taký hrdina. Porežeš si prštek… no, bolí to. A krváca to. A auč.

Mamina by otvorila magickú skrinku, vytasila lekárničku, ty by si kričal, že „dezinfekciu nie, šak to štípe“ a za minútu by bolo po probléme. Takto beháš po byte ako ranená srna (veď aj si), hľadáš leukoplast, ktorý vieš, že nemáš a na striedačku plačeš a nadávaš.

Band-aid on White Background with Container

4. Domáce potreby

Mamahotel mal všelijaké vymoženosti, mimo iného aj samodopĺňacie skrinky. Vždy bol plný toaleťáku (a takého riadneho, mäkučkého, nie toho šmirgľa), vreckoviek, vložiek, pracích práškov, aviváží a neviem čoho ešte. Nemusel si sa o ne starať, proste tam boli. 

Nikto ti nepovedal, koľko také srandy stoja, a hlavne to, ako často sa míňajú. Nikto ti nepovedal, že buď sa cestou z práce zastavíš v obchode, alebo budeš neskôr dumať, či je hygienickejšie utrieť si zadok do závesu na sprche alebo kľaknúť do vedra s vodou. Znie to síce logicky, no musel si sa to naučiť tou krutou cestou.

Michael Jasmund / Unsplash (https://unsplash.com/photos/SKoLSGLucN4)

5. Energie stoja peniaze

Elektrina stojí peniaze. Voda stojí peniaze. Plyn stojí peniaze. A nedoplatky nie sú len námetom na krátky hororový film, ale skutočnou záležitosťou, ktorú treba zaplatiť. Môže to byť pár eur, no keď máš byt nonstop vysvietený ako vianočný stromček a v sprche tráviš hodiny, môžu to byť aj stovky.

Teraz už rozumieš, prečo mama netolerovala tvoje sprchové koncerty a vkuse hučala: „Zhasínaj po sebe, tu nie sme v kostole!“ Mala na to svoje dôvody. A už teraz vieš, že ti tvoje budúce ja za tú päťminútovú sprchu srdečne poďakuje, keď príde ročné zúčtovanie a ono nebude musieť vyhlásiť osobný bankrot.

Sasikan Ulevik / Unsplash (https://unsplash.com/photos/8jQC5RHWuSE)

6. Povinnosti

Diár. Prichádza čas, keď si nutne potrebuješ jeden zaobstarať. Prichádzaš na to v momente, keď hodinu meškáš k zubárovi, lebo ti to nikto nepripomenul. Osvietilo ťa až v električke, ktorá, mimochodom, išla úplne opačným smerom. Dotrepeš sa tam, vydesený a spotený, a zistíš, že tvoj termín prepadol. Logicky.

Keď bývaš sám, tvoje povinnosti sú… nuž tvoje. Ty si ich musíš pamätať, a keď ty zabudneš, tak ty budeš mať prúser. Opäť jedna z tých vecí, ktoré sa naučíš za pochodu tým nepríjemnejším spôsobom. Ale taký je život.

Cathryn Lavery / Unsplash (https://unsplash.com/photos/fMD_Cru6OTk)

7. Pocit (ne)bezpečia, samota a smútok

Niežeby si nikdy predtým nebol sám doma, ale toto bude iný druh samoty. Taký osamelejší. Na všetko budeš sám. Nielen na všetky vyššie spomínané povinnosti, ale aj na svoje emócie, najmä tie negatívne. Keď budeš smutný, budeš smutný sám. Keď budeš plakať, nebude tam nikto, kto by ťa objal a povedal, že všetko bude v poriadku.

Budeš sám ráno, keď sa zobudíš, aj večer, keď prídeš domov. Dokonca aj v noci, keď budeš premýšľať, či ťa náhodou nepríde navštíviť sériový vrah a nerozpára ťa od krku až po spodok. Lebo to sa bežne deje… takým paranoidným ľuďom, ako si ty.

Anthony Tran / Unsplash (https://unsplash.com/photos/iRbHr8jpmGw)

8. Postoj k peniazom

Všetky novonadobudnuté vedomosti o skutočnom živote zmenia tvoj postoj k peniazom o stoosemdesiat stupňov. Doteraz si možno tušil, že nerastú na stromoch, ale teraz to už vieš so stopercentnou istotou. Treba ich zarobiť. A to nie je vždy jednoduché. Sto eur, ktoré si predtým bez problémov vyhodila za nový kabátik, si teraz prerátaš na hodiny v kancli a zrazu ho už ani tak veľmi nepotrebuješ.

Michael Longmire / Unsplash (https://unsplash.com/photos/dD46Zl-mfWQ)

9. Predstava nezávislosti

Tvoja predstava nezávislosti nebola celkom exaktná. Žiadna večierka, žiadne upratovanie, keď sa ti akurát nechce, žiadne pravidlá, na ktorých rodičia tak veľmi ľpeli. Len život v jeho najčistejšej podobne. Výlety s kamarátmi, noci v podnikoch, spánkový deficit, ktorý ti absolútne neprekáža… hahaha. Takto to fakt nefunguje.

Nezávislosť znamená kupovať nové žiarovky. Nezávislosť znamená stáť pred tým regálom dvadsať minút a nemať poňatia, aký je rozdiel medzi hentakými wattmi a onakými wattmi. Nezávislosť znamená prísť domov, štverať sa na stoličku a zisťovať, že tvoja koordinácia pohybov sa v tejto výške rovná slonovi v porceláne. A nezávislosť znamená mať mesiac bolehlav, lebo si kúpil niečo so silou javiskového reflektoru a na druhú už nemáš peniaze.

Simon Maage / Unsplash (https://unsplash.com/photos/tXiMrX3Gc-g)

10. Vzťah k alkoholu

Ak si doposiaľ chľastal od svitu do mrku, je dosť možné, že svoje chovanie prehodnotíš. Po prvé, alkohol stojí peniaze, a ako si už zistil, tie sa rýchlejšie míňajú ako zarábajú. Na alkoholické potešenie teda pravdepodobne už nevydá.

A aj keby vydalo, bude to to posledné, na čo budeš mať náladu. Sú totiž len dva dni v týždni, kedy sa nemusíš teperiť do práce. Keď jeden z nich prechrápeš s opicou, ten druhý budeš musieť variť, prať, upratovať a udržiavať v chode svoje celkové fungovanie. Koľko času ti teda ostane na seba? Presne tak, nula, nula, prd.

Giovanna Gomes / Unsplash (https://unsplash.com/photos/_8KV86shhPo)

Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.