10 vecí, na ktoré určite spomínaš, ak si mal starý dobrý tlačítkový telefón

Napríklad tá blikacia nálepka, čo svietila, keď ti niekto volal

Nostalgická chvíľka na naše prvé mobily, ktoré nám slúžili dlho a verne. Odpočívajte v pokoji, spomíname na vás s láskou.

1. Prokrastinácia

Na stole sa ti kopia zadania ešte z doby, kedy legendárny Kája trénoval prvé tanečné pohyby do videoklipu k piesni Dám delovou ránu (a niekde medzi predstavou choreografa a výslednou pohromou to očividne zlyhalo), už týždeň ješ sáčkové polievky rovno zo sáčku, keďže čistých tanierov niet a radšej ani netreba pripomínať, kedy sa ti minul toaleťák a ako túto zamotanú situáciu riešiš. No aj napriek tomu si nájdeš päť minút na vytúžený relax s telefónom, ktorý sa z neznámych príčin pretiahol na štyri hodiny. To ti so starým mobilom určite nehrozilo. Ten fešák mal totižto len dve reálne funkcie – volať a posielať esemesky a ako príjemný bonus ti sem-tam ukázal aj čas a dátum. Koniec. Takže prokrastinovať si mohol tak maximálne vyťukávaním melódie Kohútika jarabého do klávesnice, ale to ťa určite nebavilo dlhšie ako desať minút.

netdna-ssl.com (https://unbox-seohacker.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2017/02/ringtonemaker.jpg)

2. Baterka

Spomínaš si ešte na tie časy, kedy si si v pondelok nabil mobil a v sobotu si mal ešte päťdesiat percent baterky? Možno aj nie, pretože uznávam, že pri výdrží dnešných telefónov je naozaj ťažko uveriteľné, že kedysi ľudia mohli odcestovať na dva týždne na Balaton bez nabíjačky a ešte aj deň pred odchodom zavolať susede Blažene, že malému Jožimu sa z vody vyhodil na zadočku vriedok. Teraz si silnejšie kýchneš v autobuse a už ti to hlási, nech urýchlene pripojíš zdroj napájania, lebo inak budeš zvyšok trojhodinovej dopravnej kolóny tráviť v tichosti.

memehub.sk (https://memehub.sk/post/41423)

3. Ozdoby

Ha, že iPhone. Ha, že duálny fotoaparát, bezdrôtové slúchadlá, Siri, ktorá ťa odpinká sarkastickou poznámkou a ani sa pri tom nezapotí a všetky ostatné parádne appky a vymoženosti, v ktorých sa terajšie mobily pretekajú, kto má viac a lepšie. A pritom úplne zbytočne. Lebo žiaden z nich nemá luxusné dve dierky hore či dole, ktoré boli pred pätnástimi rokmi základom dobrého telefónu. Nie, nemohol si na ne chytiť wifi ani natočiť video v 4K kvalite, no aj napriek tomu to boli jednoznačne najlepšie dve dierky na celom mobile. Lebo ti dávali priestor na kreativitu, na to presadiť sa, ukázať svoje pravé ja, ukázať všetkým, že… Okej, mohol si si na ne jednoducho zavesiť tú šnúrku s nejakou rozkošnou blbosťou na konci a ozdobiť si tým mobil, lenže to naozaj neznie tak veľmi cool, ako veľmi cool to naozaj bolo. (Rovnako, ako vtedy bolo cool slovo cool.)

moda.sk (https://www.moda.sk/magazin/prakticke-a-modne-privesky-na-mobil)

4. CLIPko

Chronickí ignoranti to mali v minulosti ťažké. A dnešné deti asi nepochopia prečo. Lebo dnešné deti ani netušia, že niekoľko rokov dozadu bol nehorázny luxus, keď ti mobil ukazoval, kto volá. Takže či bol piatok a či sviatok, zdvíhať si musel všetko, lebo bola veľmi veľká pravdepodobnosť, že ti volá mama, aby si sa išiel domov napiť a vlastne aj to len preto, že ste sa dnes hrali pred kamarátovým domom. Inak by hučala z balkóna.

memehub.sk (https://memehub.sk/post/91178)

5. „Sťahovanie“ od výmyslu sveta

Minúta ticha pre všetky tie smutné a zúfalé deťúrence, ktorým sa nikdy nepodarilo presvedčiť rodičov, aby im zaplatili tú jednu poondiatu esemesku. Lebo presne tak to fungovalo v časoch, kedy Google či App Store ešte ani nevedeli, že jedného dňa budú existovať. Hry, tapety, tóny zvonenia, témy – to všetko dnes nájdeš pokope, na jednom mieste a väčšinu z toho aj zadarmo. A hoci je pravda, že aj vtedy to bolo všetko na jednom mieste – na zadnej strane časopisu, na ktorú si vždy čumel ako teľco na nové vráta aspoň desať minút a prezeral si všetky tie lákavé srandy, ktoré nikdy neokúsiš – zadarmo rozhodne neboli.

reddit.com (https://i.redditmedia.com/t2xBt35RVfx_EZwX8l8KHhVEKxtFMUV3nDjVsTZs75s.jpg?s=1c39ff1d6a3f10d64d7ba0456e88d157)

6. Infračervený port

Dávny predchodca bluetoothu, ktorý ti ešte dodnes pripomína, že pokiaľ si chceš od niekoho poslať pesničku, ktorú inde nezoženieš, osobný priestor jednoducho neexistuje. A tak ste dvadsať minút stáli so spolužiakom nad lavicou, mobily na nej a čakalo sa. A čakalo a čakalo a čakalo, až pokiaľ sa tomu jednému megabitu podarilo dotrepať do tvojho mobilu. Ale stálo to za to, lebo teraz tvoj mobil pri každom zavolaní vyhráva Crazy Frog-a!

moneyexpertsteam.com (https://moneyexpertsteam.blogspot.com/2015/03/how-to-use-infrared-ir-on-your-mobile.html)

7. Veľkosť

Tiež máte ten pocit, že sme čím ďalej tým bližšie k situácii, kedy si pre lietanie s mobilným telefónom budeme musieť dokúpiť extra batožinu?! Jasné, veľký displej je fajn, nech feši vidí na tie kozy poriadne, keď sa mu večer nechce zapínať počítač, ale aj tak by to niekto mohol oznámiť textilnému priemyslu. Pretože fakt, že ešte stále šijú vrecká na nohaviciach rovnakej veľkosti ako pred desiatimi rokmi úplne stačí ako dôkaz, že sami na to očividne neprídu. Možno sa ešte stále naivne nazdávajú, že ľudia tieto extra kusy látky využívajú na ruky a tie sú predsa stále rovnaké, no tie časy sú dávno preč. My chceme väčšie vrecká alebo aspoň nejaký dobrý deal ako „kúp gate, fúrik dostaneš zadarmo“. Takéto problémy tu predtým rozhodne neboli. Pretože pokiaľ si mobil nenosil v krabici od topánok, tak sa ti do vačku zmestil vždy. Aj na šírku.

imgur.com (https://imgur.com/gallery/k1pix)

8. Obaly

Bože… Kto, prečo a hlavne načo vymyslel tieto diablove obaly na mobily? Ono vieme, načo pôvodne slúžiť mali, no ak si mal s nimi tú česť, tak ti je hneď jasné, že svoje posolstvo na našom svete nenaplnili. Tento „kondómoidný“, hnusný, neprispôsobivý kus plastu, mal, teda aspoň sa domnievam, robiť presne to isté, čo každý iný obal na svete – chrániť, čo je vo vnútri (áno, lebo očividne si kedysi ľudia fakt mysleli, že 3310 potrebuje ešte extra ochranu). Táto funkcia zostala rozhodne nenaplnená, no za to sa tomuto krytu podarilo hneď niekoľko iných vecí, za ktoré si zaslúži minimálne potlesk – stal sa kvalitným zberačom špiny z vreciek, tašiek a vlastne kompletne všetkého sajrajtu, na ktorý si po ceste natrafil a zabránil ti používať klávesnicu. Klobúk dole, taká multifunkčná vec a na tú dobu… To bol jednoznačne skvost.

ebay.com (https://www.ebay.com/itm/Transparent-Mobile-phone-cover-Siemens-M50-/192192432787)

9. Svetelná show

Decká rokov deväťdesiatych mali vo zvyku blikať – a čím viac, tým lepšie. Takže tento trend chodiacej diskogule neobišiel ani tenisky a už vôbec nie mobilné telefóny. Mobily s gumenými prúžkami po bokoch, nálepky reagujúce na vibrácie (alebo neviem na čo, ale keď ti niekto volal, tak proste blikali), stojany… Všetko blikalo, svietilo, hýrilo farbami a všetko bolo jednoznačne veľmi nevhodné pre epileptikov, ale…! Všetko to bolo strašne k*rva super.

bazos.sk (https://mobil.bazos.sk/inzerat/88324272/NOKIA-3220-po-boku-blikajuca-v-perfektnom-ojedinelom-stave.php)

10. Odolnosť

Dotykový mobil môžeš pokojne ráno zabaliť do bublinkovej fólie a celý deň ho nosiť na striebornom podnose, aj tak večer zistíš, že máš rozflákaný displej a škrabanec krížom cez zadný kryt. Takéto problémy boli však to posledné, čo si s 3310 vo vrecku mal. Vtedy si sa skôr obával, či reálne existuje zákon, ktorý by ťa mohol odsúdiť na doživotie za mrežami za vyhĺbenie kráteru do zemského jadra. Ale bolo to omylom. Len preto, že si bol malý grambľavý blb, v chvíľke nepozornosti ti mobil vypadol z ruky a bum. Nešťastie bolo na svete, statika litosferických dosiek bola trvalo a drasticky narušená, v pozadí sa začali ozývať hromy a blesky a ty si vedel, že vyhubenie ľudskej rasy je blízko. Alebo si si to aspoň myslel. Na druhú stranu, kebyže ťa na ulici otravuje úchyl, tak mu s takouto parádnou hračkou prerazíš lebku ako nič, a to sa v dnešnom svete naozaj hodí.

techly.com.au (https://www.techly.com.au/2017/02/15/nokia-will-resurrect-the-legendary-nokia-3310/attachment/825/)

Titulná fotka: bazos.sk

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
18
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Smutná správa: opustil nás legendárny Stano Dančiak!

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME