11 divných faktov o svete, ktoré vás opäť prekvapia a fascinujú

V istých situáciách potrebuje pas aj mŕtvy človek.

Na svete sú najlepšie zaujímavosti, ktoré sa vekom a rokmi hromadia. Či už ide o ľudské telo alebo o fungovanie v štáte, svet nás vždy dokáže niečím prekvapiť. A tak sme sa rozhodli, že vás opäť niečo nové naučíme.

Tu je 11 skvelých faktov z nášho sveta, o ktorých ste pravdepodobne ešte nikdy nepočuli.

1. Akákoľvek osoba a nezáleží na tom, či mŕtva, či živá, by mala mať pas na cestovanie po Francúzsku.

Archeology News /Facebook.com (https://www.facebook.com/archaeologynews/photos/a.317662691608848/2302733243101773/?type=3&theater)

Práve toto je dôvod, prečo musela vyrobiť Egyptská vláda pas pre faraóna Ramzesa II, aby mohli jeho telo priviezť do Francúzska na reštaurovanie. Keď lietadlo s jeho telom pristálo v Paríži, bol privítaný so všetkou cťou.

2. V minulosti žil v Buckinghamskom paláci chlapec, ktorý kradol kráľovnej Viktórii spodnú bielizeň

scalarchives.com , wikimedia.org

14. decembra 1838 chytil nočný vrátnik v jednej z miestností chlapca, ktorý bol celý od sadze. Chlapcovi z vreciek vypadlo niekoľko ženských nohavičiek. Neskôr sa ukázalo, že tento chlapec sa počas dňa skrýval v paláci za nábytkom alebo vo vnútri komínov a počas noci chodil po paláci.

Niekedy sa dokonca ukrýval pod stolom počas kráľovských rozhovorov. Keď bol hladný, jednoducho vošiel do kuchyne a niečo si zobral. Dokonca používal miestnosť na pranie kráľovskej bielizne, aby si umyl svoje oblečenie. Takto žil chlapec v paláci necelý rok, kde bol chytený od prvého odhalenia ešte trikrát.

3. Pupok každého človeka je výnimočný

Depositphotos.com, Shutterstock.com

V ľudskom pupku žije asi 2 400 druhov baktérií, a viac ako polovica z nich sú pre vedcov úplnou novinkou. Raz dokonca u jedného človeka objavili baktérie, ktoré sa dajú nájsť len na území Japonska. Daný človek však v tejto krajine nikdy nebol. Aj to je dôvod, prečo sú pupky pre vedcov stále zaujímavým miestom.

4. Laň inštinktívne beží na pomoc, ak začuje detský plač

Depositphotos.com

Dôvodom je to, že zvuk plačúceho dieťaťa spadá do rovnakej frekvencie ako plač jej mláďat. To isté sa však deje medzi mnohými cicavcami, vrátane človeka. Keď začujeme plač novorodenca, šteniatka, či mačiatka, časť nášho mozgu sa aktivuje a vyzýva nás, aby sme sa ich poponáhľali ochrániť.

Siréna sanitky alebo policajného auta tiež vydáva zvuky na rovnakej frekvencii a to pomáha vyvolať u ľudí istú zodpovednosť, ktorá ich prinúti pomôcť.

5. Dôvod, prečo zabudneme, načo sme vstúpili do miestnosti

warnersbros.com,

Podľa psychológov prejdenie cez dvere aktivuje mechanizmus, ktorý sa nazýva aj „dverový efekt“. Práve ten nám rozdeľuje jednu skupinu spomienok od druhých. Akonáhle prekročíme prah inej miestnosti, spomienky sa archivujú a vytvorí sa priestor pre nové, ktoré by sa mali stať v druhej miestnosti.

Takže, ak ste zabudli, po čo ste prišli do kuchyne, vráťte sa tam, kde ste na to mysleli. Tento mechanizmus vie byť aj nápomocný, pretože sa môžeme ľahšie posunúť k plneniu nových úloh a ľahšie usporiadať informácie, ktoré dostal náš mozog.

6. Havrany vedia o spravodlivosti viac ako ľudia

Depositphotos.com, Getemoji.com

Havrany takmer vždy konajú spoločne a delia si potravu tak, aby mal každý rovnako. Ak si však havrany všimnú, že jeden z nich si vzal viac akoby mal, u ostatných stratí dôveru a prestanú s ním spolupracovať.

7. Keď Július Caesar prechádzal cez Egejské more, zajali ho piráti, ktorí od neho požadovali výkupné v hodnote 635 kg striebra (cca 630-tisíc €)

La Petite Reine, Asterix and the Olympic Games

Podľa povestí sa Caesar veľmi rozhneval. Nie však preto, že od neho žiadali striebro, ale preto, že žiadali málo. Myslel si, že má väčšiu hodnotu a tak toto výkupné sám zvýšil na 1540 kg striebra. Počas zajatia hrával s pirátmi karty, čítal im básne a spieval piesne.

Napriek tomuto priateľskému postoju však sľúbil, že keď bude oslobodený, tak sa vráti a pomstí sa všetkým pirátom, ktorí ho zajali. Svoj sľub aj dodržal. Zhromaždil flotilu, vrátil sa na ostrov, popravil všetkých pirátov, vzal si všetko svoje striebro a ďalšie poklady, ktoré si piráti nazhromaždili.

8. Jazero „Matrioška“

googlemaps.com ( https://www.google.com/maps/@49.0826836,19.3025247,15z)

Na Filipínach sa nachádza jazero, ktoré mnohí považujú za najvýznamnejšie miesto na svete. Jazero Taal na ostrove Luzon má svoj vlastný sopečný ostrov, na ktorom sa nachádza jazero Vulcan Point. Už asi tušíte, prečo dostal familiárne pomenovanie Matrioška.

Ostrov je v jazere, ktoré sa nachádza na ostrove v jazere ostrova. Je to trošku komplikované, no pozrite si obrázok, pretože niekedy je lepšie raz vidieť, než stokrát počuť.

9. Vo Francúzsku existuje jedno jedlo, ktoré by sa malo jesť, len ak si ľudia zakryjú hlavu obrúskom

nyt.com (https://static01.nyt.com/images/2014/10/15/dining/15JPORTOLAN1/JP-ORTOLAN1-superJumbo.jpg?quality=75&auto=webp&disable=upscale)

Toto jedlo je pripravené z malého spevavého vtáčika, Strnádky záhradnej. Najskôr je mesiac vykrmovaný figami, potom ho utopia v brandy a niekoľko minút vyprážajú na silnom ohni. No a ak sa ho odvážite skonzumovať, odporúča sa zakryť si hlavu obrúskom.

Je to tak z dvoch dôvodov. Niektorí tvrdia, že keď je hlava zakrytá, človek si lepšie vychutná rôzne vône, no nájdu sa aj takí, ktorí tvrdia, že je to kvôli hanbe pred Bohom, pretože sa boja, že ich uvidí, ako jedia takéto nádherné stvorenie.

10. V Londýne existuje pracovná pozícia „Havraní majster“

Ravenmaster /Twitter.com ( https://twitter.com/ravenmaster1)

Havrany, ktoré sa nachádzajú v Pevnosti a paláci Jej Veličenstva, majú pre Veľkú Britániu špeciálny význam a práve preto sa o ne stará štát. Členovia stráže sú za ich opateru platení a musia sa starať o ich kŕmenie a ochranu pred nebezpečenstvom. Plat takéhoto človeka je ročne skoro 28-tisíc €.

11. Namiesto alarmu, vôňa Wasabi

unbound.com (https://unbound.com/books/why-did-the-policeman-cross-the-road/updates/tom-gets-radished)

Japonská spoločnosť Air Water Safety Service vytvorila požiarny alarm, ktorý používa namiesto hlasného zvuku, vôňu wasabi. Keď sa spustí senzor, začne sa vytvárať hmla, ktorá však nespôsobuje pálenie v očiach. Tento vynález môže pomôcť v prípade nebezpečenstva najmä nepočujúcim ľuďom.

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: kisspng.com, free4kwallpaper.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
19
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Naše obľúbené vône, ktoré by sme si najradšej uzavreli do fľaštičky


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME