Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 9.6.2023
sk
Stanislava
cz
Stanislava

Do dnešného dňa boli tieto veci len súčasťou sci-fi filmov, dnes sa stávajú skutočnosťou. A nepochybne pomôžu mnohým ľuďom, vyliečia mnoho chorôb a zmenia svet taký, ako ho poznáme dnes.

1. Prvý farebný röntgen na svete

Za naozaj prevratný objav v histórii medicíny môžeme vďačiť vedcom z Nového Zélandu. Práve oni kombináciou klasického čiernobieleho röntgenu a novej technológie Medipix na monitorovanie častíc, stvorili prístroj na zhotovovanie 3D farebných röntgenových obrázkov.

Technológia Medipix funguje ako fotoaparát na subatomárnej úrovni a vďaka nej na snímkach možno rozoznávať okrem kostí aj svaly, chrupavky a dokonca aj možné nádory.

MARS-Bioimaging / facebook

2. Vesta ako varovanie pred infarktom

Názov produktu, ktorý môže pacientovi s kardiovaskulárnym ochorením jedného dňa zachrániť život, je Smart Vest. Jej poslaním je dvadsaťštyri hodín denne monitorovať človeka, ktorý ju má oblečenú, vrátane EKG, krvného tlaku a rýchlosti tlkotu srdca.

Jej majiteľ si dokonca môže do smartfónu stiahnuť aplikáciu, vďaka ktorej bude mať dáta z vesty neustále k dispozícii. Vesta dokáže zachytiť blížiaci sa infarkt až dva dni predtým, ako sa naozaj ukáže a ako všetci dobre vieme, v takýchto prípadoch je každá minúta dobrá.

smartvestairwayclearancesystem / facebook

3. Kvapky na nápravu rohovky

Ak jedného dňa vyradia z prevádzky okuliare, kontaktné šošovky či obyčajné kvapky do očí, určite na tom budú mať svoju zásluhu oftamológovia z Izraelu. Už dnes majú v rukách jedinečnú receptúru na očné kvapky, ktoré majú napraviť rohovku a teda pomôcť ako krátkozrakým, tak aj ďalekozrakým ľuďom.

Doposiaľ boli testované len na ošípaných a výsledky dopadli famózne. Lekári teda tvrdia, že už v tejto fáze môžu kvapky nadobro nahradiť okuliare.

https://lucid.me/blog/eye-drops-cure-jet-lag/

4. Okuliare s funkciou na rozpoznávanie tvárí

Začiatkom roku 2018 dostali čínski policajti z mesta Čeng-čou do užívania okuliare GLXSS, ktoré vyčnievajú z davu svojou špeciálnou funkciou. Tieto okuliare dokážu rozpoznávať tváre a k dnešnému dňu už pomohli dolapiť viac než 40 kriminálnikov.

Okrem toho vedia fotografovať, nahrávať video v HD kvalite a taktiež zobrazovať mužom zákona potrebné informácie rovno pred očami. Takáto hračka stojí v prepočte okolo 600 eur, no momentálne nie je možné, zakúpiť si ju na súkromné účely.

https://www.slashgear.com/the-google-glass-paranoia-is-coming-true-in-china-06518210/

5. Papuče, ktoré samé „zaparkujú“

Ak dve hodiny po tom, čo prídeš z práce, ešte chodíš po byte ako Bludný Holanďan a hľadáš svoje papuče, tak si to užívaj. Onedlho to už bude totiž minulosťou. Spoločnosť Nissan totiž uvádza na trh špeciálne papuče s kolieskami, ktoré vždy po vyzutí, zaparkujú na predom naprogramované miesto.

Touto šikovnou vlastnosťou sa môžu pýšiť vďaka technológii ProPilot a momentálne ich možno otestovať v jednom z japonských hotelov.

https://www.dezeen.com/2018/02/02/nissans-self-driving-slippers-park-themselves-cars-technology/

6. Prvý lietajúci taxík

Aerocar EHang 184 vyzerá ako prerastený dron, no táto mašinka toho zvládne omnoho viac. Je to totiž prvý prototyp lietajúceho taxíku, ktorý úspešne prešiel všetkými testami a už čoskoro odľahčí katastrofálnu dopravnú situáciu na zemi.

Stroj je schopný previezť dvoch pasažierov, vyletieť do výšky 15 kilometrov a letieť až rýchlosťou 130km/h. Najlepšie na ňom je asi to, že má funkciu autopilot a pravdepodobne bude aj presne tak fungovať, keď ho uvedú do prevádzky. Cestujúci mu len zadajú konečnú destináciu a zvyšok nechajú na techniku.

https://www.economist.com/science-and-technology/2018/03/10/passenger-drones-are-a-better-kind-of-flying-car

7. Ruka, ktorú možno ovládať mysľou

Vynález inžinierov z École Polytechnique Fédérale de Lausanne jedného dňa nepochybne zmení život každému fyzicky postihnutému človekovi. Ich ruka alebo respektíve kostra ruky má slúžiť ako doterajšia protéza, avšak túto možno ovládať mysľou pomocou elektród.

Tie mali byť pôvodne umiestnené pod kožu, no nakoniec ich vložil do helmy, ktorú bude užívajúci človek nosiť na hlave. Ruku už testovali na ľuďoch s problémami s chrbticou a pacientoch po mŕtvici a testy dopadli nad očakávania. Teraz už len premýšľajú nad spôsobom, ako túto ruku vyrábať tak, aby bola dostupná každému, kto ju bude potrebovať.

https://st2.depositphotos.com/2731675/9504/i/950/depositphotos_95045118-stock-photo-replacement-of-humans-by-machines.jpg?utm_source=Adme&utm_medium=freesub&utm_campaign=RU-brand

8. Auto, ktoré nepotrebuje vodiča

Už v roku 2017 nám dal automobilový priemysel dosť značne najavo, že jedného dňa budú autá, fungujúce na autopilota, súčasťou našich každodenných životov. V tejto sfére je momentálnym lídrom Tesla, ktorá zlepšuje modely svojich samostatných áut rok čo rok. Turisti v Paríži už dokonca majú možnosť otestovať minibus, ktorý nemá vodiča, a má elektrický motor.

https://www.wired.com/2015/09/laser-breakthrough-speed-rise-self-driving-cars/

9. Čínski vedci naklonovali opicu

To, čo bolo doposiaľ len zápletkou vedecko-fantastických filmov, sa stáva realitou. Vedci z Číny, zaoberajúci sa molekulárnou biológiou, „vyrobili“ dva identické klony jednej opice, ktorých DNA sa do poslednej bodky zhoduje.

Tento experiment pomôže ľudstvu s liečbou rakoviny, dedičných chorôb a taktiež pomôže zvieratám na pokraji vyhynutia. Otázne však je, čo sa stane, ak táto „zbraň“ padne do nevhodných rúk.

https://www.eastnews.ru/pictures/result?phrase=EN_01300865_1820&news-pic=1&pic-catId=0&stock-pic=1&archive=en-arch&pic-agencyId=0&search-way=keywords

10. Genetické úpravy na liečbu pacientov

V auguste roku 2017 sa po prvý raz podarilo bioinžinierom zmeniť gény žijúceho človeka. Experti z univerzity v Oregone geneticky upravili embryo a odstránili gén, ktorého následkom by plod v budúcnosti trpel infekčným srdcovým ochorením. Operácia dopadla úspešne.

Neskôr sa iná spoločnosť pokúsila o niečo podobné s ošípanými a pokus dopadol viac než dobre – narodilo sa vďaka nemu 37 šťastných a zdravých prasiatok. Na záver to skúsili na normálnom človekovi – 44-ročnom mužovi s Hunterovym syndrómom. Bohužiaľ, výsledky tohto testu ešte nie sú známe, no ak dopadne pozitívne, bude možné ním liečiť mnohé smrteľné choroby.

https://ru.depositphotos.com/180258516/stock-photo-genetic-engineering-and-gene-manipulation.html?utm_source=Adme&utm_medium=freesub&utm_campaign=RU-brand

11. Transplantácia hlavy

Čínski lekári pod vedením Sergia Canavera sa pokúsili o prvú transplantáciu hlavy z jednej mŕtvoly na druhú. Operácia trvala dlhých 18 hodín, no v závere sa im podarilo napojiť hlavu na telo a pospájať ako cievy a nervy, tak aj samotnú miechu. 25. decembra minulého roku Sergio predpovedal, že tohto roku už bude možné vykonať prvý takýto zákrok aj na žijúcom človekovi.

https://www.businessinsider.com/problems-with-head-transplants-2015-4

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: youreyecarecenter.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje