6. Hrad Bannerman, New York
Tabuľa na hrade s nápisom „Bannerman’s Island Arsenal“ naznačuje nezvyčajnú a podivnú históriu tejto rozsiahlej ruiny. Komplex hradu Bannerman, ktorý sa nachádza približne 50 míľ na sever od New Yorku na ostrove Pollepel na rieke Hudson, bol pôvodne postavený v roku 1900 ako sklad pre obchodníka s muníciou Francisa Bannermana. O rok neskôr rodina Bannermanovcov pridala korunovačný hrad v škótskom štýle. V roku 1920 explodovalo asi 200 libier nábojov, čo zničilo veľkú časť komplexu, a požiar v 60. rokoch tiež prispel k jeho ruinám. Nadácia Bannerman Castle organizuje víkendové prehliadky, ktoré zahŕňajú malebnú plavbu loďou a následnú pešiu túru po ostrove.
7. Nemocinca Beelitz-Heilstätten, Berlín
Opustený vojenský nemocničný komplex na juhozápade Berlína, ktorý bol pôvodne sanatóriom z devätnásteho storočia pre pacientov s pľúcnymi chorobami, kde sa liečil aj mladý Adolf Hitler počas prvej svetovej vojny. Počas druhej svetovej vojny slúžil ako poľná nemocnica, neskôr bol obsadený Rusmi a takmer 50 rokov liečil pacientov z celej Sovietskej únie. Od roku 1995 boli chirurgické oddelenie, psychiatrické oddelenie a väčšina z 60 budov komplexu ponechané napospas prírode v bohatých okolitých lesoch.
8. Vodný park Hồ Thủy Tiên, Vietnam
Mŕtvy amfiteáter, dlhé roky zanedbávané vodné šmýkačky a rozpadávajúci sa trojposchodový drak – to všetko môžeš vidieť v opustenom vodnom parku Hồ Thủy Tiên vo Vietname. Park bol otvorený s veľkým ohlasom v roku 2004, no o niekoľko rokov neskôr sa zatvoril kvôli finančným problémom. Až donedávna sa v niektorých jeho bazénoch stále nachádzali krokodíly, no, našťastie pre návštevníkov, ktorí hľadajú nezvyčajnú zábavu, boli všetky presunuté do skutočného a stále funkčného prírodného parku.
9. Kostol San Juan Parangaricutiro, Mexiko
Kostol San Juan Parangaricutiro je všetko, čo zostalo z dvoch dedín v Mexiku, ktoré boli zničené sopkou Parícutin v 40. rokoch 20. storočia. Láva pohltila aj časť kostola, pričom sa zachovali iba oltár a veža, ktoré stoja dodnes. Z najbližšej autobusovej zastávky v Angahuane musíte ísť hodinu pešo a prekonať poriadny kus sopečnej skaly, aby ste sa sem dostali. Cesty sú však dobre značené a kostol je relatívne dobre prístupný.
10. Železničná stanica Canfranc, Španielsko
Kedysi najväčšia železničná stanica v Európe bola klenotom spájajúcim Francúzsko a Španielsko. Po vypuknutí druhej svetovej vojny slúžila krátko ako úniková trasa pre prichádzajúcich Židov, no čoskoro bola obsadená nacistami. Cez túto trasu bolo prepravované zlato ukradnuté od francúzskych Židov a niekoľko nacistických vojnových zločincov sa cez ňu dostalo aj po vojne. V roku 1970 došlo k vlakovej nehode, ktorá viedla k takmer úplnému opusteniu stanice. Pod hlavnou budovou však španielski fyzici stále prevádzkujú Laboratórium astropartikulárnej fyziky Canfranc. Môžeš ju navštíviť počas organizovanej prehliadky.
11. Buzludzha Monument, Bulharsko
Obrovský monument na vrchu Buzludzha v bulharských horách kedysi zdobili veľké sochy a obrovské nástenné maľby znázorňujúce Lenina a Marxa. Bol postavený na pamiatku stretnutia skupiny bulharských socialistov na konci devätnásteho storočia. Od jeho opustenia po páde komunistickej vlády v roku 1989 bolo z budovy pravdepodobne odstránených mnoho umeleckých diel. Z niekoľkých bulharských miest sú k dispozícii súkromné výlety na Buzludzhu, ale sú pomerne drahé. Ostatní návštevníci môžu obdivovať odvážnu architektúru budovy zvonku.