Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Genialita je dvojsečná zbraň. Ide ruka v ruke s bláznovstvom, šialenými nápadmi či rôznymi metódami. A dôkazom toho je aj nasledujúcich jedenásť historických osobností a ich zvláštne zvyky.

1. Charles Darwin

Charles Darwin bol známym britským prírodovedcom a cestovateľom a do dejín sa zapísal svojou ohurujúcou téoriou. Málokto však vie, že veľmi rád experimentoval, najmä, čo sa jedla týkalo.

Na svojich potulkách svetom totiž faunu a flóru nielen skúmal, ale ju aj hojne ochutnával. Vlastne si dal predsavzatie okoštovať každý nový živočíšny druh, ktorý sa mu pripletie do cesty – a to aj vrátane hmyzu.

Julia Margaret Cameron / wikipedia.org (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Darwin_1881.jpg)

Chuťovo mu veľmi učaroval pásavec a jeden neznámy, čokoládovo sfarbený chrobáčik, no guláš z pumy bol preňho sklamaním. Dokonca bol členom Glutton Clubu. Prívrženci tohto združenia sa stretávali na týždennej báze a zdieľali nové skúsenosti s exotickými pokrmami.

2. Abraham Lincoln

Jeden z bývalých amerických prezidentov s dôležitými dokumentami dôveroval sebe a len sebe. Preto ich skladoval v tele svojho ikonického vysokého klobúka. Tento cylinder bol súčasťou jeho každodenného života a zastihnúť ho bez neho bolo takmer nemožné. Na hlave ho mal dokonca aj v tú noc, keď bol zavraždený.

wikimedia.org (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/67/PinkertonLincolnMcClernand.jpg)

3. Victor Hugo

Francúzsky spisovateľ a prozaik, ktorý má na konte literárne skvosty ako napríklad Bedári, mohol pokojne venovať celé dielo svojej pracovnej morálke. Tá bola prinajmenšom veľmi prísna. Predstaviteľ romantizmu si pri písaní tých najznámejších záležitostí nedovolil obrátiť svoju pozornosť inam.

Raz požiadal svoje služobníctvo, aby mu skrylo všetky šaty a tak zabránilo, aby vyšiel zo svojej pracovne. Pri písaní Chrámu Matky Božej v Paríži si zase vyholil polovicu vlasov a brady, a následne odhodil nožnice.

wikipedia.org (https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Victor_Hugo_001.jpg)

4. Gabrielle Coco Channel

Zakladateľka módnej značky Chanel svoje outfity dolaďovala netradičným doplnkom – nožnicami. Jedného dňa si návrhárka všimla, že jedna z jej modeliek má oblečené „cudzie“ šaty. Zobrala teda nožnice a odev postrihala. Na záver nezabudla dodať, že teraz vyzerá omnoho lepšie.

wikipedia.org (https://en.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel#/media/File:Coco_Chanel,_1920.jpg)

5. Charles Dickens

V srdci autora Olivera Twista bolo vyhradené špeciálne miestečko… pre parížsku márnicu. Spisovateľ sám tvrdil, že kedykoľvek navštívi hlavné mesto Francúzska, nemôže si pomôcť – nejaká záhadná sila ho vždy ťahá rovno do márnice. A tak, hoci tam sám nechcel ísť, napokon vždy privolil. Možno s tým mali čo dočinenia jeho stravovacie návyky. Na lekársky predpis totiž dodržiaval šampanskú diétu.

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Charles_Dickens_circa_1860s-crop.png)

6. Henry Ford

Americký priekopník v automobilovom priemysle miloval burinu. Respektíve, miloval ju jesť. Z času na čas vybehol na pole, pozbieral nejaké bezprízorné rastlinky, ktoré tam našiel, a potom z nich doma niečo ukuchtil.

Pridával ich do sendvičov, robil z nich šaláty či polievky… bol presvedčený, že jeho telo je stroj, ktorý potrebuje kvalitné palivo, aby mohlo správne fungovať. V jeho ponímaní bola kvalitným palivom práve tráva od výmyslu sveta.

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Henry_Ford_cph.3b34530.jpg)

7. George Gordon Byron

Anglický básnik, známy aj ako Lord Byron, bol preslávený svojou láskou k zvieratám. Po odchode na vysokú sa nechcel vzdať svojho psíka, tak sa ho pokúsil prepašovať so sebou. Zvieratá však boli zakázané a keď sa o jeho štvornohom chlpáčovi dozvedelo vedenie, nebolo dvakrát nadšené.

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lord_Byron_in_Albanian_dress.jpg)

Na tento zákaz reagoval Lord Byron po svojom – dovliekol si na izbu medveďa. So školou sa hádal, že medvede neboli menované v školskom poriadku, a teda je ich pobyt tam v podstate povolený. Hádku vyhral a medveď ostal s ním.

8. Oscar Wilde

Rovnako ako predošlý kandidát, aj tento írsky dramatik mal slabosť pre zvieratá. Najmä teda tie exotické. Nebolo nič zvláštne vidieť ho, ako venčí svojho domáceho homára, prípadne, ako prichádza na divadelné predstavenie s bielym potkanom.

wikipedia.org (https://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Oscar_Wilde_(1854-1900)_1889,_May_23._Picture_by_W._and_D._Downey.jpg)

9. Thomas Edison

Tento americký vynálezca sa svojho času mohol pochváliť takmer 1,700 rôznymi patentami. Niet preto divu, že mal jeden špeciálny spôsob aj na výber pomocných vedcov. Horúcich kandidátov pozval k sebe na večeru, naservíroval im tanier polievky a pozoroval.

Tí, ktorí si automaticky jedlo prisolili bez toho, aby ho vôbec ochutnali, si mohli rovno zbaliť kufre. Thomas totiž nechcel pracovať s nikým, kto robí unáhlené závery – ako pri jedle, tak aj vo výskume.

Underwood Archives/Getty Images

10. Ludwig Van Beethoven

Tento nemecký hudobný skladateľ mal zvláštnych zvykov hneď niekoľko. V prvom rade sa vyhýbal holeniu ako čert krížu. Veril, že strata chlpov sa rovná strate kreativity, a to si človek jeho kvalít rozhodne nemohol dovoliť.

Po druhé, absolútne nedbal na svoj zovňajšok – väčšinou chodil neupravený, strapatý a na oblečení sa mu skveli fľaky rôzneho charakteru. A na záver, vyžadoval kávu. Kávu, uvarenú presne zo šesťdesiatich kávových zŕn. Nepochybujeme o tom, že ich presný počet cítil na chuti…

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beethoven.jpg)

11. Sarah Bernhardt

Ako to už majú herci vo zvyku, aj Sarah Bernhardt bola teatrálna, excentrická a pre mnohých divná. Možno sa na tejto domnienke podpísal fakt, že so sebou všade vláčila rakvu… rada v nej spávala, čítala, učila sa svoje divadelné a neskôr rané filmové roly. Jednoducho bola súčasťou jej života rovnako, ako pre nás napríklad posteľ či sedačka.

wikipedia.org (https://sk.m.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Sarah_Bernhardt_by_F%C3%A9lix_Nadar_2.jpg)

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: Getty


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.