Byť stále pozitívne naladený je naozaj náročná úloha. Stáva sa, že sa už zobudíme rozčúlení a zlá nálada je nám v pätách celý deň. Podľa psychologickej štúdie uverejnenej v ABC News si dokážeme až 40 % z celkového pocitu šťastia navodiť sami, prostredníctvom našich každodenných myšlienok a činov. Niekedy skutočne stačí pár trikov na to, aby bola naša nálada o poznanie lepšia.
Tu je 11 tipov na činnosti, ktoré ti môžu pomôcť zahnať negativitu 🙂
1) Poupratuj si (minimálne pracovný stôl). Psychologička Elaine Aron si myslí, že neporiadok na nás pôsobí deštruktívne. Samozrejme, nie každý sa vyžíva v upratovaní a nemusíš stráviť celý deň drhnutím podlahy, aby si sa cítil lepšie. Podľa Elaine postačí na celkové uvoľnenie mysle len ilúzia poriadku. Odporúča si veci na stole (napr. dokumenty) zorganizovať do úhľadných kôpok.
2) Slnečné lúče. Bolo dokázané, že ľudia, ktorí trávia na slnku viac času a dostáva sa im viac svetla, majú menšie problémy so spánkom a znížené riziko vzniku depresií. Svetlo nás nabudí a zvýši našu produktívnosť, čo sa iste prejaví aj na našej nálade.
3) Záujem o životy iných. Ten podľa psychológov skutočne zmierňuje depresiu a minimalizuje riziko jej vzniku. Pýtaj sa, aj keď ťa až tak nezaujíma odpoveď. Mozog totiž vytvorí aktivitu podobnú skutočnej zvedavosti, a to má pozitívny vplyv na celkové psychické rozpoloženie.
4) Vypočuj si optimistickú hudbu. Podľa štúdie uverejnenej v roku 2013 môže počúvanie pozitívnej hudby zlepšiť tvoju náladu. Autor štúdie poznamenal, že je pri tom dôležité nepremýšľať a namiesto toho si len užívať melódiu.
5) Stretávaj sa s pozitívnymi ľuďmi. Pravidelný sociálny kontakt s osobami, ktoré sú negatívne a nevrlé k ostatným, môže spôsobiť, že sa budeš cítiť rovnako. Negativita je proste infekčná a niektorí jedinci do výraznej miery toxickí.
Možno si sám zaregistroval, že sa im, pokiaľ je to možné, už podvedome vyhýbaš. No naopak, stretnutie s pozitívnymi a veselými ľuďmi zapríčiní, že sa aj my budeme cítiť ľahšie a uvoľníme sa.
6) Vyrozprávaj sa. Mnohí psychológovia odporúčajú staré známe, a to dať emócie von, čiže niekomu povedať o probléme, o svojich pocitoch či obavách. Človeku to pomáha nadobudnúť pocit rovnováhy. Niekedy sa stačí vyrozprávať kamarátovi a má to priam terapeutické účinky.
7) Objatie. Keď stimulujeme tlakové receptory v pokožke, regulujeme tým aj činnosť stresových hormónov. Samotný dotyk stimuluje oxytocín, ktorý má pozitívne účinky na našu náladu. Preto, keď ťa objíme niekto, koho máš rád, mnohokrát ťa až zahreje pri srdci.
8) Čerstvý vzduch. Ten môže byť spolu s pohybom mimoriadne nápomocný. Skvelý nápad je ísť sa poprechádzať alebo si aspoň vonku trochu zacvičiť. Nemusíš byť premotivovaný fitness nadšenec, no pohyb ti prekrví telo a zlepší celkový pocit.
Podľa psychologickej štúdie z roku 2016 sa už 12 minút chôdze javí ako 100 % zlepšovač nálady, a to aj bez iných vplyvov, akými sú napríklad slnečné lúče, príroda či sociálny kontakt.
9) Horká čokoláda, zelený čaj. Zjesť iba niekoľko kúskov tmavej čokolády (s obsahom aspoň 70 % kakaa) môže znížiť stresové hormóny, kortizol a katecholamíny v krvnom obehu, čo vedie k celkovému zníženiu pocitu úzkosti. Zelený čaj obsahuje theanín, ktorý má aj upokojujúce účinky.
10) Dostatok spánku. Opakovaná fráza, no spánok má skutočne priamy vplyv na to, ako sa cítime. Jeho nedostatok spôsobuje podráždenosť. Ľudia, ktorí majú deficit spánku, trpia i zvýšeným množstvom negatívnych pocitov (hnev, frustrácia, podráždenosť, smútok). Náladu ti dokáže zlepšiť aj niekoľkominútový šlofík.
11) Uvažuj o pozitívnych veciach. Lekári odporúčajú popremýšľať aspoň o troch pozitívnych veciach či tvojich úspechoch, na ktoré rád spomínaš alebo si na ne obzvlášť hrdý. To ti pomôže navodiť pozitívne myslenie, a tým pádom aj lepšiu náladu.