Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Mesiac marec sa tradične nesie v znamení jari a kníh. Viaže sa totiž k zberateľovi a potulnému predavačovi Matejovi Hrebendovi, ktorý sa narodil aj zomrel v marci. Už od narodenia miloval knihy, trápili ho však problémy so zrakom a tak po nociach, keď už vôbec nevidel, chodil po susedoch a prosil ich, aby mu čítali.

Cestovanie po Slovensku mu umožnilo šíriť osvetu o dôležitosti vzdelania. Podarilo sa mu zachrániť mnoho kníh pred spálením a prispel tým k vzniku knižníc. Marec ako mesiac knihy oslavujeme na jeho počesť už od roku 1955.

A keďže je najlepším priateľom človeka kniha (pretože vziať knihu a mať na ňu čas, pohodlne sa uvelebiť na svojom obľúbenom čítacom mieste, konečne po celom dni vypnúť a nechať sa unášať príbehom, je ten najúžasnejší relax na svete), prinášame vám 11 tipov na originálne marcové čítanie.

Laetitia Colombani – Vrkoč

Zdrvujúca ľudskosť, odvaha, múdrosť, pokora, sila a láska – to všetko nájdete v knižnom debute Vrkoč od známej scenáristky, herečky a režisérky Laetitie Colombani. Autorka stojí napríklad aj za známym filmom Ľúbi ma, neľúbi ma v hlavnej úlohe s Audrey Tatou.

O čom kniha je:

Tri paralelne sa rozvíjajúce príbehy troch úplne rozdielnych žien, patriacich do diametrálne odlišných svetov a kultúr. Nikdy sa spolu nestretnú, nevedia o sebe, no spája ich mocné puto, ktorým je túžba po slobode, rovnosti a dôstojnom živote.

Zberačka exkrementov Indka Smita sa vzbúri proti krutej kastovníckej nespravodlivosti, ktorá bráni jej dcére Lalite chodiť do školy. Talianka Giulia, ktorá zdedila rodinnú firmu, sa vzoprie patriarchálnemu spôsobu života v mene svojej lásky k sikhskému utečencovi a úspešná kanadská advokátka Sarah ochorie na rakovinu, vďaka čomu zažije na vlastnej koži diskrimináciu kruhov mocných, v ktorých niet miesta pre chorých a slabých.

Román plný energie sa tak stáva dejiskom zápasu proti zlému osudu a výzvou na solidaritu. Vo všetkých troch príbehoch hrajú významnú úlohu ženské vlasy symbolizujúce dôstojnosť, ktoré sa napokon spoja do nádherného vrkoča ľudského porozumenia a nádeje.

Komu by sa kniha mohla páčiť:

Fanúšikom súčasnej svetovej literatúry a milovníkom silných hlbokých príbehov s posolstvom.

Mona Rose/EMEFKA

Holly Bourne – Všetci sme snehové vločky

Po úspešnej trilógii Klub okašlaných báb vydáva vydavateľstvo Slovart nový young adult román od britskej bestsellerovej autorky Holly Bourne. Všetci sme snehové vločky je brutálne úprimná kniha o duševnom zdraví, priateľstve a o tom, ako z tohto šialeného sveta urobiť príjemnejšie miesto.

O čom kniha je:

Olive cíti, že je toho na ňu veľa. V skutočnosti sa asi každú chvíľu psychicky zrúti. Síce by to najradšej neriešila, ale zároveň si uvedomuje, že potrebuje pomoc.

Prijme pozvanie na trochu zvláštny letný tábor, ktorého účelom je poskytnúť pomoc mladým ľuďom s psychickými problémami. Lenže keď si na tábor Reset zvykne, začne jej to vŕtať hlavou. Čo ak je to všetko inak? Čo ak je to práve svet, čo treba opraviť? Nie ju a jej priateľov.

Komu by sa kniha mohla páčiť:

Čitateľom, ktorí milujú reálne príbehy zo života, milovníkom young adult literatúry a tým, ktorí sa zaujímajú o problematiku duševného zdravia.

Mona Rose/EMEFKA

Rachel Heng – Klub samovrahov

Temný a provokatívny dystopický román Klub samovrahov je debut singapurskej spisovateľky Rachel Heng. Autorka nám v ňom predstavila svet na pokraji krízy spôsobenej prehnanou starostlivosťou o zdravie. Rozpráva desivý, no fascinujúci príbeh o strate ilúzií, o otázke, čo je v živote najdôležitejšie, a o boji medzi vedou, túžbou po dokonalosti a umením žiť naplno.

O čom kniha je:

Keby ste si mohli vybrať, chceli by ste žiť stovky rokov?

V neďalekej budúcnosti sú obyvatelia New Yorku na náklady štátu geneticky upravovaní a vďaka tomu majú nádej na mnohonásobne dlhší život. Nesmrteľnosť je doslova na dosah, obyvatelia si ju však musia zaslúžiť dodržiavaním pravidiel a príkladnou životosprávou.

Liferi, čiže životaschopní jedinci, pravidelne cvičia, pijú zeleninové šťavy, chodia včas spať a zdravo sa stravujú. Nie je však takýto dokonalý život len prázdnou ilúziou? Nad tým sa zamýšľa aj Klub samovrahov – skupina zapálených aktivistov, ktorú založilo zopár životaschopných, ktorí postupne stratili všetky ilúzie.

Komu by sa kniha mohla páčiť:

Milovníkom sci-fi a dystópií a čitateľom, ktorí majú v knihách radi pálčivé témy.

Mona Rose/EMEFKA

Madeline Miller – Spev o Achillovi

Madeline Miller sa do sŕdc slovenských čitateľov zapísala svojím románom Kirké, ktorý sa umiestnil v rebríčku bestsellerov New York Times. Mnohé významné americké časopisy ho vyhlásili za knihu roka 2018.

Za svoj prvý román Spev o Achillovi získala cenu Orange Prize (2012). Spev o Achillovi je dojemným a originálnym stvárnením trójskej vojny a zároveň zničujúcim príbehom lásky. Hlavný zápas sa však odohráva medzi neľútostnou ctižiadostivosťou a túžbou ľudského srdca po mieri.

O čom kniha je:

Patroklos, trochu nešikovný mladý princ, bol vyhostený do kráľovstva Ftie, kde žije v tieni kráľa a jeho syna Achilla. Achilles je všetkým, čím Patroklos nie je – silný, krásny, odvážny a nadaný bojovník a navyše syn bohyne.

Ich cesty sa nikdy nemali skrížiť. Jedného dňa ho však Achilles vezme pod svoju ochranu a čoskoro sa z nich stanú priatelia. Vzdelávajú sa v umení vojny a medicíny a z ich puta vznikne niečo omnoho hlbšie, čo sa nepáči Achillovej matke – krutej morskej nymfe.

Keď sa Gréci dozvedia, že spartskú kráľovnú Helenu uniesol trójsky princ Paris, rozhodnú sa spojiť sily a zaútočiť na mocnú Tróju. Aj Achilles sa nechal zlákať prísľubom veľkej slávy a vypláva s ostatnými do boja. Patroklos, zmietaný láskou a strachom o svojho priateľa, ho nasleduje do vojny. Netuší však, aká krutá skúška ich čaká…

Komu by sa kniha mohla páčiť:

Milovníkom gréckej mytológie a všetkým, ktorí majú radi hlboké knihy písané jedinečným a krásnym jazykom.

Mona Rose/EMEFKA

Andrea Coddington a Dominika Cibulková – Tenis je môj život

Kniha Tenis je môj život vznikla vďaka spojeniu Dominiky Cibulkovej a úspešnej slovenskej bestsellerovej autorky Andrey Coddington. Vznikol neuveriteľný príbeh o tom, čo znamená byť vrcholovou športovkyňou a zároveň najväčšou tenisovou hviezdou na Slovensku.

O čom kniha je:

Dominika Cibulková otvorene hovorí o všetkých pádoch a potknutiach, vydretých víťazstvách, vojnách mimo kurtu, ťažkých prehrách či životných križovatkách. Priznáva svoju snahu o dokonalosť na tenisovom kurte, nervozitu, ktorá jej spôsobovala kŕče, depresiu, s ktorou bojovala takmer rok po dosiahnutí najväčšieho úspechu v kariére, priznáva rodinné problémy pre lásku.

Milujú ju ľudia na celom svete, ale stala sa aj terčom nenávistných komentárov. Jej úprimná biografia zaujme i tých, ktorí o tenise nič nevedia. Je najoceňovanejšou slovenskou tenistkou, ktorá bola najvyššie zo všetkých vo svetovom tenisovom rebríčku, a ako jediná doteraz sa prebojovala do finále grandslamu a stala sa majsterkou sveta.

Úspech sa nerodil ľahko, v detstve jej nikto neveril a nebyť buldočej zaťatosti jej rodičov, húževnatosti a pracovitosti, ktorou od začiatku vynikala, možno by jej príbeh bol úplne iný. Stala sa z nej tenistka svetového formátu, a predsa stále rešpektuje autoritu a úspech prijíma s pokorou.

Komu by sa kniha mohla páčiť:

Čitateľom biografií, fanúšikom športu, tenisu a najmä samotnej Dominiky Cibulkovej.

Mona Rose/EMEFKA

Ashley Woodfolk – Krása, ktorá pretrvá

Krása, ktorá pretrvá je prvotina americkej autorky Ashley Woodfolk. Je to citlivý tínedžerský román o vyrovnávaní sa so žiaľom a stratou blízkych, ale tiež o tom, čo pretrvá navždy…

O čom kniha je:

Autumn, Shay a Logana spájala láska k hudbe. Autumn bola talentovanou umelkyňou a vernou kamarátkou, Shay charakterizovali dve veci – puto s jej dvojčaťom a láska k hudbe a Loganov ľúbostný život ho inšpiroval k skladaniu zamilovaných piesní. Keď však každého z nich zasiahne tragédia, hudba už akosi nestačí.

Logan nevie prestať pozerať vlogy svojho exfrajera, Shay bloguje o hudbe a snaží sa nezosypať a Autumn posiela správy, hoci vie, že na ne už nikto neodpovie. Napriek všetkému je práve hudba tým, čo by ich mohlo opäť spojiť – tým krásnym, čo nám zostane…

Komu by sa kniha mohla páčiť:

Milovníkom smutno-krásnych románov, tínedžerom a všetkým, ktorí obľubujú žáner young adult.

Mona Rose/EMEFKA

Laura Wood – Zlaté nebo

Skvele napísaný romantický príbeh Zlaté nebo od britskej autorky Laury Wood vám pripomenie atmosféru románu Veľký Gatsby v celej jej dekadentnosti a kráse.

O čom kniha je:

Tajomná krása dlho opusteného panského sídla Cardew House sedemnásťročnú Lou vždy lákala. A to natoľko, že sa začala vkrádať do sadu, ktorý ho obklopoval a nakoniec aj do domu, kde si chodila tajne čítať. Jej návštevy ukončil až návrat majiteľov. Tiché miesto ožilo a premenilo sa na dejisko nikdy nekončiacich večierkov a plesov.

Lou sa s majiteľmi rýchlo spriatelila a život spoločenskej smotánky si začala užívať plnými dúškami. Vzdala sa svojich vlastných ambícií a prepadla ľahkomyseľnosti. Čoskoro však zistila, že rodina Cardewových má tajomstvo a pod trblietavou pozlátkou sa ukrýva prázdno a temnota…

Komu by sa kniha mohla páčiť:

Čitateľom romantickej a young adult literatúry a všetkým, ktorí milujú oddychové čítanie.

Mona Rose/EMEFKA

Colin Stuart – Ako žiť vo vesmíre

Ako sa spí v mikrogravitácii? Ako sa vo vesmíre upratuje? Ako ovplyvňuje pobyt vo vesmíre ľudské telo? Odpoveď na tieto a mnohé iné otázky preskúma vo svojej knihe Ako žiť vo vesmíre fyzik a astronóm Colin Stuart.

O čom kniha je:

Doba vesmírneho turizmu sa nezadržateľne blíži a ľudská túžba po objavovaní neznámeho získava nový rozmer. Je to prvá praktická príručka, ktorá nám ukáže, ako vo vesmíre prežiť a na čo sa musíme pripraviť. Od praktických rád, ako vykonať potrebu, najesť sa či umyť, až po nástrahy, ktoré čakajú človeka mimo raketoplán či vesmírnej stanice.

Knihu Ako žiť vo vesmíre dopĺňajú názorné grafy, schémy a fotografie, ktoré odhaľujú krásu aj výzvy života ďaleko od pevnej pôdy pod nohami. Ako žiť vo vesmíre je jedinečná publikácia, ktorá ťa pripraví na prichádzajúcu veľkolepú etapu dejín ľudstva.

Komu by sa mohla kniha páčiť:

Všetkým, ktorých fascinuje vesmír alebo sa zaujímajú o odbornú a náučnú literatúru.

Mona Rose/EMEFKA

Nina LaCour – Pôjdem tam, kam pôjdeš ty

Strata, nádej, láska – Pôjdem tam, kam pôjdeš ty je nezabudnuteľný debut Niny LaCour, autorky najlepšej tínedžerskej knihy roka 2018 s názvom Všetko je tak, ako má byť.

O čom kniha je:

Caitlin sa musí vysporiadať so stratou svojej najlepšej priateľky. Jej náhly odchod ju zastihol nepripravenú. Iba noc predtým jej Ingrid sľúbila: „Pôjdem tam, kam pôjdeš ty.“ Teraz sú jej slová bezpredmetné…

V novom živote bez fotografií, smiechu, hudby a radostí, ktoré spolu s Ingrid zažívali, sa jej žije ťažko. Ingrid však po sebe zanechala aspoň niečo: na papier zaznamenala svoje bolestivé zbohom…

Caitlin na stránkach plných žiaľu znova prežíva svoju obrovskú stratu a snaží sa nájsť nádej do budúcna.

Komu by sa kniha mohla páčiť:

Tínedžerom, fanúšikom young adult literatúry a milovníkom melancholických príbehov s problematikou dospievania.

Mona Rose/EMEFKA

Josh Malerman – Naslepo

Ohromujúci hororový debut amerického spisovateľa a speváka Josha Malermana zobrazuje svet, v ktorom by ste nechceli žiť, ale prečítate si o ňom so zatajeným dychom. Kniha Naslepo sa dočkala aj úspešnej filmovej adaptácie s názvom Bird Box (2018) so Sandrou Bullock v hlavnej úlohe.

O čom kniha je:

Malorie sleduje vozovku pred sebou. Snaží sa dôjsť do bezpečia. Nesmie sa rozhliadnuť. Jediný pohľad by ju mohol stáť život. Tam vonku totiž žijú prazvláštne tvory. Každý, kto ich zbadá, zošalie. Ublíži svojim blízkym. Ublíži sám sebe. Nikto nevie, odkiaľ to prišlo, ako to zahnať…

Päť rokov po tom, ako sa to začalo, zostáva nažive len hŕstka ľudí. Malorie a jej dve deti bývajú v opustenom dome pri rieke a ona sníva, že s nimi utečie niekam na bezpečné miesto. No z toho úteku má strach. Čaká ich totiž tridsaťkilometrová plavba po rieke v člne so zaviazanými očami. Jediné zlé rozhodnutie a všetci budú mŕtvi. Navyše ich niekto sleduje…

Malorie, obklopená tmou a známymi aj neznámymi zvukmi, sa vydáva na mučivú odyseu – do neznáma, do minulosti, do spomienok na ľudí, ktorí boli jej záchrancami.

Komu by sa kniha mohla páčiť:

Milovníkom hororov a napätia a všetkým, ktorým sa páčil film Bird Box.

Mona Rose/EMEFKA

Paolo Cognetti – Niekedy netreba zdolať vrchol

Filozofické úvahy, nevšedná krása poznania, objavovanie prírody, miest, kde ešte doposiaľ nezasiahla ľudská ruka – to všetko a ešte oveľa viac sa skrýva v knihe Niekedy netreba zdolať vrchol od talianskeho spisovateľa Paola Cognettiho.

Paolo debutoval zbierkou poviedok Manuál pre úspešné dievčatá a so svojou knihou Sofia vždy chodí v čiernom bol nominovaný na najprestížnejšiu taliansku literárnu cenu Premio Strega, ktorú ale nakoniec dostal za svoj román Osem hôr.

O čom kniha je:

Čo znamená vydať sa do hôr a nikdy nezdolať vrchol?

V roku 2017 sa Paolo Cognetti vybral s niekoľkými dobrými priateľmi (a početnou karavánou nevyhnutnou na vysokohorské putovanie) do Nepálu. Ovplyvnil a inšpiroval ho k tomu americký spisovateľ Peter Matthiessen, ktorý podobnú cestu absolvoval v sedemdesiatych rokoch a svoje skúsenosti opísal v jeho najznámejšej knihe Snežný leopard.

Cognettiho skupina tak putovala takmer úplne po stopách spisovateľa popri tibetských hraniciach, poháňaná túžbou po poznaní a dobrodružstve. Okrem priateľov a karavány ho sprevádzali obšúchaný výtlačok Matthiessenovej knihy, modré ovce a najmä vidina zriedkavo spozorovaného snežného leoparda.

Komu by sa kniha mohla páčiť:

Čitateľom súčasnej svetovej literatúry, milovníkom hôr, krásneho literárneho jazyka, talianskej literatúry alebo samotného Cognettiho.

Mona Rose/EMEFKA

Či už patríte k verným „knihomoľom“, alebo ste príležitostný marcový čitateľ, veríme, že vás naše tipy zaujali a že si užijete príjemný marcový relax v spoločnosti skvelých kníh.


Ako hodnotíš tento článok?

Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje