Streda 5.10.2022
sk
Viera
cz
Eliška
, Elsa

Leto… Niekto prázdninuje na Slovensku alebo to riskol a odcestoval k moru, iní trávia čas doma, na kúpalisku, na chate v prírode či na vlastnej záhrade. Nech už je situácia akákoľvek, k letu neodmysliteľne patrí horúce slnko, voda, príroda, pláž, chladený drink, relax a dobrá kniha.

Je úplne jedno, či patríte medzi tých, ktorí si v letných horúčavách radi prečítajú niečo náročnejšie, alebo skôr uprednostňujete nenáročnú a oddychovú literatúru, každá kniha si nájde svojho čitateľa. A každý čitateľ si nájde svoju knihu. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili 11 tipov na dovolenkové čítanie, ktoré vás zabaví počas teplých, ale aj upršaných letných dní.

Intelektuálna melanchólia

Ak počas relaxu radi siahnete po náročnejšej literatúre, kniha Tajný príbeh je dokonalou voľbou. Navyše je to román autorky Donny Tartt, ktorá sa už mnohým (nielen) slovenským čitateľom zapísala do sŕdc svojím románom Stehlík, ktorý ste už mohli vidieť aj ako úspešnú filmovú adaptáciu.

Tajný príbeh je strhujúci debut, ktorý si užijú nielen milovníci kvalitných spoločenských románov, ale i milovníci napätia a kriminálnej zápletky. Kniha obsahuje mnoho filozofických úvah a otvára otázky viny, závislostí, sociálnych rozdielov či psychických problémov.

Knihu Tajný príbeh si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Rodinná aféra

Ak patríte medzi romantikov, ktorým v lete nemôže chýbať poriadna dávka emócií, určite siahnite po rodinnej historickej romanci s názvom Motýlia izba. Talentovaná írska autorka Lucinda Riley totiž napísala fascinujúci viacgeneračný príbeh o láske, vojne, strate, tajomstvách či druhej šanci, ktorý vás chytí za srdce.

Knihu Motýlia izba si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Mrazivá séria

Ak sa potrebujete počas horúcich dní schladiť aj inak ako len vo vode a čítanie v českom jazyku vám nerobí problém, séria Strašidelné domy od austrálskej autorky Darcy Coates túto funkciu spĺňa do bodky. Tematika strašidelných domov je v hororovom žánri už trochu klišé, no Coates ju napriek tomu dokázala pozdvihnúť na novú úroveň. Z kníh Duch domu Ashburnů, Tajemství sídla Craven Manor a Přízraky domu Carrowů vám bude tuhnúť krv v žilách.

Mona Rose/EMEFKA

Letná oddychovka

K letnému čítaniu jednoznačne patria aj ľahké milé odpočinkové knihy, po ktorých sa budete sladko usmievať a cítiť sa dobre. Jednou takou knihou je aj letná young adultovka Toto leto hovorím ÁNO! ideálna na oddych pri vode či na chate. Autorka Lindsey Roth Culli jednoducho vie, ako zaujať milovníkov tohto žánru.

Mona Rose/EMEFKA

Smrtiaca zoznamka

Kniha Na zlých miestach je pre všetkých, ktorí počas dovolenky radi relaxujú čítaním psychotrilerov. Je to už dvadsiatašiesta kniha autorky Joy Fielding, ktorá vyšla v slovenskom preklade. V knihe sa autorka venuje najmä tematike sociálnych sietí – konkrétne aké nebezpečné môže byť zoznamovanie sa na internete, no nájdete tam aj témy ako rozvodovosť, násilie, žiarlivosť, nezamestnanosť, vášeň či priateľstvo.

Mona Rose/EMEFKA

Silný príbeh

Ak práve prší a vy máte náladu na niečo silné, drsné, neskutočne smutné s obrovskou výpovednou hodnotou, určite siahnite po Malej krajine od francúzsko-rwandského spisovateľa Gaëla Fayeho. Jeho Malá krajina prináša ohromujúci príbeh plný spomienok na blažené detstvo, stratený domov a hrôzy vojny. Besnenie genocídy sa nedá opísať slovami, Faye však našiel spôsob, ako rozprávať o ničivej nenávisti, ktorú ľudia pustili z reťaze.

Knihu Malá krajina si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Zakliate narodeniny

Ak trávite prázdniny so svojimi deťmi a už neviete, čím zaujať ich pozornosť, skúste im dať prečítať túto magickú Narodeninovú sériu. Knihy Zakliate jedenáste narodeniny, Konečne dvanásťročná, Za trest trinásťročná, Len nie desaťročná a Už žiadne narodeniny poukazujú na dôležitosť priateľstva a lásky a na to, že častokrát stačí iba malé gesto k tomu, aby bol svet krajší. Autorka Wendy Mass napísala skvelú fantasy sériu, ktorá zaujme nielen deti a mládež, ale aj dospelých.

Knihy z Narodeninovej série si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Krásny román

Ak trávite leto v prírode, určite siahnite po románe Kde raky spievajú. Je to prekrásna óda na nedotknutý svet prírody, dojímavý príbeh o osamelom dospievaní mladej dievčiny a zároveň prípad záhadnej vraždy s prekvapujúcim koncom. Delia Owens nám pripomína, že detstvo nás formuje na celý život a príroda pred nami stále ukrýva tajomstvá – krásne a neraz aj kruté.

Knihu Kde raky spievajú si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Nestarnúca klasika

Patríte k čitateľom, ktorí sa radi opätovne vracajú k svojim obľúbeným knihám/sériám? Ak ste odpovedali áno, tak určite viete, že leto je na re-reading ideálny čas. Napríklad aj na takú klasiku, akou je Anna zo Zeleného domu.

Annu Shirleyovú z knihy Lucy Maud Montgomery poznajú čitatelia na celom svete. Svetoznámy román Anna zo Zeleného domu a jeho pokračovania Anna v Avonlea a Anna na Redmonde vyšli vo vydavateľstvo SLOVART v novom šate a navyše prvýkrát v kompletnom necenzurovanom preklade.

Knihy s Annou Shirleyovou si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Sila ľudského ducha

Ak máte chuť na silný, inteligentný, hlboký a aktuálny román – Včelár z Aleppa je vhodný do každého počasia. Akurát ho treba čítať radšej osamote a s balíčkom vreckoviek.

Kniha čitateľovi približuje pravdivý strastiplný príbeh migrantov, ktorí museli utiecť, aby si zachránili holý život. Autorka Christy Lefteri rozpráva sugestívny a autentický príbeh o strate vlasti, sile smútku a moci lásky, o odvahe, ľudskosti a nezlomnej nádeji na nový začiatok. Jej kniha preniká do podstaty utečeneckej krízy hlbšie než ohurujúce novinové titulky a prináša pôsobivé scény s nesmiernym citom pre detail.

Knihu Včelár z Aleppa si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Najočakávanejšia novinka

Leto a Dominik Dán jednoznačne patria k sebe. Jeho dlhoočakávanej novinky s názvom Klbko zmijí sme sa konečne dočkali a určite nie sme sami, kto si na ňu už brúsi zuby. Meno Dominik Dán je (nielen) u nás zárukou kvality a jeho partia vraždárov z kancelárie 141 ohúrila nejedného čitateľa. Viac o knihe sa dočítate v tomto článku.

Knihu Klbko zmijí si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Či už vás zaujmú úžasné detektívky, dojímavé a silné spoločenské romány, mrazivé horory, nervydrásajúci psychotriler, čarovná fantasy alebo oddychová young adultovka, je len na vás. Dúfame, že vám náš výber pomohol s inšpiráciou na dovolenkové čítanie a že vďaka nim zažijete váš vytúžený relax. Už tradične vám prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť