Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava
V spolupráci s Grada
Zdroj: ©Shutterstock

11 tipov na zaujímavé knižné tituly, ktoré stoja za prečítanie

Tieto "graďácke" novinky si tento mesiac zaslúžia tvoju pozornosť.

Každý knihomoľ rieši minimálne raz za čas dilemu, či si prečíta niektorú z kníh, ktoré naňho čakajú doma na poličke, alebo či uprednostní „nový objav“ z kníhkupectva. Vydavateľstvá sú z tohto pohľadu občas až nekompromisné. Veľmi ľahko sa môže stať, že sa ti po párminútovom lustrovaní medzi novinkami zaplní tvoj zoznam „chcem si prečítať“ kníh o zopár desiatok skvelých kúskov.

Náš „tbr“ zoznam sa mesiac čo mesiac rapídne predlžuje, a aby sme v tom neboli sami, podelíme sa s tebou o niekoľko knižných titulov, ktoré stoja za prečítanie. Po týchto zaujímavých tituloch, ktoré vyšli vo vydavateľstve Grada, sa oplatí siahnuť:

Eliza Reid – Tajomstvo islandských žien

Island je údajne najlepším miestom na svete pre ženy. Novinka Tajomstvo islandských žien od Elizy Reid je silný a atmosférický portrét malej krajiny, ktorá by ťa mohla inšpirovať v tom, ako aj zo svojej krajiny vytvoriť lepšie miesto pre život.

Svetové ekonomické fórum zaradilo Island na prvé miesto v zozname krajín, ktoré stierajú rozdiely v rovnosti medzi mužmi a ženami. Čím je Island iný, že toľko žien tam má pozitívne skúsenosti? Prečo práve ich spoločnosť urobila taký významný pokrok? Čo nám môžu Islanďania prezradiť o sile postavenia žien v spoločnosti a čo nás môžu naučiť o tom, ako rovnosť prospieva všetkým, nielen ženám?

Autorka pôvodne pochádza z malého mesta v Kanade a nikdy sa jej ani len nesnívalo, že sa jedného dňa stane prvou dámou Islandu. Jej vlastná skúsenosť so životom v tejto krajine je popretkávaná rozhovormi s desiatkami výnimočných žien. A práve tie tvoria základ poučnej diskusie o tom, čo znamená pohybovať sa po svete ako žena a akú významnú úlohu zohráva nastavenie spoločnosti v tom, koho považujeme za „rovnocenného“.

Knihu Tajomstvo islandských žien si môžeš objednať tu.
Grada

Isabella Maldonado – Šifra

Sychravé decembrové počasie je ideálne aj na mrazivé knižné príbehy o sériových vrahoch. Pokiaľ sa vyžívaš v podobných príbehoch, siahni po novinke Šifra od autorky Isabelly Maldonado. Podľa anotácie to vyzerá na sľubný začiatok novej detektívnej série.

V šestnástich rokoch sa Nine Guerrerovej podarilo uniknúť zo smrtiacej pasce sériového vraha. O jedenásť rokov neskôr je z nej dospelá žena, zvláštna agentka FBI, ktorá si nenechá skákať po hlave. Keď internetom preletí video, v ktorom si efektívne poradí s útočníkmi, ktorí ju napadli vo virgínskom parku, získa si zástupy fanúšikov. Lenže pozerá sa aj niekto iný. Niekto, kto Nine nemôže odpustiť starú krivdu. Odhodlaný potrestať tú, ktorá mu unikla, spácha vrah z Nininej minulosti brutálny zločin, len aby ju zatiahol do vyšetrovania. Tým sa však jeho hra len začína.

A vďaka internetu sa do nej tentoraz zapojí oveľa viac ľudí. Jeho hádanky a slovné hračky z neho možno urobili zvrhlú hviezdu sociálnych sietí – tajomného virtuálneho ducha nazývaného Šifra –, ale pre Ninu je stále tým, kým bol kedysi: netvorom priživujúcim sa na utrpení slabších. Aby ho dostala, musí sa spojiť so spolupracovníkom FBI, psychoanalytikom Dr. Jeffreym Wadeom. Keďže aj jeho prenasledujú tiene minulosti, spoločne majú šancu – stopu za stopou, obeť za obeťou – nájsť chladnokrvného vraha.

Knihu Šifra si môžeš objednať tu.
Grada

Thomas Savage – Sila psa

Svetoznámy román Sila psa, ktorý napísal autor Thomasa Savage ešte v roku 1967, sa stal predlohou filmu oceneného tromi Zlatými glóbusmi a dvanástimi nomináciami na Oscara.

Phil a George sú bratia a spolumajitelia najväčšieho ranča v montanskom údolí. Krutý sadista Phil z hĺbky duše pohŕda akoukoľvek slabosťou. George má, naopak, jemnú a láskyplnú dušu. Od najútlejšieho detstva spia bratia spolu v jednej posteli a delia sa o spoločnú izbu. Trvá to takto už takmer štyridsať rokov. Keď sa George nečakane ožení s mladou vdovou a privedie si ju na ranč, Phil rozpúta boj, len aby bratovu novomanželku zničil. Nepočíta však s jej nečakaným ochrancom.

Knihu Sila psa si môžeš objednať tu.
Grada

Diana Marcum – V údolí motýľov

Knižná novinka V údolí motýľov od autorky Diany Marcum predstavuje dobrodružný príbeh o hľadaní nádeje v lone nádhernej džungle plnej úchvatných stvorení.

V dažďovom pralese v Belize, vedľa ruín zaniknutej civilizácie, sa na vrchole kopca nachádza miesto plné očarujúcich motýľov Morpho menelaus. Spočiatku katastrofálna dovolenka Diany Marcumovej tu zakrátko naberie celkom iný smer po tom, čo objaví jednu z najstarších motýlích fariem na svete. Podmanivé okrídlené tvory ju očaria tak, že sa o nich bude chcieť dozvedieť čo najviac.

V honbe za poznaním sa zoznámi s Cliveom, húževnatým britským milionárom, a so Sebastianom, manažérom farmy s prísnou tvárou, no veľkým srdcom. Spolu s partnerom Moodym sa presťahujú do opusteného domu v džungli, kde okrem motýľov stretávajú netopiere, škorpióny, tukany či leguány. Nadšenie a radosť však netrvajú večne. V Belize sa schyľuje k hurikánu, svet trápi pandémia a globálne otepľovanie si začína vyberať svoju daň.

Knihu V údolí motýľov si môžeš objednať tu.
Grada

Robert Bryndza – Osudné svedectvo

Po úspešných tituloch ako Dievča v ľade, Nočný lov alebo Smrtiace tajnosti prichádza autor Robert Bryndza s pokračovaním série o Erike Foster – novinkou Osudné svedectvo, v ktorej opäť nebude chýbať napätie ani nečakané zvraty. Ak ťa táto novinka zaujala, v rozhovore si môžeš prečítať nejaké pikošky, ktoré o sebe autor prezradil.

Rozhovor so spisovateľom Robertom Bryndzom: Dúfam, že sa z mojich kníh nestanú filmy

Mohlo by ťa zaujímať:

Rozhovor so spisovateľom Robertom Bryndzom: Dúfam, že sa z mojich kníh nestanú filmy

Detektív šéfinšpektor Erika Fosterová sa počas večernej prechádzky v okolí svojho nového domu v Blackheath ocitne na mieste činu. Brutálne zavraždenou ženou je Vicky Clarkeová, ktorá mala svoj vlastný podcast o skutočných zločinoch. Po tom, čo sa Erika pripojí k vyšetrovaniu prípadu, zistí, že Vicky pracovala na novej epizóde podcastu o sexuálnom predátorovi. Jeho slabosťou boli mladé študentky v okolí južného Londýna, a než sa k nim uprostred noci vlámal, vždy ich najprv dlho sledoval.

Keď Erika zistí, že všetky Vickine poznámky a zvukové nahrávky z jej bytu v dobe jej vraždy záhadne zmizli, začína jej byť jasné, že Vicky musela byť len krok od zistenia totožnosti útočníka, ktorý ju zrejme zavraždil, aby ho neodhalila. Náhle však prichádza šok a Erika musí prehodnotiť všetko, čo si do tej doby o Vicky myslela a vedela. S obmedzeným množstvom indícií a len s minimom dôkazov potrebuje nájsť vraha skôr, než znovu udrie.

Knihu Osudné svedectvo si môžeš objednať tu.
Grada

Bruce Dickinson – Čo robí tento gombík?

Bruce Dickinson je frontman skupiny Iron Maiden, ktorá predala viac ako 90 miliónov albumov a odohrala viac ako 2 000 koncertov po celom svete, čo z nich robí jeden z najúspešnejších rockových počinov všetkých čias. Je skutočnou ikonou rocku a tiež jedným z najznámejších a najuznávanejších spevákov a skladateľov na svete.

Okrem toho je aj kapitánom leteckej spoločnosti, motivačným rečníkom, pivovarníkom, spisovateľom, rozhlasovým moderátorom a filmovým scenáristom. Dokonca sa súťažne venoval i šermu. Vo svojej autobiografii Čo robí tento gombík? rozpráva o svojom angažmáne v rôznych kapelách, predtým než sa pridal k Iron Maiden, ktorí ho preslávili. Iron Maiden vydali šestnásť štúdiových albumov, predali vyše 100 miliónov albumov a boli štyrikrát nominovaní na cenu Grammy.

Bruce odhaľuje úprimne, odvážne, inteligentne a vtipne niekoľko fascinujúcich príbehov zo svojho života: tridsať rokov s Iron Maiden, sólovú kariéru, detstvo v excentrickom britskom školskom systéme, skúsenosti s prvými kapelami, ale aj nedávny boj s rakovinou.

Knihu Čo robí tento gombík? si môžeš objednať tu.
Grada

Janelle Brown – Krásne veci

Ak máš chuť na strhujúci triler o zrade, láske, túžbe a chamtivosti, siahni po knižnej novinke Krásne veci od autorky Janelle Brown. Tá ťa presvedčí o tom, že bohatstvo je náplasť, nie liek, a že ak sa choroba do teba zažerie príliš hlboko, peniaze na jej vyliečenie stačiť nebudú.

Nina vyrastá v chudobných pomeroch, a hoci sa jej nakoniec podarí získať vysokoškolský titul, nepriazňou osudu skončí ako zlodejka. So svojím prefíkaným írskym priateľom Lachlanom okrádajú zbohatlícke losangelské detičky. Vanessa je zasa na prvý pohľad plytká, privilegovaná mladá dedička, ktorá sa presadila ako instagramová influencerka.

Lenže život plný plytkých vzťahov a pozlátka ju v skutočnosti nebaví ani nenapĺňa, a tak sa utiahne do zdedeného horského sídla svojej rodiny, do Stonehavenu. Na mieste, kde to nikto nečaká, sa začínajú odkrývať temné tajomstvá z Vanessinej, ale aj Nininej minulosti. Ich cesty sa po rokoch znova pretínajú pri studenom brehu jazera Tahoe a odkrývajú príbeh plný mrazivej túžby, dvojtvárnosti a pomsty.

Knihu Krásne veci si môžeš objednať tu.
Grada

Karen Curry Parker – Human design

Pre všetkých milovníkov harmónie tela a duše pripravilo vydavateľstvo Grada zaujímavú novinku Human design od Karen Curry Parker. Táto kniha – syntéza starovekej múdrosti a modernej vedy – ti pomôže pochopiť krásu a silu toho, kto skutočne si.

Human design je relatívne novou vedou o sebapoznaní, ktorá bola vytvorená syntézou astrológie, I-ťingu, kabaly, čakrového systému a kvantovej fyziky v osemdesiatych rokoch. Táto veda delí ľudí na päť základných energetických typov: manifestor, generátor, manifestujúci generátor, projektor a reflektor. Informácie, z ktorých vychádza, sú presný dátum, čas a miesto narodenia.

Z týchto vstupných údajov sa vygeneruje jedinečná mapa, ktorá ti poskytne veľmi špecifické poznatky o tvojich osobnostných črtách, zdraví, personálnej psychológii, talentoch, múdrosti a zraniteľných miestach. Hneď, ako objavíš svoje jedinečné energie a dokážeš rozlišovať medzi energiou, ktorú vytváraš, a energiami, ktoré absorbuješ zo sveta okolo teba, môžeš začať robiť veľké rozhodnutia, ktoré ti pomôžu vytvoriť si život, ktorý je v súlade s tvojím pravým ja.

Knihu Human design si môžeš objednať tu.
Grada

Bianca Sparacino – Chcem ti pripomenúť

Poznáš tie malé útle knižky s citátmi, po ktorých väčšinou siahajú čitatelia, ak nevedia, ako ďalej? Metóda „náhodného citátu“ ťa dokáže občas posunúť tým správnym smerom, preto by si mal mať doma aspoň jednu takú knihu.

V novinke Chcem ti pripomenúť, ktorú napísala Bianca Sparacino, nájdeš láskavé slová pre dušu, ktoré potrebuje počuť každý z nás a ktoré ti pripomenú, že je v poriadku, ak nemáš dobrý deň. Je v poriadku dopriať si čas, chcieť lásku, občas nemať silu. Je v poriadku, ako sa cítiš. Tak si vezmi z knihy presne to, čo tvoje srdce potrebuje.

Knihu Chcem ti pripomenúť si môžeš objednať tu.
Grada

Susan Stokes-Chapman – Pandora

Milovníci historických románov sa tento mesiac môžu tešiť na knižný debut autorky Susan Stokes-Chapman – pútavú novinku Pandora.

Londýn 1799. Mladá nádejná návrhárka šperkov Pandora Blakeová žije so svojím strýkom v kedysi preslávenom obchode so starožitnosťami svojich rodičov. Jedného dňa do obchodu tajne doručia záhadnú grécku vázu. Od tej chvíle sa v starožitníctve začínajú diať zvláštne veci. Pandora je odhodlaná zistiť o váze viac, a tak o pomoc požiada Edwarda Lawrenca, mladého muža, ktorý sa neúspešne uchádza o prijatie do ctihodnej Spoločnosti pre starožitníkov.

Edward vidí v starodávnej váze kľúč k svojej akademickej budúcnosti, Pandora ju zas vníma ako šancu na obnovenie bývalej slávy starožitníctva a možnosť osamostatniť sa. Lenže Edwardove zistenia o váze náhle spochybňujú všetko, čo Pandora vie o vlastnom živote, rodine i svete. Postupne si začína uvedomovať, že niektoré dvere je lepšie neotvárať, pretože hranica medzi náhodou a osudom je niekedy až príliš tenká.

Knihu Pandora si môžeš objednať tu.
Grada

Stefanos Xenakis – Dar

Vo víre každodenného života, nekonečných úloh a povinností veľmi ľahko zabúdame užívať si jednoduché okamihy dňa. Akoby nám pretekali pomedzi prsty. Práve preto sa Stefanos Xenakis svojou zbierkou láskyplných liečivých príbehov Dar vracia k samotnej podstate života – k radosti z obyčajného bytia.

Ukáže ti čaro jednoduchých vecí, ako je skoré vstávanie, smiech či nezištná pomoc blízkym. Naučí ťa, že radosť často nájdeš na tých najobyčajnejších a najmenej očakávaných miestach. Dá ti príležitosť znova sa zamilovať do svojho života a prijať pozoruhodnú krásu tvojej ľudskosti. Lebo život je vo svojej najhlbšej podstate naozaj veľký DAR.

Knihu Dar si môžeš objednať tu.
Grada

Nech už sa rozhodneš pre hociktorý zo spomenutých príbehov, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu

Tento obsah vznikol v spolupráci s GRADA Publishing, a.s.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť