Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna
V spolupráci s Grada
Zdroj: ©Shutterstock

11 tipov na zaujímavé knižné tituly, ktoré stoja za prečítanie

Tieto "graďácke" novinky si tento mesiac zaslúžia tvoju pozornosť.

Každý knihomoľ rieši minimálne raz za čas dilemu, či si prečíta niektorú z kníh, ktoré naňho čakajú doma na poličke, alebo či uprednostní „nový objav“ z kníhkupectva. Vydavateľstvá sú z tohto pohľadu občas až nekompromisné. Veľmi ľahko sa môže stať, že sa ti po párminútovom lustrovaní medzi novinkami zaplní tvoj zoznam „chcem si prečítať“ kníh o zopár desiatok skvelých kúskov.

Náš „tbr“ zoznam sa mesiac čo mesiac rapídne predlžuje, a aby sme v tom neboli sami, podelíme sa s tebou o niekoľko knižných titulov, ktoré stoja za prečítanie. Po týchto zaujímavých tituloch, ktoré vyšli vo vydavateľstve Grada, sa oplatí siahnuť:

Lindsay C. Gibson – Keď detstvo bolí

V prípade, že niekto vyrastá s emocionálne nezrelým, nedostupným alebo sebeckým rodičom, môže mať v sebe pretrvávajúce pocity hnevu, osamelosti, zrady alebo opustenia. Tieto rany je však možné zahojiť a vďaka tomu sa posunúť vo svojom živote vpred. Návod, ako na to, nájdeš v prelomovej knihe Keď detstvo bolí, v ktorej klinická psychologička Lindsay Gibson odhaľuje deštruktívnu povahu rodičov, ktorí sú emocionálne nezrelí alebo nedostupní.

Oslobodením sa od emocionálnej nezrelosti svojich rodičov môžeš obnoviť svoje pravé ja, kontrolovať, ako na nich reaguješ, a vyhnúť sa ďalšiemu sklamaniu. Nakoniec sa naučíš, ako vytvoriť pozitívne, nové vzťahy, aby si si mohol vybudovať lepší život.

Knihu Keď detstvo bolí si môžeš objednať tu.
Grada

Joe Navarro – Tajná reč tela

Nie je lepší spôsob, ako porozumieť svojim priateľom, partnerom či kolegom, než sa zoznámiť s najdôležitejším prostriedkom našej komunikácie – s rečou tela. Jej znalosťou dokážeš odhaliť skutočné zámery a pocity druhých ľudí – nielen také, ktoré pred tebou úmyselne skrývajú, ale dokonca i tie, ktorých si sami nie sú vedomí.

Joe Navarro je bývalý agent FBI na neverbálnu komunikáciu v oddelení kontrarozviedky a boja s terorizmom a autor svetového bestselleru Ako prekuknúť druhých ľudí. Prostredníctvom praktickej príručky – novinky Tajná reč tela – sa ti naskytne pohľad do zákulisia ľudského správania. V kapitolách rozdelených podľa jednotlivých častí ľudského tela – od hlavy až po chodidlá – odhalíš skryté významy viac ako štyristo vedomých a nevedomých prejavov reči tela.

Knihu Tajná reč tela si môžeš objednať tu.
Grada

T. L. Swan – Raz za život

Čo sa knižných noviniek týka, v lete, samozrejme, nesmú chýbať ani vášnivé príbehy plné vzrušenia a lásky. A presne to sľubuje aj prvá časť novej série od autorky T. L. Swan – novinka Raz za život.

Náhoda chcela, aby som sa počas letu z Londýna do New Yorku ocitla v prvej triede. Jedlo, šampanské, obsluha – všetko bolo dokonalé. Modrooký muž na sedadle vedľa mňa bol povestnou čerešničkou na torte. Pôsobil uhladene a inteligentne. Bavili sme sa, smiali a potom to prišlo – preskočila medzi nami iskra.

Každý by šiel svojou cestou, no zasiahol osud a náš let bol neplánovane odklonený na nočné medzipristátie. Čo sa dalo robiť? Museli sme sa nejako zabaviť. Nočný Boston bol plný smiechu a tanca… a nakoniec sme spolu strávili divokú, zmyselnú noc, na akú sa nezabúda.

Uplynulo dvanásť mesiacov. Odvtedy som ho nevidela. Až dodnes. Nastúpila som do nového zamestnania a pri tej príležitosti ma predstavili výkonnému riaditeľovi. Viete si predstaviť môj šok, keď som zbadala, čie hriešne modré oči sa na mňa pozerajú ponad mahagónový stôl. Lenže ja som už nebola to bezstarostné dievča ako pred rokom. Môj život sa zmenil, mala som svoje povinnosti a záväzky.

Práve som dostala e-mail. Chce, aby som ráno o ôsmej prišla do jeho kancelárie na súkromné stretnutie. Čo má asi za lubom?

Knihu Raz za život si môžeš objednať tu.
Grada

Nicholas Kardaras – Svietiace deti

Všetci ich vídame: deti hypnoticky hľadiace na žiariace obrazovky v reštauráciách, na ihriskách či doma s kamošmi. Je alarmujúce, že počty takýchto detí neustále rastú. Svietiace tváre sú ako virtuálna pandémia a ustavične sa množia. No za akú cenu? Je to len súčasná neškodná móda, ktorá časom zmizne, alebo následok zhovievavosti a pohodlnosti rodičov?

Nicholas Kardaras v knihe Svietiace deti skúma, ako digitálne technológie so všetkou svojou žiarivou všadeprítomnosťou hlboko zasahujú mozgy celej generácie. Klinické výskumy potvrdzujú, že stimulujúce žiariace obrazovky aktivujú v mozgu dopamín rovnako ako pohlavný styk. Čoraz viac vedcov potvrdzuje, že digitálne technológie súvisia s rozvojom porúch, ako je ADHD, závislosti, úzkosti, depresie, zvýšená agresivita, a dokonca aj psychóza.

Najšokujúcejšie z nedávnych štúdií sú dôkazy o tom, že nadmerná expozícia obrazovkám môže neurologicky poškodiť vyvíjajúci sa mozog mladého človeka rovnakým spôsobom ako závislosť od kokaínu.

Knihu Svietiace deti si môžeš objednať tu.
Grada

Stacey Halls – Prekliata

Ak patríš medzi milovníkov fiktívnych príbehov, ktoré sú založené na skutočných udalostiach a postavách, siahni po novinke Prekliata od autorky Stacey Hall. Táto kniha, ktorá v sebe ukrýva príbeh z čias, keď v Anglicku vrcholí hon na čarodejnice a byť ženou môže predstavovať to najväčšie riziko, si ťa získa na celej čiare.

Mladá sedemnásťročná šľachtičná Fleetwood Shuttleworthová je už štvrtýkrát tehotná, no napriek tomu sa jej manžel Richard stále nedočkal vytúženého dediča. Keď Fleetwood nájde list od lekára s hrozivou predpoveďou – ďalší pôrod neprežije –, veľmi ju to rozruší. Zdá sa však, že predsa len má nádej.

Náhodou sa spozná s Alice, ktorá o sebe tvrdí, že je pôrodná babica a pomôže Fleetwood donosiť zdravé dieťa. Krajina je však posadnutá honom na čarodejnice a hocikto môže byť obvinený z bezbožnosti. Tieň podozrení čoskoro dostihne aj Alice. Fleetwood musí dokázať Alicinu nevinu, lebo je pevne presvedčená, že od jej života závisí aj život jej nenarodeného dieťaťa.

Knihu Prekliata si môžeš objednať tu.
Grada

Carole Matthews – Čokoládový klub

Teplé letné večery sú ako stvorené na príjemné, jednoduché romantické „oddychovky“, akou je aj príbeh Čokoládový klub od autorky Carole Matthews, pri ktorom sa odreaguješ od každodenného zhonu a povinností.

Niektoré ženy sú závislé od nakupovania, ďalšie sa nevedia nabažiť šampanského, niektorým stačí skvelá kniha a sú aj také, ktoré sa najlepšie odreagujú vonku v meste s kamoškami. Pre Lucy Lombardovú neexistuje nič, čo by nevyliečila čokoláda, od zlomeného srdca až po bolesť hlavy. A nie je v tom sama.

Spoločnú vášeň si užívajú aj jej priateľky: mierumilovná Autumn, utrápená mama Nadia a vášnivá zvodkyňa Chantal, ktoré spolu tvoria Čokoládový klub. Ten neváha zasiahnuť, keď sa v živote niektorej z nich objaví kríza. A tých sa tam veru vyskytne veľmi veľa. Vtedy musia vyhlásiť čokoládovú pohotovosť. Ich záchranné akcie sú často bláznivé a dobrodružné.

Knihu Čokoládový klub si môžeš objednať tu.
Grada

TJ Klune – Dom na azúrovom pobreží

Knižným prekvapením tohto leta je novinka Dom na azúrovom pobreží, ktorú napísal TJ Klune a ktorá sa síce na začiatku javí ako milá a humorná oddychovka, nakoniec však prekvapí svojou hĺbkou. Pojednáva o spojení medzi ľuďmi, o vzťahoch a o tom, že nie je dôležité, ako človek vyzerá alebo do akej „kategórie“ spadá, ale to, ako sa správa k ľuďom a ako sa ľudia správajú k nemu.

Linus Baker si pokojne nažíva so svojou mačkou a zbierkou platní. Pracuje ako sociálny pracovník v Oddelení starostlivosti o zázračnú mládež, ktorý monitoruje a hodnotí sirotince pre nezvyčajné deti. Jedného dňa mu pridelia prísne tajnú úlohu. Má ohodnotiť vzdialený sirotinec, kde žije šesť nebezpečných detí vrátane Antikrista.

Linus má vyhodnotiť, či skutočne dokážu zosnovať koniec sveta. No ich poručník, šarmantný a charizmatický Arthur Parnassus, je odhodlaný urobiť čokoľvek, aby svojich zverencov ochránil. Linus postupne spoznáva obyvateľov sirotinca a zisťuje, že nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad zdá, a napokon sa musí rozhodnúť, či dá prednosť povinnostiam, alebo svojim snom.

Knihu Dom na azúrovom pobreží si môžeš objednať tu.
Grada

Sheleana Aiyana – Staň sa tou pravou

Motivačné knihy sú čoraz viac vyhľadávané a výnimkou nie sú ani tie, ktoré učia čitateľov sebaláske. Takou je aj kniha Staň sa tou pravou od svetoznámej spirituálnej koučky Sheleany Aiyany, vďaka ktorej sa vydáš na cestu vnútorného poznania, uzdravenia a budovania silnejšej väzby s vlastným srdcom.

Autorka už niekoľko rokov úspešne pomáha ženám po celom svete. Prostredníctvom tejto knihy ťa naučí, ako stelesniť lásku, spojiť sa so svojím telom a dôverovať intuícii, ale aj to, ako sa upokojiť v stresujúcich situáciách pomocou somatických cvičení. Ukáže ti tiež, ako sa vyrovnať s minulosťou a prijať ju. Vedomý vzťah totiž nie je o hľadaní toho pravého, v skutočnosti je to o tom, aby si sa ty stala tou pravou.

Knihu Staň sa tou pravou si môžeš objednať tu.
Grada

Stefania Auci – Floriovci: Úpadok kráľov Sicílie

V prípade, že túžiš byť myšlienkami na slnečnej Sicílii, siahni po záverečnej časti úspešného príbehu, ktorý sleduje tri generácie známej talianskej dynastie – novinke Floriovci: Úpadok kráľov Sicílie. Milovníci historických románov si vďaka Stefanie Auci prídu na svoje! Disney+ navyše k Floriovcom spustilo natáčanie minisérie.

Keď po otcovej smrti zdedí impérium Floriovcov jeho dvadsaťročný syn Ignazio, zachváti ho strach. Nechce byť otrokom slávneho mena, netúži obetovať svoj život pre Casa Florio. Navyše, svet naokolo sa mení až príliš rýchlo. Aj keď syn dáva zo seba maximum, uvedomuje si, že mať krv Floriovcov samo osebe nestačí na to, aby vynikol. Potrebuje niečo viac. Niečo, čo mali jeho starý otec aj otec a čo jemu chýba. Dokážu si Floriovci napriek tomu udržať svoju moc, bohatstvo a silné meno?

Ignazio má podobne ako jeho otec po svojom boku silnú ženu, krásnu a nespútanú manželku Francu, ktorej rozprávkový život v pozlátke ničia rany krutého osudu. Stojí pri ňom aj jeho životom skúšaná matka Giovanna, tvrdá a zároveň krehká ako krištáľ, plná vášne, no túžiaca po láske. Tieto dve ženy sú v skutočnosti osou príbehu rodiny, ktorá na dlhý čas rozžiarila svet. Vďaka nim pochopíme, prečo je aj po toľkých rokoch život Floriovcov jedinečný, fascinujúci a nezabudnuteľný.

Knihu Floriovci: Úpadok kráľov Sicíliesi môžeš objednať tu.
Grada

Julie Caplin – Čajovňa v Tokiu

Úspešná autorka Julie Caplin, ktorú sa nám podarilo pred časom vyspovedať v rozhovore, nás svojou sériou Romantické úteky presvedčila, že si prvenstvo v obľúbenosti medzi čitateľmi právom zaslúži. Opisy miest v jej knihách sú natoľko realistické, že jediné, na čo budeš po dočítaní myslieť, je, že sa zbalíš a odchádzaš. A rovnako to bude aj pri novinke Čajovňa v Tokiu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Rozhovor so spisovateľkou Julie Caplin: Moje knihy sú ako cestovanie v kresle! Každá kniha zavedie čitateľa do inej krajiny

Keď Fiona, mladá vášnivá fotografka, vyhrá štrnásťdňový fotografický pobyt v Tokiu, je od šťastia celá bez seba. Je to pre ňu úžasná príležitosť. Lenže po príchode zistí, že jej mentorom má byť muž, ktorý jej pred desiatimi rokmi zlomil srdce – príťažlivý a úspešný fotograf Gabe. Ich spoločne strávený čas je spočiatku pre oboch akoby za trest.

Gabe dáva Fione veľmi jasne najavo, ako ho obťažuje, že sa jej musí venovať. Navyše má hlavu plnú nádhernej Jumi. Fionu, našťastie, s otvorenou náručou prijmú tri generácie miestnych žien a zasvätia ju do tajov japonského čajového obradu. A kým Fiona spoznáva Tokio, Gabe je čoraz viac uchvátený jej milou a prirodzenou povahou. Netrvá dlho a začína to medzi nimi znova iskriť…

Knihu Čajovňa v Tokiu si môžeš objednať tu.
Grada

Sofía Segovia – Slzy z jantáru

Príbeh Slzy z jantáru, ktorý napísala autorka Sofía Segovia, je emotívny román o dvoch rodinách poznačených druhou svetovou vojnou, no previazaných putami lásky a odvahy. Príbeh vykresľuje, akí sme všetci zraniteľní a že každý z nás sa raz môže stať pútnikom bez domova túžiacim nájsť si kúsok miesta pre život v mieri.

Keď do života Ilsinej rodiny kruto zasiahne vojna, jej rodina sa musí v krutej zime pripojiť k najväčšiemu exodu v dejinách ľudstva. Narýchlo opúšťajú milovanú farmu a všetko, čo poznajú, a vydávajú sa v ústrety neistej budúcnosti. Ilse má, našťastie, po svojom boku mladého poľského robotníka Janusza, ktorý jej cestou rozpráva prekrásne ľudové rozprávky a pomáha jej tak zabudnúť na zimu, hlad a vojnové hrôzy. Okrem iného jej rozpráva aj o obliehanom kráľovstve v Baltskom mori a o jantárových slzách kráľovnej so zlomeným srdcom.

V tom istom čase sa Arno a jeho mama snažia utiecť pred pomstychtivou ruskou armádou a skrývajú sa v ruinách starého sídla v nádeji, že po skončení vojny sa znova stretnú so zvyškom svojej rodiny. Nakoniec sa však aj oni musia vydať na neistú cestu do neznáma. Ich jediným majetkom sú dve malé náušnice v tvare jantárových sĺz, ktoré sa stávajú symbolom spolupatričnosti a nezlomnej vôle žiť a hľadať svoje šťastie na zemi.

Knihu Slzy z jantáru si môžeš objednať tu.
Grada

Nech už sa rozhodneš pre hociktorý zo spomenutých príbehov, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu

Tento obsah vznikol v spolupráci s GRADA Publishing, a.s.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť