Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika
V spolupráci s Grada
Zdroj: ©Shutterstock

11 tipov na zaujímavé knižné tituly, ktoré stoja za prečítanie

Tieto "graďácke" novinky si tento mesiac zaslúžia tvoju pozornosť.

Každý knihomoľ rieši minimálne raz za čas dilemu, či si prečíta niektorú z kníh, ktoré naňho čakajú doma na poličke, alebo či uprednostní „nový objav“ z kníhkupectva. Vydavateľstvá sú z tohto pohľadu občas až nekompromisné. Veľmi ľahko sa môže stať, že sa ti po párminútovom lustrovaní medzi novinkami zaplní tvoj zoznam „chcem si prečítať“ kníh o zopár desiatok skvelých kúskov.

Náš „tbr“ zoznam sa mesiac čo mesiac rapídne predlžuje, a aby sme v tom neboli sami, podelíme sa s tebou o niekoľko knižných titulov, ktoré stoja za prečítanie. Po týchto zaujímavých tituloch, ktoré vyšli vo vydavateľstve Grada, sa oplatí siahnuť:

Victoria Brownlee – Láska na francúzskom vidieku

Ak túžiš po nenáročnej romantickej oddychovke, príbeh Láska na francúzskom vidieku z pera Victorie Brownlee bude pre teba tou správnou voľbou.

Ella prežila hektický prvý rok v Paríži. Musela si zvykať na európsku kultúru, pendlovala medzi dvomi potenciálnymi objektmi lásky a objavovala stovky druhov syra. Jej život sa konečne ustálil a už pol roka žije s predavačom v obchodíku so syrmi Sergeom a je im spolu úžasne. Ich pohodu však naruší Ellino nečakané tehotenstvo.

Serge sa rozhodne kúpiť pre rodinu dom a presťahovať Ellu z veľkomesta na dedinu – na koziu farmu. Ella síce z nápadu nie je nadšená, ale sľúbi mu, že dá životu na vidieku šancu. Serge má plné ruky práce s chodom farmy, Ella sa zas snaží zapadnúť medzi domácich a vymýšľa, ako by sa dala stodola prerobiť na kaviareň a obchodík so syrmi. Pomoc jej ponúkne šarmantný, anglicky hovoriaci cudzinec Chuck. Serge sa začne správať obozretnejšie k ich novému spoločnému priateľovi.

Knihu Láska na francúzskom vidieku si môžeš objednať tu.
Grada

Michio Kaku – Božská rovnica

Vydaj sa na cestu, na ktorej budeš s jedným z najznámejších svetových fyzikov Michio Kakuom hľadať odpovede na nesmrteľné vedecké otázky. V novinke Božská rovnica nájdeš pokusy o odpovede na nasledujúce otázky:

Čo sa stalo pred veľkým treskom? Čo leží na druhej strane čiernej diery? Existujú iné vesmíry a dimenzie? A ak áno, v akej dimenzii žijeme? Dá sa cestovať v čase? Má existencia nášho vesmíru zmysel?

Autor knihy jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje, ako objavy fyziky zmenili dejiny ľudstva, a je presvedčený, že čoskoro môžeme byť svedkami ďalšej revolúcie. Pusti sa spolu s Michio Kakuom do pátrania po Božskej rovnici a nájdi viac než len odpovede.

Knihu Božská rovnica si môžeš objednať tu.
Grada

Ruth Kvarnström-Jones – Sladký život s vôňou škorice

Každú milovníčku presladených romantických príbehov, ktorej sa páčili knihy Pekáreň s vôňou škorice a Zimné kúzlo s vôňou škorice od autorky Ruth Kvarnström-Jones, poteší pokračovanie série – milá novinka Sladký život s vôňou škorice.

Do idylického pobrežného mestečka Halleholm zavítala krásna, svieža jar. Lovisina pekáreň prekvitá a ona sama žiari šťastím. Nielenže ju Axel požiadal o ruku, ale dokonca spolu čakajú dieťa. Lovisa má však ešte jeden sen. Rada by kúpila starý schátraný stánok s vafľami a znova mu vdýchla zašlú slávu. Lenže keď sa anonymný kupujúci rozhodne preplatiť jej ponuku, začne sa znepokojovať: pokúša sa jej azda niekto zasa hádzať polená pod nohy?

Na druhej strane Atlantiku, v New Yorku, žije Lovisina najstaršia sestra Johanna. Okrem toho, že je manželkou a matkou, pôsobí aj ako hlavná flautistka v Metropolitnej opere. Napriek zdanlivo dokonalému životu Johanna zúfalo túži vrátiť sa domov. Keď objaví inzerát Kráľovskej švédskej opery, v ktorom hľadajú flautistu, rozhodne sa urobiť veľký krok. Podarí sa obom sestrám naplniť svoje sny a zariadiť si krásny život, alebo sa im ich nádeje zásahom osudu rozpadnú na malé kúsky?

Knihu Sladký život s vôňou škorice si môžeš objednať tu.
Grada

Emily Nagosky – Presne taká, aká si

Autorka knihy Presne taká, aká si Emily Nagoski búra početné mýty súvisiace s témou ženskej sexuality a pomáha milovať vlastné telo. Mení rozmanitosť a nedokonalosti na krásu a skutočnú silu.

Vysvetľuje, ako ženské telo funguje, a tieto informácie ťa ohromia. Na rozdiel od mužov sú rozdiely u žien oveľa väčšie – každá žena reaguje na sexuálne podnety inak. Presne taká, aká si je ikonická príručka, ktorá odpovedá ráznym „áno!“ na najbežnejšie obavy žien, či je normálne to, ako vyzerajú alebo čo cítia počas sexu. Čím skôr si uvedomia, že sú v úplnom poriadku, tým skôr budú schopné zažívať lepší sex a intenzívnejšie potešenie.

Z tejto knihy sa napríklad dozvieš aj to, že pri pohlavnom styku spoľahlivo dosahuje orgazmus len približne štvrtina žien a zvyšných 75 percent ho dosiahne inými spôsobmi. Rôzne variácie v tvaroch, vo veľkostiach a farbách ženských genitálií nepredpovedajú nič konkrétne o úrovni záujmu ženy o sex. Ženský mozog má sexuálny „plyn“ a „brzdu“, ktoré reagujú na stimuláciu súvisiacu so sexom. Alebo že ženy majú spontánny a responzívny štýl túžby, a ešte omnoho viac.

Knihu Presne taká, aká si si môžeš objednať tu.
Grada

Karen McQuestion – Dieťa noci

Autorka Karen McQuestion je síce u nás zatiaľ pomerne málo známa, to sa však čoskoro zmení. Jej mrazivá novinka Dieťa noci už pomaličky zbiera veľmi priaznivé a pozitívne ohlasy. Ak hľadáš napínavý príbeh vhodný do sychravého počasia, táto kniha predstavuje dokonalý výber.

V jednu chladnú januárovú noc Sharon Lemkeová vyjde do svojej záhrady, aby sa pozrela na zatmenie mesiaca, no zrazu si v susednom dome všimne niečo zvláštne. Za kuchynským oknom jej susedov vidí stáť pri dreze malé dievčatko, ktoré akoby umývalo riad. Rodina Flemingovcov však dieťa v takom veku nemá, a keby aj áno, prečo by robilo domáce práce tak neskoro?

Sharon by to zrejme vypustila z hlavy, no keď sa k nej prisťahuje osemnásťročná Niki, kamarátka jej dcéry, ktorá vyrastala v pestúnskych rodinách, aj ona si všimne v dome Flemingovcov všeličo podozrivé. A keďže sociálna služba napriek ich upozorneniam nekoná, rozhodnú sa zistiť viac na vlastnú päsť.

Knihu Dieťa noci si môžeš objednať tu.
Grada

Donald Miller – Misia: lepší život

Ako sme sa už veľakrát vyjadrili, čoraz viac u nás vzrastá závislosť od motivačnej literatúry. Ďalšou knižnou novinkou, od ktorej si sľubujeme viac než dosť, je motivačná kniha Misia: lepší život od Donalda Millera, ktorú si určite v najbližšej dobe prečítame.

Vezmi život do svojich rúk a buď hrdinom vo svojom príbehu. Každý človek hrá v živote jednu zo štyroch úloh: obeť, zloduch, hrdina alebo sprievodca. Tieto štyri postavy žijú v každom z nás. Ak budeme obeťou, sme odsúdení na neúspech. Ak budeme hrať zloducha, nebudeme si vytvárať skutočné väzby.

Ale ak budeme hrať hrdinu alebo sprievodcu, naše životy budú prekvitať. Najťažšie je však uvedomiť si, akú postavu vlastne hráme, a na základe toho zmeniť náš život. Ak máš pocit, že ti niečo chýba, ak si už unavený zo života alebo chceš začať odznova, potom je táto kniha určená práve tebe.

Knihu Misia: lepší život si môžeš objednať tu.
Grada

Catherine Ryan Hyde – Dokonalá sedmička

Ak patríš medzi čitateľky, ktoré najradšej čítajú srdcervúce a dojímavé príbehy, tak siahni po novinke Dokonalá sedmička od autorky Catherine Ryan Hyde.

Trinásťročná Abby Hubbleová žije nešťastná v dome na úpätí Sierra Nevady, kde jej otec strpčuje život. Jedného dňa sa Abby stane svedkom toho, ako neznámy muž vyhodí do neďalekej rieky veľké trepotajúce sa vrece. Okamžite ho pribehne vytiahnuť a objaví v ňom sedem dokonalých šteniatok. Nezaváha ani sekundu, pokúsi sa ich zachrániť a ukryje ich do opustenej chatky.

Pre smútiaceho vdovca Elliota Colvina stratil život zmysel. Útechu hľadá v lone prírody a utiahne sa do opustenej chatky, ktorú naposledy navštívil ešte pred zákernou chorobou svojej manželky. To, čo v nej nájde, ho šokuje. Za dverami naňho čaká sedem šteniatok a jedno odhodlané dievča s veľkým srdcom.

Priateľstvo Abby a Elliota sa zo dňa na deň prehlbuje. Abby si predstavuje, o koľko lepší by bol jej život, keby sa jej matka vydala za dobrosrdečného Elliota namiesto jej otca. Keď však Abbin otec presťahuje rodinu stovky kilometrov ďaleko, Abby a jej matka sa musia rozhodnúť, ako dlho sú ochotné odkladať svoje šťastie.

Knihu Dokonalá sedmička si môžeš objednať tu.
Grada

Daniel Coyle – Úspešné tímy

Čo stojí za úspechom spoločností, ako sú Google alebo Pixar? Cesta k úspechu je pre každú spoločnosť jedinečná, no všetky úspešné spoločnosti majú spoločné jedno: silnú firemnú kultúru. Takáto kultúra nevzniká spontánne, ale je niečím, čo si vytvoríte sami.

Autor Daniel Coyle v knihe Úspešné tímy skúma najúspešnejšie svetové spoločnosti a organizácie a ukazuje, ako sa rodí dôvera v lídra a pocit spolupatričnosti. Delí sa o tipy a kroky, ako vytvoriť dobrú atmosféru a prostredie, v ktorom budú prekvitať inovácie, riešiť sa problémy a dosahovať výsledky.

Nezáleží na tom, či si riaditeľ veľkej spoločnosti, vlastníš malú kaviareň, alebo učíš študentov – vždy nejakým spôsobom vedieš ľudí. Pomocou tejto knihy zistíš, aké sú tie správne ingrediencie dobre fungujúcich tímov, kolektívov a skupín.

Knihu Úspešné tímy si môžeš objednať tu.
Grada

Lisa Regan – Matkin hrob

Aká by bola jeseň bez kvalitného mrazivého trileru? Čo sa nás týka, jednoznačne nudná. Aj preto nás pokračovanie sľubne vyzerajúcej série z pera spisovateľky Lisy Regan, novinka Matkin hrob, zaujala na prvý pohľad.

Keď dvaja malí chlapci nájdu pri hre v lese pochované telo, policajnej náčelníčke Josie Quinnovej sa začínajú vracať nepríjemné spomienky. Aj ona sa ako dieťa v tom lese hrávala, aby bola čo najďalej od svojej nevyspytateľnej matky Belindy Roseovej. Josie však už nemôže svoje spomienky ďalej potláčať. Policajná analýza dokáže, že nájdené telo patrilo mladej žene zavraždenej pred tridsiatimi rokmi. Žene menom Belinda Roseová…

Josie svoju matku roky nevidela a nechce na tom nič meniť. Spojenie medzi ňou a prípadom ju však donúti oživovať veci, ku ktorým sa už nikdy nechcela vracať. Blíži sa odhalenie tajomstva. Keď sa nájde ďalšie telo, navždy jej to zmení život. Je jasné, že niekto z Josinho okolia sa nezastaví pred ničím, len aby udržal pravdu navždy hlboko pochovanú.

Knihu Matkin hrob si môžeš objednať tu.
Grada

Robert Bryndza – Osudné svedectvo

Po úspešných tituloch ako Dievča v ľadeNočný lov alebo Smrtiace tajnosti prichádza autor Robert Bryndza s pokračovaním série o Erike Foster – novinkou Osudné svedectvo, v ktorej opäť nebude chýbať napätie ani nečakané zvraty.

Detektív šéfinšpektor Erika Fosterová sa počas večernej prechádzky v okolí svojho nového domu v Blackheath ocitne na mieste činu. Brutálne zavraždenou ženou je Vicky Clarkeová, ktorá mala svoj vlastný podcast o skutočných zločinoch. Po tom, čo sa Erika pripojí k vyšetrovaniu prípadu, zistí, že Vicky pracovala na novej epizóde podcastu o sexuálnom predátorovi. Jeho slabosťou boli mladé študentky v okolí južného Londýna, a než sa k nim uprostred noci vlámal, vždy ich najprv dlho sledoval.

Keď Erika zistí, že všetky Vickine poznámky a zvukové nahrávky z jej bytu v dobe jej vraždy záhadne zmizli, začína jej byť jasné, že Vicky musela byť len krok od zistenia totožnosti útočníka, ktorý ju zrejme zavraždil, aby ho neodhalila. Náhle však prichádza šok a Erika musí prehodnotiť všetko, čo si do tej doby o Vicky myslela a vedela. S obmedzeným množstvom indícií a len s minimom dôkazov potrebuje nájsť vraha skôr, než znovu udrie.

Knihu Osudné svedectvo si môžeš objednať tu.
Grada

Eliza Reid – Tajomstvo islandských žien

Island je údajne najlepším miestom na svete pre ženy. Novinka Tajomstvo islandských žien od Elizy Reid je silný a atmosférický portrét malej krajiny, ktorá by ťa mohla inšpirovať v tom, ako aj zo svojej krajiny vytvoriť lepšie miesto pre život.

Svetové ekonomické fórum zaradilo Island na prvé miesto v zozname krajín, ktoré stierajú rozdiely v rovnosti medzi mužmi a ženami. Čím je Island iný, že toľko žien tam má pozitívne skúsenosti? Prečo práve ich spoločnosť urobila taký významný pokrok? Čo nám môžu Islanďania prezradiť o sile postavenia žien v spoločnosti a čo nás môžu naučiť o tom, ako rovnosť prospieva všetkým, nielen ženám?

Autorka pôvodne pochádza z malého mesta v Kanade a nikdy sa jej ani len nesnívalo, že sa jedného dňa stane prvou dámou Islandu. Jej vlastná skúsenosť so životom v tejto krajine je popretkávaná rozhovormi s desiatkami výnimočných žien. A práve tie tvoria základ poučnej diskusie o tom, čo znamená pohybovať sa po svete ako žena a akú významnú úlohu zohráva nastavenie spoločnosti v tom, koho považujeme za „rovnocenného“.

Knihu Tajomstvo islandských žien si môžeš objednať tu.
Grada

Nech už sa rozhodneš pre hociktorý zo spomenutých príbehov, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu

Tento obsah vznikol v spolupráci s GRADA Publishing, a.s.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť