Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Ak by sme sa vás spýtali, ktorá púšť je najväčšia na svete, s najväčšom pravdepodobnosťou by nikto z vás neodpovedal, že sa nachádza v Antarktíde. Zozbierali sme 11 zaujímavých faktov o našom svete a sme zvedaví, ktoré z nich sa vám najviac zapáčia.

1. Futbalové tímy môžu hrať proti sebe na opačných pologuliach

Pixabay.com (https://pixabay.com/ru/футбольное-поле-футбол-раш-320100/)

Štadión Estado Milton Correa v Brazílii je známy najmä tým, že sa nachádza priamo na rovníku. To znamená, že proti sebe hrajú tímy, ktoré sú na opačných pologuliach.

2. Bod Nemo je najnedostupnejšie miesto v oceáne

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pacific_Ocean_laea_relief_location_map.jpg?uselang=ru)

Oceánsky pól nedostupnosti je miesto v Tichom oceáne najvzdialenejšie od pevniny, konkrétne 2688 km od ostrova Ducie, Veľkonočného ostrova na severovýchode a ostrova Maher v blízkosti pobrežia Antarktídy na juhu.

Toto miesto je tiež označované ako „bod Nemo“ podľa slávneho námorníka Nema z ponorky Julesa Verna v románe Dvadsaťtisíc míľ pod morom. Nachádza sa tak ďaleko od Zeme, že najbližší ľudia sú ku nemu astronauti. Medzinárodná vesmírna stanica je od tohto miesta vzdialená „len“ 400 kilometrov.

3. Miesto, na ktorom môžeš byť v štyroch štátoch naraz

wikipedia.org ( https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Four-States-At-Once.jpg?uselang=ru)

Štáty Štyroch rohov je označenie pre štyri navzájom susediace štáty USA: Colorado, Nové Mexiko, Arizonu a Utah. Meno vzniklo tak, že hranice týchto zhruba štvorcových štátov, ktoré dohromady vytvárajú taktiež zhruba štvorec, sa stretávajú v jedinom bode, nazývanom „Štyri rohy“.

4. V ľadovcoch sa nachádza väčšina pitnej vody sveta

Instagram.com, Wikimedia.org

Približne 10% Zeme je pokrytých ľadom a práve v nich sa nachádza 75 % svetovej pitnej vody. Ak teda vezmeme do úvahy iba nezamrznutú pitnú vodu, jazero Bajkal v Rusku tvorí približne 20% pitnej vody sveta.

5. Bažantí ostrov vlastní každých šesť mesiacov iná krajina

Instagram.com, Wikimedia.org

Ostrov sa nachádza na dolnom toku rieky Bidasoa, teda medzi francúzskym mestom Hendaye a španielskym Irúnom. Každých 6 mesiacov patrí buď Španielsku alebo Francúzsku a to bez jediného výstrelu. Ostrov je však pre verejnosť zavretý.

6. Plot „Dingo Fence“ v Austrálii je dlhší než čínsko-ruská hranica

wikipedia.org

V 19. storočí bol v Austrálii chov oviec základným odvetvím hospodárstva. V 80. rokoch 19. storočia sa farmy rozhodli vybudovať plot, ktorý by mohol ochrániť tieto ovce pred psovitými šelmami Dingo. Plot je dlhý 5 600 km a je dlhší než čínsko-ruská hranica, ktorá meria 4 300 km.

7. Najväčšia púšť na svete sa nachádza na Antarktíde

wikimedia.org

Púšť nie je len o horúčave a piesku. V skutočnosti sa ako púšť definuje neúrodná oblasť, ktorá trpí nedostatkom vody a vegetácie. Okrem „horúcich“ púští preto existujú aj tie polárne. Antarktická púšť je dokonca považovaná za najväčšiu na svete. Má 14 000 000 km². Sahara je považovaná za najväčšiu „horúcu“ púšť a tretiu najväčšiu púšť spomedzi všetkých púští na svete s rozlohou 9 100 000 km².

8. Mŕtve more je pod hladinou mora

einat_dot / instagram ( https://www.instagram.com/p/BoG-e8AjcRh/?taken-at=683841405)

Hladina Mŕtveho mora klesá v priemere o jeden meter za rok. Jeho hladina je v súčastnosti 413 metrov pod úrovňou mora. Mŕtve more je najslanším jazerom a zároveň najnižšie položenou vodnou plochou na zemskom povrchu.

9. Na ostrove Maurícius sa nachádza miesto, ktoré je zložené zo siedmich farebných dún

https://www.instagram.com/p/Bn_m5XcCtM4/?utm_source=ig_embed

Ak navštívite toto miesto, budete mať príležitosť vychutnať si piesok v siedmich farbách. Môžete ho vidieť ružový, fialový, zelený, modrý, hnedý, červený, ale aj žltý.

10. Austrálska farma s dobytkom Anna Creek je väčšia než územie Izraela

wikipedia.org, wikimedia.org

Táto farma je zároveň najrozľahlejším súkromným pozemkom v Austrálii. Má zhruba 24 000 km2 a je dokonca väčšia než územie Izraela (22 000 km2). Vznikla v roku 1863.

11. Sú blízko seba, no predsa sú od seba vzdialené takmer deň

Dave Cohoe / wikimedia (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Diomede_Islands_Bering_Sea_Jul_2006.jpg?uselang=ru)

Diomedove ostrovy sa nachádzajú uprostred Beringovho prielivu. Západný ostrov Ratmanov patrí Rusku a východný ostrov Krusenstern patrí USA. Oba ostrovy sú oddelené štátnou a dátumovou hranicou, ktorá spôsobuje, že západný ostrov je od toho východného o 21 hodín popredu.

Zdroj: brightside.me 
Titulná fotka: Instagram.com, Wikimedia.org


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.