Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Niektorí z nás vedia o filmoch skutočne málo. Nájdu sa však aj takí, ktorí poznajú podrobnosti z nakrúcania či niečo zo súkromného života hercov či režisérov. Vedeli ste napríklad, že prvý 3D film bol natočený v roku 1922? Tu je 11 skvelých zaujímavostí zo sveta filmov, o ktorých ste doteraz určite netušili.

1. Návrhy bankoviek vo filmoch nesmú vyzerať ako skutočné

eastnews.ru ( https://www.eastnews.ru/contents/infowin/report/session.expire.win)

Toto pravidlo sa ale v jednotlivých krajinách líši. V USA musia byť falzifikáty jednostranné, dokonca ani ich veľkosť nesmie byť taká, aká je v skutočnosti. Má to svoje dôvody. Riziká vytvárania peňazí, ktoré sú príliš realistické, boli preukázané počas natáčania filmu Križovatka smrti 2 v roku 2001. Niektorí ľudia sa pokúšali zaplatiť falošnými peniazmi, ktoré si uchmatli pri natáčaní scény výbuchu v kasíne.

2. Starbucks pohár, ktorý môžete vidieť v každej scéne filmu Klub bitkárov

foxmovies.com (https://www.foxmovies.com/fightclub)

Nešlo len o príklad reklamného umiestňovania produktov vo filme. Išlo o náznak toho, že v Los Angeles bolo jednoducho príliš veľa kaviarní Starbucks. Tvorcovia nemali nič proti Starbucks, chceli len trochu vyprovokovať túto úspešnú spoločnosť. Firma bola dokonca oboznámená s touto skutočnosťou a filmárom žartík povolila.

3. Mnoho amerických filmov vyrobených pred rokom 1929 sa navždy stratilo. Medzi nimi je aj prvý 3D film.

wikipedia. org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Power_ol_Love.jpg)

Podľa Filmovej nadácie Martina Scorsesea (nezisková organizácia, ktorá sa venuje uchovávaniu starých filmov a expozícii klasickej a novo natočenej kinematografie) sme prišli až o 90% filmov, ktoré sa vyrobili pred rokom 1929. Je medzi nimi aj prvý svetový 3D film – Sila lásky, ktorý vznikol ešte v roku 1922. Na obrázku môžete vidieť originálny záber z filmu. Ide o jediný snímok, ktorý sa podarilo zachovať.

4. Existuje presvedčenie, že akademické ocenenie dostalo pomenovanie Oscar preto, lebo zadná časť sochy pripomínala herečke Bette Davis svojho manžela

eastnews.com

Ocenenie dostalo oficiálne svoje meno v roku 1939. Pred týmto rokom vlastne všetci získali sošku bez mena. Kto teda vymyslel názov Oscar? Existuje niekoľko teórií, ktoré odpovedajú na túto otázku. Prvá teória hovorí o herečke Bette Nelson, ktorej zadok sochy pripomínal zadok jej manžela.

Iná verzia pôvodu Oscara hovorí, že bývalá výkonná riaditeľka, Margaret Herricková, sa pozrela na sochu a povedala: „Veď to je môj strýko Oscar!“ V skutočnosti bol však Oscar Pierce jej druhým bratrancom a nie strýkom.

Tretia verzia hovorí, že socha dostala pomenovanie vďaka redaktorovi, ktorý sa volal Sidney Skolsky. Unavovalo ho stále písať o „bezmennej“ zlatej soche, a tak ju pomenoval. Táto teória sa však nepovažuje za pravdivú, pretože Walt Disney spomenul sošku Oscara už v roku 1934, teda rok predtým, ako bol uverejnený tento článok.

5. Existoval skutočný človek, podľa ktorého vznikla postava Shreka

dreamworksanimation.com, irvingpenn.org

Maurice Tillet, známy ako Francúzsky anjel, bol prototypom Shreka. Narodil sa v Rusku, v roku 1903. Keď mal 17 rokov, opuchlo mu telo. Diagnostikovali mu zriedkavú chorobu spojenú s nadmerným rastom kostí. Okrem toho bolo o Mauriceovi známe, že ovládal 16 jazykov.

6. Americká spoločnosť na prevenciu krutosti voči zvieratám bola proti filmu Vykúpenie z väznice Shawshank

eastnews.ru, shawshankredemption.org

V tomto filme je jedna scéna, v ktorej je malý vtáčik kŕmený červom, ktorý sa nachádzal na tanieri hlavnej postavy. Americká spoločnosť, ktorá sa zaoberá ochranou zvierat, povedala tvorcom filmu, že môžu používať len mŕtve červy, ktoré, samozrejme, zomreli prirodzeným spôsobom. Napriek tomu, že voľne žijúce vtáky zvyčajne nečakajú, kým ich potrava sama nezomrie, našiel sa jeden mŕtvy červ a bol nahradený živým.

7. 16-ročná herečka Judy Garland musela kvôli filmu Čarodejník z krajiny Oz fajčiť cigarety a hladovať

eastnews.ru, mgm.com

Hollywood bol týmto bohužiaľ v minulosti typický. Filmové štúdia využívali hercov a ovládali ich život. Starali sa do ich váhy, ba dokonca, aj do osobného života. Judy Garland bola štíhlej postavy, no štúdio chcelo, aby bola omnoho chudšia. A tak musela jesť denne iba malú porciu polievky a šalát. Okrem toho musela fajčiť cigarety, aby potláčala chuť do jedla.

Priznala sa, že spolu s ostatnými hercami brali amfetamíny, aby potláčali únavu a natočili tak viac filmov. Po pracovnom dni boli poslaní do nemocnice filmového štúdia, kde museli brať barbituráty (utišujúce a uspávacie lieky), aby mohli spať a pokračovať v točení na ďalší deň. Všetky tieto negatívne veci ovplyvnili život a vzhľad herečky, a to je zrejme aj dôvodom, prečo zomrela taká mladá.

8. Pes režiséra Georga Lucasa sa volal Indiana a bol prototypom Chewbacca z Hviezdnych vojen

lucasfilm.com, wikia.com

George Lucas (tvorca Hviezdnych vojen a trilógie Indiana Jones) povedal, že keď písal scenár filmu Hviezdne vojny, mal psa, sučku Aljašského malamuta, ktorá vždy sedela vedľa neho, keď písal aj keď šoféroval. Po celý čas bola s ním, a nakoniec ho to inšpirovalo, aby dal postave z filmu Hviezdne vojny, Hanovi Solovi, pomocníka, ktorý by vyzeral ako veľký a chlpatý pes. Nie tak celkom ako pes, ale omnoho inteligentnejší.

Mimochodom, Lucas dal svojej sučke meno Indiana a áno, tušíte správne. Je to podľa archeológa Indiana Jones.

9. Benedict Cumberbatch je vzdialený príbuzný tvorcovi Sherlocka Holmesa, Arthurovi Conanovi Doyleovi

eastnews.ru,

Arthur Conan Doyle vytvoril postavu Sherlocka, ktorú neskôr hral jeho vzdialený príbuzný. Benedikt Cumberbatch (Sherlock) a Arthur majú spoločného predka – Johna Gaunta, prvého vojvodu z Lancasteru, ktorý bol tretí syn anglického kráľa Eduarda III, ktorý žil v 14. storočí. John Gaunt bol 15. prastarým otcom Arthura a 17. prastarým otcom Benedikta.

10. Hoci bola Marilyn Monroe považovaná za plus size modelku, niektoré štíhle ženy majú problém vtesnať sa do jej šiat

eastnews.ru

To, že bola herečka Marilyn Monroe plnších tvarov je mýtus. Mnohí ľudia ju videli len vo filme Niekto to rád horúce, a tam bola tehotná. Všetky jej tehotenstvá však skončili potratom. Šaty, ktoré vystavujú v múzeách a predávajú na rôznych aukciách sú však dôkazom, podľa ktorého bola štíhlou ženou s konfekčnou veľkosťou, porovnateľnou s dnešným S (36).

11. John Malkowitch a Robert Rodriguez vytvorili film, ktorý bude sprístupnený až v roku 2115

wikipedia.org (https://en.wikipedia.org/wiki/File:100_Years_(film)_promotional_poster.jpg)

Slogan filmu, ktorý sa postaral o senzáciu hovorí, že ide o film, ktorý nikdy neuvidíte. Je to smutné, ale je to pravda, pretože nikto, kto je teraz nažive, ho neuvidí. Ale prečo práve názov 100 rokov? Film bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťou, ktorá patrí francúzskej firme Rémy Martin. Firma vyrába a predáva koňak. Fľaša najlepšieho koňaku, Luis XIII, zreje približne 100 rokov. Film má byť premietaný 18. novembra 2115, presne vtedy, kedy sa začne predávať 100-ročný koňak. Kto ho teda môže uvidieť? Pozvánky sa už rozdali tisícke dnešných vplyvných ľudí, ktorí ich môžu venovať svojim potomkom.

Zdroj: brightside.me 
Titulná fotka: dreamworksanimation.com, irvingpenn.org


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť