Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Opité včely, halucinogénne ryby či líščí moč na ochranu stromov? Ak sú pre teba takéto pojmy novinkou, tak sa priprav – za chvíľu budeš v nemom úžase.

1. Konzumácia niektorých rýb môže spôsobiť halucinácie

Zubatica zlatopása je ryba, ktorej konzumácii by ste sa mali určite vyvarovať, ak sa netúžite premiestniť do inej galaxie. Jej účinky je možné porovnať s účinkami drogy LSD.

Niektorí ľudia len počujú zvláštne zvuky a krik, iní svoje preludy aj naozaj vidia – napríklad muž, ktorý musel odparkovať auto a chvíľu v ňom počkať, lebo cesta bola zaprataná obrovskými stonožkami. Vplyv tejto čarovnej rybičky trvá zhruba 36 hodín.

Jeremy Stewart / Unsplash (https://unsplash.com/photos/BvXUtQhTQzk)

2. Ženy s mužmi na pleciach

V roku 1140 obsadil nemecký vládca Konrád III. pevnosť Weinsberg a odsúdil všetkých tamojších mužov na smrť. Ženy chcel ušetriť, a tak im povedal, nech si poberú toľko vecí, koľko samé unesú, a odídu čo najrýchlejšie preč.

Ženy neváhali – na plecia si vyložili svojich manželov a synov a utekali preč. Tento úctyhodný čin vládcom natoľko otriasol, že sa napokon zľutoval a mužov nechal žiť.

Wikipedia (https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Volz_Weiber_von_Weinsberg.jpg)

3. Príjemné popoludnie… na cintoríne

V 19. storočí neboli verejné parky na území Európy či Ameriky také bežné, ako je to dnes. To je presne dôvod, prečo ľudia vyhľadávali zeleň na iných miestach, a bolo im celkom jedno, že im budú robiť spoločnosť mŕtvi ľudia. Pokojne sa teda usadili na hrob a užívali si deň. Vôbec nebolo zvláštne vidieť dieťa, ako si opreté o náhrobný kameň číta knihu, či partičku piknikujúcich kamarátov.

Blog Tyrant / Flickr (https://www.flickr.com/photos/110466270@N03/11185215703)

4. Detektív Arthur Conan Doyle

Arthur Conan Doyle bol škótsky spisovateľ a zároveň muž, ktorý stál za vznikom Sherlocka Holmesa. Nebyť jeho, nikdy by sme nemali nášho obľúbeného detektívneho hrdinu, ktorý v Doyleových dielach vyriešil stovky fiktívnych zločinov.

Málokto však vie, že autor mal dve detektívne eskapády aj v skutočnom živote. V roku 1906 sa rozhodol dokázať nevinu Georga Edaljiho (muž čelil obvineniu zo zmrzačenia dobytka) a o pár rokov neskôr obhajoval muža obvineného z vraždy. Obe pojednávania dopadli úspešne.

Profimedia

5. Vatikán ako štát zločinu

Paradoxne štát, ktorý sa považuje za svätyňu nábožensky veriacich, sa môže pýšiť najvyšším počtom zločinov na hlavu. Vatikán je teda štát, kde na jedného obyvateľa pripadá až 1,5 trestného činu.

Väčšinou ide o drobnosti, napríklad krádeže, ktoré majú na svedomí turisti či pútnici, no aj tak to stojí za zmienku. Navyše, títo ľudia väčšinou bez problémov vyviaznu, keďže štát nemá žiadne väzenie a len veľmi obmedzený počet policajtov.

Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Vatican_City)

6. Hamburg a močenie na verejnosti

Nemecké mesto Hamburg malo donedávna obrovský problém s opilcami, ktorí močili na ulici. Nielenže nebolo dvakrát príjemné sa na čúrajúceho ožrana pozerať, ako bonus táto telesná tekutina znehodnocovala budovy a, samozrejme, strašne páchla.

Hlavy mesta prišli s originálnym riešením a natreli budovy hydrofóbnym náterom, ktorý tekutiny odpudzuje. Akosi však „zabudli“ umiestniť na dané budovy nejaké varovné nápisy, takže ľudia pod vplyvom dostali poučenie v tej najúčinnejšej podobe.

Good Free Photos (https://www.goodfreephotos.com/albums/south-korea/incheon/kids-peeing-into-the-river-statue-incheon-south-korea.jpg)

7. Island, bábätká a kruté otužovanie

Pri prechádzke mestami na Islande nebuďte prekvapení, ak natrafíte na kočíky s deťmi odparkované pred obchodom, aj keď vonku zúri metelica. Hoci ľudia z ostatných krajín môžu takýto jav považovať za nanajvýš nezodpovedný, Islanďania majú na to celkom iný názor.

Podľa nich je takéto otužovanie pre deti prínosom, okrem toho je to predsa pobyt na čerstvom vzduchu. A ako sa sami často ohrádzajú – deti sú vždy dobre oblečené.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/ko%C4%8D%C3%ADk-die%C5%A5a-spac%C3%AD-sneh-zimn%C3%A9-2809297/)

8. Moderné vlaky v Holandsku

Od 1. januára 2017 všetky vlaky v Holandsku jazdia na veterný pohon. Tieto vlaky sú schopné urobiť 5500 jázd a previesť vyše 600-tisíc pasažierov denne. Za hodinu tento ekologický dopravný prostriedok prejde takmer 200 kilometrov, neznečisťuje prostredie a hlavne – nerobí žiaden zbytočný hluk.

Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NS_icm_koploper_3.JPG)

9. Nevydarený let balónom na Severný pól

V roku 1897 sa traja Švédi na čele so Salomonom Andreeom pokúsili dostať na Severný pól. Balónom naplneným vodíkom. Expedícia nedopadla práve najlepšie, keďže vodík sa stratil a balón sa viac nedal ovládať. Na zem sa zrútil 65 hodín po štarte.

O tomto nepodarenom výlete sa svet dozvedel až 33 rokov nato, keď sa našli Salomonove denníky. Vysvitlo, že po páde balóna museli muži šliapať dlhé kilometre v treskúcej zime, bez potrebného vybavenia a vhodného oblečenia. Nasledujúce týždne prežili len vďaka lovu ľadových medveďov.

Wikipedia (https://no.wikipedia.org/wiki/Fil:Eagle-crashed.jpg)

10. Boj proti nelegálnemu výrubu vianočných stromčekov

S príchodom Vianoc čoraz viac ľudí baží po nádhernom košatom vianočnom stromčeku. Zájdu preto do supermarketu a jeden si zaobstarajú, no nemajú ani poňatia, odkiaľ sa ihličnan vlastne zobral. Možno bol aj on obeťou ilegálneho výrubu.

Niektoré svetové mestá sa rozhodli s týmto problémom bojovať svojsky a postriekali stromy líščím močom. Stromu ako takému to neublíži, a dokonca ani človek, ktorý ho bude prvotne rúbať, si nič nevšimne. Moč bude totiž zmrznutý, takže nebude zapáchať. Avšak v sekunde, keď sa dostane do teplejšieho prostredia, sa dovalí zápach, ktorého sa nedá zbaviť niekoľko dní.

PxFuel (https://www.pxfuel.com/en/free-photo-xdywp)

11. Opité včely nie sú ničím nezvyčajným

Počas horúcich dní je dosť veľká šanca, že včela, ktorá okolo teba nebezpečne krúži, je vlastne celkom namol. Nie preto, že by si nenápadne logla z tvojho piva a trochu ju to chytilo… za všetkým treba hľadať nektár z kvetov. Ten začne vo vysokých teplotách fermentovať a takýto nektár má potom na včelu rovnaké účinky, ako má na ľudí alkohol.

Pexels (https://www.pexels.com/photo/macro-shot-photography-of-black-and-yellow-bees-702935/)

Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.