Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 8.12.2023
sk
Marína
cz
Květoslava

12 bizarných historických úmrtí, ktoré značne okorenili svetové dejiny

Ktorého antického velikána zabila "letiaca" korytnačka?


Dejepis nepatrí k obľúbeným školským predmetom, napriek tomu svetové dejiny rozhodne majú čo zaujímavé ponúknuť. Len treba vedieť, kde hľadať.

Veľmi vďačnou témou sú rôznorodé úmrtia historických osobností, čo si, koniec koncov, potvrdíš dnešným naším článkom. V tom sme pre teba zozbierali tie najbizarnejšie, a hoci naživo sa im pri nich určite nikto nesmial, pri ich čítaní sa úsmevu neubrániš.

1. Drakón (✝ rok 620 pred n. l.)

Aténsky štátnik a zákonodarca dal aténskemu ľudu prvé písané zákony, a hoci ustanovil zákony len pre určité zločiny, tresty za ne boli veľmi prísne. Dnes mu vďačíme za prídavné meno „drakonické“. Zomrel zavalený darmi, teda plášťami a klobúkmi, ktorými ho obhádzali vďační občania gréckeho ostrova Ejina.

2. Milón z Krotónu (✝ 6. storočie pred n. l.)

Uznávaný starogrécky atlét a šesťnásobný olympijský víťaz v zápasení si myslel, že je nepremožiteľný. Aby to dokázal, rozhodol sa rozštiepiť strom holými rukami. Ten ho však zavalil a následne ho zožrali buď vlky, alebo, ako uvádzajú iné zdroje, levy.

12 bizarných historických úmrtí, ktoré značne okorenili svetové dejiny
Profimedia

3. Zeuxis z Hérakleie (✝ 5. storočie pred n. l.)

Revolučný grécky maliar, ktorého tvorbu si však ľudia moderného sveta nepozrú. Žiadne z jeho diel sa nezachovalo, čo je veľká škoda. Na jednom z nich sa totiž usmial k smrti. Išlo o portrét bohyne Afrodity, ktorý si uňho objednala neznáma postaršia žena. Tá trvala na tom, že mu bude pózovať.

Mohlo by ťa zaujímať:

Naši čitatelia si mohli vyskúšať mesačné PREMIUM členstvo ZADARMO. Získali tak prístup k exkluzívnym článkom

4. Hérakleitos z Efezu (✝ rok 475 pred n. l.)

Grécky filozof, ktorý za svoj život údajne napísal len jedinú prácu. Možno by ich bolo viac, keby sa „nevyváľal“ v kravských lajnách. V snahe zmierniť opuch na svojom tele sa ponatieral kravským exkrementmi, ktoré boli hotovým magnetom na miestne psy. Tie ho napokon zožrali.

12 bizarných historických úmrtí, ktoré značne okorenili svetové dejiny
Wikipédia

5. Aischylos (✝ rok 455 pred n. l.)

Jeden z najvýznamnejších antických dramatikov tvrdou cestou zistil, že plešina sa nevypláca. Zabila ho korytnačka, ktorú naňho zhodil letiaci orol. Majestátny operenec si s najväčšou pravdepodobnosťou pomýlil jeho holú hlavu s vajcom nejakého plaza a takýmto spôsobom sa ho pokúsil rozbiť.

6. Empedokles z Akragasu (✝ rok 430 pred n. l.)

Grécky filozof, ktorý sám seba v jednej zo svojich básní označil za „božské stvorenie, ktoré už viac nie je smrteľné“. Na dôkaz svojej novonadobudnutej nesmrteľnosti sa hodil do aktívnej sopky. Ostatní zistili, že nie je nesmrteľný. On už nezistil nič.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.