Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

12 faktov, ktoré sú také bizarné, až im nebudeš chcieť veriť

Kedysi námorníci verili, že mačky sú kúzelné.


Dnes sme si pre teba pripravili zaujímavé fakty z rôznych segmentov. Je tu niečo o prírode, histórii, bláznivých experimentoch amerických vedcov a všetky majú jedno spoločné – sú neuveriteľné. Také bizarné, až sa človeku akosi nezdá, že by mohli byť pravdivé. A predsa sú.

1. Cez Amazonku nevedie jediný most

Amazonka. Rieka pretekajúca Južnou Amerikou, ktorá sa vďaka svojim 6992 kilometrom pýši titulom druhá najdlhšia rieka na svete. Z jedného brehu na druhý sa však človek dostane len loďou, pretože cez ňu nevedú žiadne mosty. Ani jeden jediný. Má to celkom logické opodstatnenie.

Hoci počas prevažnej časti roka nie je na postavenie mosta príliš široká, v januári sa situácia rapídne mení. Prichádza obdobie dažďov, hladina rieky stúpa o viac ako deväť metrov a prúd so sebou berie všetko, čo mu skríži cestu. Vrátane „menších“ plávajúcich ostrovov, ktoré domáci nazývajú matupás. Most by v takýchto podmienkach nemal dlhú životnosť.

© Shutterstock

2. Calvin Coolidge dostal na vďakyvzdanie medvedíka čistotného

V roku 1926 dostal vtedajší americký prezident Calvin Coolidge netradičný dar ku Dňu vďakyvzdania. Poslali mu medvedíka čistotného so žiadosťou, aby ho servírovali ako hlavný chod sviatočnej večere. Prezident s touto myšlienkou nebol práve dvakrát stotožnený. Medvedík mu prišiel náramne rozkošný, a tak sa z neho namiesto špeciality šéfkuchára stal domáci miláčik.

Chlpatá slečna dostala meno Rebecca a spolu s ním aj titul „medvedík čistotný z Bieleho domu“. Mohla sa voľne pohybovať po pozemku, a aby sa uistili, že sa jej (a veciam naokolo) nič nestane, pridelili jej vlastnú policajnú stráž. A pikoška na záver? Jej obľúbeným jedlom boli vajíčka.

© Wikimedia Commons (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mrs._Coolidge_%26_raccoon_(Rebecca),_Easter_egg_rolling,_4-18-27_LCCN2016842992.jpg)

3. V americkom štáte Wyoming sú len 2 eskalátory

V roku 2008 sa reportérka Megan Lee stretla s nečakanou otázkou: „Koľko eskalátorov sa nachádza v americkom štáte Wyoming?“ Z hlavy, pochopiteľne, nevedela odpoveď a rozhodla sa prísť celej veci na koreň. Po dôkladnom prieskume dospela k výsledku – dva. Teda technicky štyri (dva smerom hore a dva smerom dole), pričom všetky sa nachádzajú v budovách národných bánk.

Odvtedy ubehlo už solídnych štrnásť rokov, no situácia sa nezmenila. Horúcim kandidátom na nový eskalátor bolo verejné letisko v Jackson Hole, v ktorom v roku 2014 prebehla kompletná rekonštrukcia. Napokon však letisko malo len jedno podlažie, takže stále nič. Stále sú v celom štáte len dva eskalátory.

© Shutterstock

4. Kohút nemá penis

Na rozdiel od kolegu káčera s absurdným pohlavným údom na spôsob vývrtky, kohút nemá žiadny penis. Vo vtáčej ríši to však nie je žiadnou anomáliou. Na svete existuje viac ako 10-tisíc rôznych druhov vtákov a len tri percentá z nich majú taký penis, ako ho poznáme. Medzi nimi teda už spomínaný káčer, ale aj gunár, labuť, pštros či emu.

Ale kohút? Kohút nič. Respektíve, skoro nič. Namiesto klasického údu má len akúsi hrudku či výbežok, ktorý rozhodne nie je určený na penetráciu, ale samicu nejako oplodniť jednoducho musí. Ich súlož je pomerne komická. Kohút a sliepka začnú o seba trieť svoje rozmnožovacie ústrojenstvo a napokon nasmerujú spermie do správneho otvoru manévrom zvaným „kloakový bozk“.

© Shutterstock

5. Kosatka je prirodzeným nepriateľom losa

Kosatka, prezývaná aj veľryba zabijak, je druhým najrozšírenejším cicavcom na Zemi a možno ju nájsť vo všetkých svetových oceánoch. Presne tak, oceánoch. A los žije na súši… ako je teda možné, že je jeden predátorom toho druhého?

Je to prosté. Los vie až prekvapivo dobre plávať, a teda sa často pohybuje medzi jednotlivými ostrovmi. Kosatky číhajú v hlbinách, a keď na jedného narazia, zospodu ho napadnú.

© Shutterstock

6. Narodeninový paradox

Jedna miestnosť, 23 ľudí. Podľa podivnosti zvanej narodeninový paradox je šanca 50/50, že dvaja z týchto ľudí majú narodeniny v ten istý deň. Ak máme v miestnosti 75 ľudí, šance sa zvyšujú na 99,9 %. Znie to absurdne, ale je to matematicky dokázateľné.

© Shutterstock

7. Námorníci kedysi verili, že mačky sú kúzelné

V minulosti bola na každej námornej lodi mačka. Okrem toho, že značne redukovali množstvo hlodavcov na palube, ktoré by mohli napadnúť zásoby jedla či šíriť rôzne choroby, mali údajne tieto šelmy nosiť šťastie. Nejeden námorník riskoval vlastný život, aby vyslobodil mačku z potápajúcej sa lode. Ba čo viac – mačkám vtedy udeľovali hodnosti a námorníci sa o ne príkladne starali.

© Shutterstock

8. Americkí vedci sa pokúšali komunikovať s delfínmi pod vplyvom LSD

Americkí vedci majú na rováši množstvo bizarných experimentov a tento je určite jedným z nich. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia NASA zafinancovala výskum, ktorého cieľom bola komunikácia s morskými živočíchmi. Použili rôzne donucovacie prostriedky, medzi nimi aj halucinogénnu drogu LSD.

Súčasťou výskumu bola izolácia. Troch delfínov zavreli do separátnych nádrží a každý z nich dostal vlastného vedca, ktorý sa po dobu 24 hodín snažil nadviazať akékoľvek spojenie. Delfín menom Peter začal postupom času prejavovať sexuálne ambície k pridelenej výskumníčke Margaret Howe Lovatt. Tá sa mu z dobrej duše rozhodla „uľaviť“. Samozrejme, všetko v mene vedy.

© Shutterstock

9. Michael Jackson si podpálil vlasy presne uprostred svojho života

Hudobná elita Michael Jackson sa narodil 29. augusta 1958 a po úspešnej kariére svet opustil 25. júna 2009. Na deň presne v polovici jeho života participoval v natáčaní televíznej reklamy pre Pepsi. To malo preňho katastrofálne následky.

27. januára 1984 mu uprostred šou pyrotechnika podpálila vlasy. Jackson najprv pokračoval v predstavení, až si uvedomil, čo sa deje, a odišiel do zákulisia. Tam sa ho štáb a bratia snažili uhasiť. Popálenie malo trvalé následky, spôsobovalo mu enormné bolesti, ktoré tíšil liekmi. Tými liekmi, ktoré údajne napokon zapríčinili jeho smrť.

10. Ruský výrobca automobilov chcel robiť interiéry áut z penisov veľrýb

Celá aféra začala v roku 2009 v Rusku (kde inde, že?). Miestny výrobca prémiových automobilov Dartz predstavil svetu koncept svojho nového modelu diamantové SUV-čko v hodnote takmer 1,5 milióna dolárov, nepriestrelné a doladené zlatom. Dartz Prombron Monaco Red Diamond Edition mal okrem týchto kvalít aj jednu… no minimálne trochu kontroverznú.

Model mal mať sedadlá potiahnuté najjemnejším materiálom na svete – kožou z penisu veľryby. Idea však nakoniec padla. A dalo sa to čakať. Nahnevaní neboli len environmentalisti, ale aj bežní ľudia, a teda potenciálni zákazníci. V antikampani sa angažovala dokonca aj Pamela Anderson a výrobca bol v konečnom dôsledku nútený od nápadu upustiť.

© Shutterstock

11. Disney je druhým najväčším odberateľom výbušnín na svete

Najväčším odberateľom výbušnín na svete je Ministerstvo obrany Spojených štátov. To nie je žiadne prekvapenie. Ale kto je hneď druhý, v tesnom závese? Disney. Disney, ktorého si človek automaticky spojí s Mickey Mouseom, nie s vecami, ktoré vyhadzujú iné veci do vzduchu.

Ale dáva to zmysel. V Disneylandoch je to samý ohňostroj, ročne na svetelné šou minú viac ako 50 miliónov dolárov. A to sa niekde predsa muselo odraziť.

© Shutterstock

12. Samec žirafy vráža samici hlavu do zadku

Doba je ťažká, ovulačné testy zase drahé. Preto si samec žirafy našiel efektívnejší spôsob, ako zistiť, či je jeho partnerka pripravená na súlož. Vráža jej hlavou do mechúra, až kým sa nepomočí, a potom telesnú tekutinu ochutná. Z jej chuti vie odhadnúť, či samica ovuluje alebo nie.

© Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť