Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Človek si musí neustále rozširovať obzory, a aby boli tie tvoje ešte pred začiatkom nového roka širšie ako predtým, potrebuješ tieto fakty.

1. Takto vyzerá vrchol egyptskej pyramídy

Toto je Benbenský kameň, ktorý pochádza z roku 1840 pred našim letopočtom. Archeológia ho objavili v chráme Fénixa. Starovekí Egypťania verili, že Fénix je symbolom opakujúcich sa období a má moc vytvárať a kriesiť. Podľa vedcov bol pôvodne Benben umiestnený na vrchole pyramídy Amenemhata III. a vyobrazuje modlitbu faraónovi, aby „opäť uzrel život“.

https://www.reddit.com/r/ArtefactPorn/comments/75zjwy/the_capstone_of_the_pyramid_of_egyptian_pharaoh/

2. Keď kanárik spapá červenú papriku, jeho farba sa zmení

Kanáriky majú v krídlach špeciálny druh pigmentu, ktorý mení svoju farbu v závislosti od slnečného žiarenia alebo skonzumovanej potravy. Napríklad ak kanárik spapá veľa červenej papriky, zmení sa jeho farba z klasickej žltej na oranžovú alebo červenú. Treba podotknúť, že červená paprika kanárikom nijako neškodí, práve naopak. Obsahuje množstvo vitamínov, ktoré sú pre tieto vtáčiky len prínosom.

https://www.pinterest.cl/pin/569775790332308443/

3. Miesto, kde more vytvára mriežku

Za určitých podmienok na niektorých miestach morské vlny vytvárajú obrazec, ktorý vyzerá ako mriežka. K tomuto unikátnemu fenoménu dochádza v momente, keď sa stretávajú a krížia dva rôzne systémy vĺn. Hoci na pohľad tento úkaz vyzerá fascinujúco, v skutočnosti je veľmi nebezpečný. Ak by človek spadol do mora v takomto bode, nebol by schopný plávať a pravdepodobne by sa mu to stalo osudným.

https://steemit.com/sciences/@nawfall/cross-sea

4. Tutanchamónova briadka odpadla pri čistení

Ak máš pocit, že pokazíš všetko, na čo siahneš, pamätaj, že niekto urval pri čistení Tutanchamónovi briadku. Jeden z najdôležitejších egyptských artefaktov, jeden z desiatich symbolov ľudskej civilizácie, sa dočkal pri upratovaní nečakanej ujmy.

https://ru.depositphotos.com/60609567/stock-photo-tutankhamuns-burial-mask.html?utm_source=Adme&utm_medium=freesub&utm_campaign=RU-brand

V roku 2014 zamestnanci múzea omylom odlomili bradu panovníka a v snahe nalepiť ju späť pokašľali celú záležitosť ešte viac. Pravda vyšla najavo až o dva roky neskôr a pobúrila historikov z celého sveta.

5. Niektoré druhy orchideí sa volajú „diabolské kvety“ a nie je to len tak

Diabolská orchidea alebo Telipogon diabolicus je špeciálna odroda tejto rastliny, ktorá sa vyskytuje v kolumbijských lesoch. Svoj názov nedostala podľa toho, že by bola diabolsky jedovatá. Vďačí zaň svojmu vzhľadu.

http://pikby.com/hashtag/wild%20orchid%20color%20colour/

Keď sa na ňu pozorne pozriete, uprostred zbadáte tvár s rohmi, ktorá pripomína čerta. Bohužiaľ, takúto orchideu si v obchode určite nekúpite (keby ste náhodou chceli obdarovať svokru). Rastie totiž len za určitých podmienok, a preto patrí na zoznam ohrozených rastlín.

6. Existuje bezfarebná dúha

Všetci poznáme klasickú dúhu, ktorú možno pozorovať, keď sa stretne dážď so slnkom. No o tejto bezfarebnej dúhe mnohí ešte nepočuli. Táto bezfarebná dúha sa tvorí počas hmly a čo je ešte zaujímavejšie, môže sa zjaviť aj v noci.

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-highlands-islands-38063662

7. GPS je síce zadarmo, no denné náklady na ňu sú 2 milióny dolárov

GPS alebo global positioning system je dostupný takmer na celom svete. Vďačíme za to 24 satelitom, ktoré však nie sú len šikovné, ale aj finančne náročné na údržbu. Vláda Spojených štátov ročne na ich správny chod a opravy dá zhruba 750 miliónov dolárov, čo sú zhruba 2 milióny dolárov denne.

https://www.passagemaker.com/trawler-news/gladys-west-hidden-figure

Údajne z toho nemá žiaden peňažný profit. Tento systém však dokáže zabrániť katastrofám a takmer denne zachraňuje ľudské životy, a to má omnoho vyššiu hodnotu ako peniaze.

8. Ak žiješ v Rusku, môžeš žiť v rôznych mestách bez toho, aby si sa čo i len pohol

Rusko nie je krajina, to je životný štýl. Rusi môžu všetko. Aj meniť názvy miest, kedy sa im zachce. Robia to však tak často, že bežný človek má možnosť za svoj život žiť v niekoľkých rôznych mestách a to aj bez toho, aby sa presťahoval. Pokojne sa taký Rus mohol narodiť v Peterburgu, chodiť do školy v Petrohrade, odpromovať v Leningrade a oženiť sa v Sankt Peterburgu. A to stále býval na tom istom mieste.

https://www.tripsavvy.com/things-to-do-in-st-petersburg-with-children-1622553

9. Exkrementy tučniakov môžu zmeniť ekosystém Antarktídy

Nech už sú tučniaky akokoľvek rozkošné, aj ony sú len zvieratá a teda kakajú. A veľa. Za posledných 5,000 rokov tieto arktické nelietavé vtáky vyprodukovali už viac ako sedem miliónov kilogramov exkrementov. Ak sa teda jedného dňa podnebie v tejto oblasti zmení, budú to práve hovienka, ktoré pomôžu tvorbe nového ekosystému.

http://www.antarctica.gov.au/science/cool-science/2007/pesticides-found-in-penguin-colonies

10. Avokádo je pre množstvo zvierat jedovaté

Mačky, psy, králiky, vtáky a množstvo iných zvierat nemá s avokádom práve kamarátsky vzťah. Dokonca by sa dalo povedať, že je pre nich presným opakom, keďže má na ne účinky ako jed. Avokádo obsahuje persín, ktorý u väčšiny zvierat spôsobuje odumieranie srdcovej svaloviny. Kôstka z tohto, údajne bobuľového, ovocia dokáže o život pripraviť akúkoľvek hydinu, celý plod by porazil aj väčšie zviera, napríklad kravu či koňa.

https://thesmartcanine.com/can-dogs-eat-avocado/

11. V roku 2016 sa na pobreží Jamalského polostrovu objavili obrovské snehové gule

Začiatkom roku 2016 by bola na Sibíri naozaj parádna guľovačka. Dokonca by ste si snehové gule ani nemuseli pripravovať sami – o to sa už postarala príroda. Vedci tvrdia, že tento zaujímavý úkaz má na svedomí silný vietor. Ten nadvihol sneh, zroloval ho do obrovských gulí a ešte ich dokonca aj vyhladil.

https://www.thesun.co.uk/news/2126529/thousands-of-giant-three-foot-snowballs-appear-on-russian-beach/

12. Každých 23,000 rokov sa Sahara zmení z púšte na hustý les

Vedci tvrdia, že šesť tisíc rokov dozadu bola Saharská púšť pokrytá trávou, krovím a množstvom stromov. Vplyvom klimatických zmien sa z nej však stalo suché a horúce územie, pod akým ju poznáme dnes. Podľa štúdií sa takéto klimatické zmeny dejú raz za 23,000 rokov, takže je veľmi pravdepodobné, že za 17,000 rokov bude Sahara opäť zelená.

https://steemit.com/poetry/@cryptogecko/green-desert

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: depositphotos.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť