Zdroj: ©Shutterstock

12 fascinujúcich faktov o zvieratách, ktoré ťa len utvrdia v tom, že príroda je úchvatná

Vedel si, že sovy nedokážu hýbať očami?

7. V Britskej Kolumbii žijú „morské vlky“

Na pobrežiach a ostrovoch najzápadnejšej kanadskej provincie žije skupina vlkov, ktorá si 90 percent svojej potravy uloví v mori. V tejto oblasti nežijú žiadne jelene, preto sa museli adaptovať a hľadať jedlo inde. Ich jedálniček pozostáva prevažne z morských kôrovcov a mäkkýšov, ale nepohrdnú ani krabmi.

8. Sovy nedokážu hýbať očami

Dôvodom je fakt, že sovy nemajú guľaté očné buľvy – ich oči majú tvar valca. Na mieste ich držia kosti zvané sklerotické prstence, takže sú permanentne zafixované a vždy smerujú dopredu. Vďaka tomu si sovy vypestovali schopnosť otočiť hlavu až o 270 stupňov doprava a doľava a o 90 stupňov hore a dole. Ak by totiž museli otáčať celým torzom vždy, keď sa chcú niekam pozrieť, narobilo by to veľa hluku a odplašilo potenciálnu korisť.

Zaujímavé fakty o zvieratách
Shutterstock

9. Darwinov kôrový pavúk tká rekordné pavučiny

Darwinov kôrový pavúk (caerostris darwini) tká pavučiny, ktoré sú až desaťkrát pevnejšie ako kevlar – para-aramidové vlákno, ktoré malo pôvodne slúžiť ako náhrada oceľových výstuží. Jeho vlákna sú najpevnejším biologickým materiálom, aký vedci kedy skúmali, vďaka čomu dokáže utkať pavučiny s priemerom niekoľko desiatok metrov.

10. Niektoré vtáky sa v malých kŕdľoch nechcú páriť

Napríklad plameniaky. Práve preto sa zoologická záhrada Colchester Zoo rozhodla umiestniť im do výbehu niekoľko zrkadiel a výsledky sa dostavili pomerne rýchlo. Vtáky si prakticky okamžite začali stavať hniezda a to rovno pred spomínanými zrkadlami. Po ich veľkom úspechu začalo túto taktiku využívať aj niekoľko ďalších zoologických záhrad.

Zaujímavé fakty o zvieratách
Shutterstock

11. Pohlavie aligátora ovplyvňuje teplota v hniezde

Samice aligátorov sú na rozdiel od väčšiny plazov veľmi starostlivé matky. Pre svoje vajíčka stavajú pekné hniezda z hliny, konárikov a rastlín, no len málokto vie, že práve teplota, akú v hniezde udržiavajú, ovplyvní pohlavie budúcich potomkov. Ak je nižšia ako 30 stupňov Celzia, mláďatá budú samičky. Ak je vyššia ako 33 stupňov Celzia, budú to samce. A ak je to niečo medzi tým, môžu sa vyliahnuť obe pohlavia.

Odporúčame prečítať:

Zabudni na tieto rady od starších vodičov: 5 odporúčaní, ktorými svojmu autu dnes už skôr poškodíš

12. Mestské vtáky používajú pri stavbe hniezd cigaretové ohorky

Cigarety. Smrdia, kompletne ti dokaličia pľúca, zafarbia zuby dožlta a zamoria svet ďalším nepotrebným odpadom. Kto by bol povedal, že majú aj nejaké pozitíva? Nuž, niektoré vtáky si ich celkom pochvaľujú. Vtáky žijúce v mestách ako pinky či vrabce ich často používajú pri stavbe hniezd ako pesticídy, ktoré odplašia preč neželané parazity.

Zaujímavé fakty o zvieratách
Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné