Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Príjemný chládok, bazén, more či jazero, ľadový drink a dobrá kniha – pre mnohých z nás je toto vysnený letný ideál. A je úplne jedno, či patríte medzi tých, ktorí si v letných horúčavách radi prečítajú niečo náročnejšie, alebo skôr uprednostňujete nenáročnú a oddychovú literatúru, najdôležitejšie je, že vám čítanie robí radosť.

Preto sme pre vás v dnešnom článku pripravili 12 tipov na skvelé čítanie z vydavateľstiev SLOVART a TATRAN, ktoré vás zabavia počas horúcich, ale aj upršaných letných dní.

Pre naše zdravie

Ak počas relaxu radi siahnete po literatúre faktu a navyše takej, ktorá vám pomôže zlepšiť zdravie a kvalitu vášho života, kniha Dych od Jamesa Nestora je pre vás ideálnou voľbou. Autor vo svojom texte čerpá z tisícročných medicínskych textov a z najnovších prelomových štúdií v odbore pneumológie, psychológie, biochémie a fyziológie a kompletne prevracia naše poznatky o tejto základnej biologickej funkcii. Nemusíte sa obávať náročného učebnicového textu, Dych je totiž napísaný pútavým beletristickým štýlom, takže keď sa doň začítate, už ho nepustíte z rúk.

Knihu Dych si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

„Kingovka“ v young adult šate

Ak sa potrebujete počas horúcich dní schladiť aj inak ako len vo vode, z knihy Hrôza v Harrow Lake vás zaručene zamrazí. Britská autorka Kat Ellis napísala znepokojivý young adult príbeh, založený najmä na hororovej psycho atmosfére.

V knihe sledujeme príbeh Loly, dcéry kultového hororového režiséra, ktorá je po tragickej udalosti nútená presťahovať sa k svojej starej matke do Harrow Lake. Toto malé mestečko je zvláštne. Ľudia tu nevysvetliteľne miznú a všetci obyvatelia sú doslova posadnutí hororovým filmom, ktorý tam pred časom nakrútil jej otec. Navyše na ňu číha nevysvetliteľné zlo…

Knihu Hrôza v Harrow Lake si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Smutno – zábavná autobiografia

Ak obľubujete skutočné príbehy so silnou výpovednou hodnotou, pravdepodobne vás zasiahne Trevor Noah so svojou autobiografiou, ktorá sa okamžite stala bestsellerom. Trevor sa ako potomok belocha a černošskej matky previnil už len tým, že sa narodil.

V knihe Vinný od narodenia sledujeme jeho zázračnú cestu z juhoafrického apartheidu až k pracovnému stolu The Daily Show. Je to dojemný a smutno-zábavný portrét chlapca, ktorého dnes vďaka televíznym obrazovkám pozná celý svet.

Knihu Vinný od narodenia si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Temná mágia a okultné spolky

Kniha Deviaty spolok je pre všetkých, ktorí počas horúcich dní radi relaxujú čítaním temných okultných príbehov. V knihe sa autorka venuje ťažkým témam, ako je pohlavné zneužívanie, znásilnenie a drogová závislosť, a nevyhýba sa ani podrobným opisom explicitného násilia a vrážd. A to všetko vám naservíruje v temnom, magickom prevedení.

Je to prvá kniha od Leigh Bardugo zameraná na dospelých čitateľov, autorka sa totiž doteraz venovala najmä young adult žánru. Jej najznámejšie série sú Vrania šestka a Grisha, ktoré nájdete aj v seriálovom prevedení na Netflixe pod názvom Shadow and Bone.

Knihu Deviaty spolok si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Legendárny návrat

K letu neodmysliteľne patrí aj poriadna dávka emócií a nostalgie, takže ak patríte medzi fanúšikov najznámejšieho upíra Edwarda Cullena, máte o zábavu postarané. Vo vydavateľstve TATRAN totiž vyšlo dlhoočakávané knižné pokračovanie legendárnej Twilight ságy.

V Polnočnom slnku sledujeme udalosti z prvej knihy z Edwardovho pohľadu, vďaka čomu dostaneme možnosť nahliadnuť do jeho najtemnejších myšlienok a pocitov a zistíme, ako prebiehal jeho vnútorný boj pri pohľade na Bellu. Navyše sa dozvieme aj fascinujúce podrobnosti z Edwardovej minulosti.

Twilight zaujal milióny čitateľov, stal sa literárnym fenoménom a stvárnil pre jednu generáciu ideál nesmrteľnej lásky.

Knihu Polnočné slnko si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Denník „dcéry“ Bridget Jonesovej

K letnému čítaniu jednoznačne patria aj knihy písané formou denníkových zápiskov. Okrem toho, že sa čítajú veľmi rýchlo, sú zábavné i vážne a často majú hlbokú výpovednú hodnotu. Jednou takou knihou je aj young adultovka Láska je pre lúzrov, ktorá okrem LGBT tematiky rieši aj strasti dospievania a sexuálnu problematiku, ktorá k tínedžerom neodmysliteľne patrí. Autorka Wibke Brueggemann jednoducho vie, ako zaujať milovníkov tohto žánru.

Knihu Láska je pre lúzrov si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Dychberúca detská kniha

Ak trávite leto so svojimi deťmi a už neviete, čím zaujať ich pozornosť, skúste im dať prečítať túto nádherne ilustrovanú detskú knižku o rodine Gainesovcov. Kniha Sme záhradníci mapuje ich cestu za vypestovaním vlastného ovocia, zeleniny či kvetov, ktorá nie je vždy jednoduchá. Členovia rodiny sa učia bojovať s hladnými zajacmi, nepriaznivým počasím či inými prekážkami.

Maľby ilustrátorky Julianny Swaneyovej doslova pozývajú na prechádzku po farebnej záhrade a deťom sprostredkujú radosť z času stráveného prácou v prírode.

Knihu Sme záhradníci si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Svetová literárna klasika

Ak trávite leto v prírode a navyše milujete ťažké svetové literárne klasiky, určite siahnite po románe Zásady muštárne. Je to silný príbeh z pera známeho amerického spisovateľa Johna Irvinga, ktorý sa začína uprostred jabloňových sadov v štáte Maine v Novom Anglicku.

Homér, najstarší zverenec v sirotinci, sa priúča u Wilbura Larcha, lekára a neobyčajne láskavého zakladateľa sirotinca, ktorý pomáha ženám v meste a je závislý od éteru. Vedomosti, skúsenosti a životné pravdy, ktoré Homér v mladosti získal od doktora Larcha, zúročí ako dospelý, keď sa stane šéfom muštárne a milencom ženy svojho najlepšieho priateľa. Kniha bola sfilmovaná ešte v roku 1999 a nájdete ju pod názvom The Cider House Rules.

Knihu Zásady muštárne si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Poetický životný príbeh

Ak práve prší a vy máte náladu na silné, strhujúce a nezabudnuteľné rozprávanie, určite siahnite po Vzdelanej – autobiografickom príbehu Američanky Tary Westover. Autorka prešla neuveriteľnú cestu za vzdelaním, keď ako 17-ročná po prvý raz prekročila prah školy. Vyrastala v chudobnej rodine na vidieku, vystavená paranoji a tyranii despotického otca a násiliu brutálneho brata a bezcitnej matky. Tara nič neprikrášľuje ani nedramatizuje, jednoducho nám autenticky a až neuveriteľne poeticky vyrozpráva svoj životný príbeh.

Knihu Vzdelaná si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Základné dielo kyberpunku

Ak patríte k čitateľom, ktorí milujú sci-fi, tak ste už určite počuli o kyberpunkovej legende menom Neuromant (známejšej pod českým názvom Neuromancer) z pera Williama Gibsona. A vďaka vydavateľstvu SLOVART vychádza táto sci-fi klasika prvýkrát v slovenčine! Neuromant je bezpochyby základné dielo kyberpunku, klasika sci-fi a jedna z najsilnejších vízií budúcnosti.

Matrix je svet vo svete, globálny konsenzus, prelud, vyjadrenie každého jedného dátového bajtu v kyberpriestore. Henry Dorsett Case, hyperpriestorový kovboj a zlodej dát, podstúpi vďaka záhadnému undergroundovému klientovi výmenu kľúčových orgánov po tom, čo ho pomstychtiví zákazníci z podsvetia dali zmrzačiť, aby sa už nikdy nevedel pripojiť na matrix…

Knihu Neuromant si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Pravá tvár New Yorku

Ak máte chuť na silný, inteligentný, hlboký a aktuálny román s autobiografickými prvkami, kniha Malé jablko od Slovenky Kataríny Hybenovej je vhodná do každého počasia. Príbeh rozpráva o dvadsaťšesťročnej advokátskej koncipientke z Bratislavy, ktorá je na stáži v New Yorku. V Brooklyne v štvrti Bushwick si s priateľkou nájdu prenájom neďaleko kaviarničky s názvom Malé jablko. Práve táto štvrť a jej umelecké zázemie s hudbou, grafitmi, street artom a festivalom umenia očarí Elenu natoľko, že o nej začne písať netradičným spôsobom blogy.

Kniha je napísané sviežim, dynamickým štýlom, odkrýva bežný život menších komunít v New Yorku aj osobné hľadanie hlavnej postavy, či už ide o orientáciu v ľúbostnom živote, alebo o profesionálne uplatnenie v živote.

Knihu Malé jablko si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Vrcholné dielo americkej literatúry

Patríte k čitateľom, ktorí sa radi opätovne vracajú k svojim obľúbeným knihám? Ak ste odpovedali áno, tak určite viete, že leto je na re-reading ideálny čas. Napríklad aj na takú ťažkú klasiku, akou je Biela veľryba od Hermana Melvilla. Navyše leto a more jednoznačne patria k sebe a Biela veľryba je jedným z najvzrušujúcejších dobrodružných románov odohrávajúcich sa na mori.

Kapitán Achab túži po pomste. Na jednom z predchádzajúcich lovov natrafil na majestátnu Bielu veľrybu, ktorá ho pripravila o loď aj o nohu. A tak sa začne veľkolepé námorné dobrodružstvo, keď posádka lode zmeria nielen hĺbku morí, ale aj ľudskej duše.

Knihu Biela veľryba si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová/EMEFKA

Pevne veríme, že vám náš dnešný výber kníh pomohol s inšpiráciou na letné čítanie a že vďaka nim zažijete váš vytúžený relax. Už tradične vám prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť