Štvrtok 28.10.2021
sk
Dobromila
cz
Den vzniku samostatného československého státu

Momentálna situácia sa (aspoň u nás) pomaly začína vracať do normálu. Znova si môžeš vychutnať kávu na terase svojej obľúbenej kaviarne, nakúpiť si v nákupnom centre a zložiť si rúško na verejnom priestranstve, kde sa nenachádza veľa ľudí.

Väčšina ľudí oslavuje, no stále sú tu aj jedinci, ktorí si uvedomili, že im domáca karanténa vlastne vyhovuje. Pretože možnosť vstávať, kedy sa ti zachce, zorganizovať si deň podľa seba, stráviť viac času s rodinou a mať nulový kontakt s cudzími ľuďmi je pre niektorých ľudí ideálna predstava. Mnohí z nás si navyše našli čas na svoje koníčky, ktorým sa popri práci nemohli venovať, napríklad aj na čítanie.

Ak teda patríš k ľuďom, ktorí by najradšej do konca života zostali zavretí doma s dobrou knihou, v tomto článku nájdeš tipy na niekoľko kníh, ktoré ti vynahradia čas strávený medzi ľuďmi.

Pre (ne)milovníkov prírody

Pravdepodobne si uvedomuješ, že vysedávanie doma nie je práve najzdravšie a z času na čas by si sa mal ísť prejsť niekam do prírody. Nie všetci však obľubujú únavné túry, štípanie komárov a podozrivé zvuky, ktoré by mohli znamenať prítomnosť medveďa.

Rovnako na tom bol aj Are Kalvø, ktorý je hádam jediný Nór, ktorý nikdy nezahorel láskou k prírode. Keď však všetci jeho kamaráti začali vymieňať vzrušujúce večery v krčme za prechádzky v prírode, rozhodol sa s tým niečo urobiť. Jeho román Antiturista je vtipnou, ironickou a originálnou výpoveďou o špeciálnom vzťahu Nórov k prírode.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Pre tých, čo sa radi strácajú v iných svetoch

Ak máš rád fantasy knihy a Harryho Pottera a Pána prsteňov už poznáš naspamäť, možno je čas siahnuť po niečom novom a rovnako zaujímavom. Kniha Alchymistova šifra je prvý diel novej fantasy série od kanadského spisovateľa Kevina Sandsa.

Sleduje príbeh lekárnického učňa Christophera Rowea, ktorému sa obráti život naruby, keď začne jeho a ostatných londýnskych lekárnikov prenasledovať záhadný kult. Christopher bude musieť nájsť odvahu a využiť všetky svoje vedomosti na to, aby všetkých zachránil.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Pre umelecky založených

Umenie je skvelý spôsob, ako načerpať stratenú inšpiráciu, a pokiaľ sa ešte necítiš na to, aby si navštívil nejakú galériu alebo výstavu, kniha Moderné umenie od Amy Dempsey ti tento zážitok skvele vynahradí.

V tejto prehľadnej príručke nájdeš kopu informácií o rôznych umeleckých smeroch od 19. storočia až po súčasnosť, doplnených o fotografie najznámejších diel, a zoznam autorov, ktorí najviac ovplyvnili výtvarné umenie vo svojom žánri.

Knihu Moderné umenie si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová / EMEFKA

Pre tých, čo celé dni trávia na Instagrame

Dnes už neexistuje veľa ľudí, ktorí by nemali účet na nejakej sociálnej sieti. Mobily nám robia spoločnosť často od rána až do večera, a keby sme spočítali, koľko kilometrov prejdeme za život prstom po obrazovke, asi by nás to číslo veľmi nepríjemne prekvapilo.

Ak aj ty rád scrolluješ Instagram a kocháš sa fotkami influencerov, mohla by sa ti páčiť kniha Hviezdy blízko nás. Spisovateľka Lilly Adams v nej rozvíja príbeh Emmy, ktorá má podľa svojho účtu na Instagrame úžasný, vzrušujúci život. Skutočnosť je však úplne iná a ona sa bude musieť zrazu vysporiadať s rôznymi problémami, ktoré jej život prinesie.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Pre tých, čo majú (alebo by chceli) veľkú rodinu

Život s kopou súrodencov a bratrancov môže byť niekedy ťažký, no určite nie nudný. O tom, čo sa stane, keď do jedného domu zvoláte na oslavu všetkých svojich súrodencov, vnúčatá a pravnúčatá, sa dozviete v románe Dom zlomených anjelov od Luisa Alberta Urreu.

Autor skvele zachytil zložité rodinné vzťahy, atmosféru obrovskej rodinnej oslavy a kopu vtipných, no aj dojemných príhod. Pri tejto knihe sa zasmeješ aj si poplačeš a na najbližšej rodinnej oslave budeš pri pohľade na nejakého príbuzného premýšľať, aké tajomstvá môže skrývať.

Mona Rose / EMEFKA

Pre milovníkov nepredvídateľných príbehov

Bohužiaľ, nie každý mal v živote to šťastie vyrastať v kompletnej a šťastnej rodine. Známy kanadsko-srílanský spisovateľ Michael Ondaatje sa vo svojej novej knihe Zatemnenie vracia do čias krátko po druhej svetovej vojne.

Opisuje príbeh súrodencov Nathaniela a Ráchel, ktorých náhle opustia rodičia a nechajú ich na starosť v podstate cudzím ľuďom, ktorí sú pravdepodobne zločinci. Nathaniel sa retrospektívne vracia do svojej minulosti a spája si veci, ktoré ako dieťa nechápal. To ho zavedie niekam, kde sa nikdy nechcel ocitnúť.

Knihu Zatemnenie si môžeš objednať tu.
Tess Slašťanová / EMEFKA

Pre tých, čo nechcú zabudnúť na minulosť

Síce od druhej svetovej vojny uplynuli už desaťročia, no stále je ťažké uveriť, čo za hrôzy si vtedy museli ľudia vytrpieť. Ak sa zaujímaš o históriu a navyše máš rád skutočné príbehy, román Cilkina cesta od spisovateľky Heather Morris je skvelou voľbou.

Dozvieš sa v ňom o strhujúcom príbehu Slovenky Cecílie „Cilky“ Kleinovej, s ktorou si sa už mohol stretnúť v knihe Tetovač z Auschwitzu. Cilka mala ešte len šestnásť rokov, keď ju deportovali do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Jej krása jej zachránila život, no zároveň ju odsúdila na roky utrpenia, pretože vzbudila nechcenú pozornosť zo strany jedného nemeckého veliteľa.

Jej utrpenie však neskončilo ani po vojne, pretože ju obvinili z kolaborácie a odsúdili na pätnásť rokov nútených prác. Táto kniha sleduje jej životný príbeh a to, s akou silou bola schopná čeliť všetkému, čo si pre ňu život nachystal.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Pre milovníkov knižných sérií

Nie každý čitateľ je schopný knihu jednoducho prečítať a odložiť späť na poličku. Ak sa rád vraciaš do tých istých knižných svetov, určite miluješ knižné série. Na výber sú ich dnes stovky. Ak však hľadáš nejakú, ktorá ešte nie je kompletná, a chceš sa na jej finále pár mesiacov tešiť, skvelou voľbou je séria Iskari od Kristen Ciccarelli.

Jej prvý diel Posledný Namsara vyšiel koncom minulého roka a Uväznená kráľovná je jej priamym pokračovaním. Prvý diel fantasy série o lovcoch drakov a starých legendách hneď zožal medzi čitateľmi úspech a v druhej časti sa všetko ešte viac komplikuje. Môžeš sa tešiť na novú zaujímavú rozprávačku, mágiu, intrigy a tajomstvá, ktoré panujú na kráľovskom dvore.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Pre tých, čo obľubujú knihy z tínedžerského prostredia

Ak si potrebuješ nachvíľu odpočinúť od svojich vlastných problémov a začítať sa do niečoho príjemného a oddychového z tínedžerského prostredia, Leah mimo rytmu od Becky Albertalli by sa ti mohla trafiť do vkusu.

Leah je napohľad obyčajné dievča, ktoré rieši bežné problémy, ako blížiacu sa maturitu a výber vysokej školy. Na druhú stranu však skrýva aj jedno tajomstvo, ktoré sa zatiaľ neodvážila povedať žiadnemu zo svojich najlepších priateľov. A práve to spôsobí, že dlhoročné kamarátstvo sa začína otriasať v základoch, a Leah sa musí rozhodnúť, čo je pre ňu najlepšie.

Knihu Leah mimo rytmu si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Pre tých, čo majú radi napínavé zamotané príbehy

Americká spisovateľka Kate Quinn vo svojej najnovšej knihe Lovkyňa spája životné osudy štyroch ľudí, ktoré sa nečakane prepletú.

Príbeh z prostredia vojnovej a povojnovej Európy sleduje životnú cestu členky tajného ženského bombardovacieho pluku, tajomnej nacistickej vrahyne známej ako Lovkyňa, britského vojnového korešpondenta loviaceho nacistov a mladého dievčaťa, ktorého macocha skrýva nebezpečné tajomstvá.

Táto kniha je plná napätia a zvratov, ktoré určite potešia každého milovníka zamotaných príbehov.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Pre mladších čitateľov

Americkej spisovateľke Katherine Applegate sa podarilo napísať krásny príbeh pre mladších čitateľov, ktorý hovorí o tom, aké dôležité je mať pri sebe v tých najhorších časoch niekoho, kto nám rozumie a komu sa môžeme vyrozprávať. Kniha Kocúr Krištof je písaná z pohľadu malého chlapca menom Jackson, ktorý je na svoj vek veľmi vnímavý a múdry.

Miluje vedecké fakty a nikdy si nenašiel cestu k vymysleným príbehom. O to viac ho prekvapí, keď sa mu zjaví veľký kocúr, ktorého pomenuje Krištof a ktorý je ochotný vypočuť si všetky jeho trápenia. Jackson sa vďaka nemu vyrovnáva s ťažkou rodinnou situáciou, ktorej by nemalo byť vystavené žiadne dieťa.

Mona Rose / EMEFKA

Pre tých, čo sa nevyhýbajú ani témam, o ktorých sa často nehovorí

John Boyne je známy írsky spisovateľ, ktorý má na konte niekoľko kníh určených primárne pre deti, no ich posolstvo a príbeh upúta aj starších čitateľov. Najviac sa preslávil svojou knihou Chlapec v pásikavom pyžame, v ktorej sa mieša detská nevinnosť s krutou realitou.

Vo svojom najnovšom románe Môj brat sa volá Jessica veľmi citlivo a do hĺbky rozoberá pocity Sama Wavera, osamelého dospievajúceho chlapca, ktorý má pocit, že nikam nezapadá. Jeho jedinou istotou je preňho starší brat Jason, ktorý je jeho úplný opak – je obľúbený, športovo nadaný a dievčatá naňho letia.

Keď sa však Jason rozhodne pred svojou rodinou odhaliť šokujúce tajomstvo, všetkých ich to rozdelí a Sam začne strácať pôdu pod nohami.

Knihu Môj brat sa volá Jessica si môžeš objednať tu.
Mona Rose / EMEFKA

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Terézia Slašťanová
Mojou najväčšou vášňou sú knihy a práve tie sú inšpiráciou pre moje články na EMEFKA. Najradšej si vychutnávam klasiku, fantasy a dystopické príbehy. Dávam prednosť čaju pred kávou, psom pred mačkami a večer ma pravdepodobne nájdete v posteli s notebookom pozerať seriály.

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť