12 najväčších mýtov o králikoch: Je načase, aby sme im konečne prestali veriť

Králiky smrdia. Tak určite…

Králik nie je zajac. A zajac nie je králik. Avšak, používajú sa slová obe a tak aj v tomto článku nájdete oba výrazy, hoci reč je len o králikoch domácich.

Králiky sú priateľské stvorenia

Väčšina ľudí si králika predstaví ako malú huňatú guľu s obrovskými ušami, ktorú možno pomojkať vždy, keď po tom vaše srdiečko zatúži. Ha, naozaj veľmi dobrý vtip. V skutočnosti je tá malá huňatá guľa šialene náladová, robí si, čo chce a jej mojkacie nálady sa väčšinou absolútne nestotožňujú s tvojím denným rozvrhom.

https://feedingrabbits.wordpress.com/category/kids-feeding-rabbits/

Je teda dosť možné, že ťa bude celý večer rozkošne ignorovať a dožadovať sa tvojej pozornosti začne až o tretej ráno, ideálne hlasným dupotom alebo trieskaním misky na vodu o záchod.

Králiky sú skvelým domácim miláčikom pre deti

Vo voľnej prírode je králik korisťou a hoci sa ušiaci z obchodu o prírodu ani neobtreli, tento fakt je hlboko zakorenený v ich podstate. V preklade to znamená, že sú veľmi ustráchané, neznášajú, keď ich niekto dvíha a nejakú chvíľu im trvá, kým človeku začnú dôverovať a vytvoria si s ním puto.

https://petponder.com/bunny-names

Dospelý a racionálne uvažujúci majiteľ je schopný tieto povahové črty rešpektovať, dieťa už pomenej. Krpec chce mať doma prítulného maznáka, s ktorým sa môže hrať od rána do večera, vláčiť ho po byte všade so sebou a robiť s ním, čo sa mu len zachce. A to králik teda rozhodne nie je.

Žrádlo pre králiky z obchodu je pre nich vhodné

Je to síce mätúce, no nie všetko, na čo výrobca nacapí obrázok králika je pre ne naozaj aj vhodné. Títo fešáci majú veľmi citlivú tráviacu sústavu, ktorá si vyžaduje vyberanú stravu. Žiadne obilie, cukor, farbivá, tuky, strukoviny, mliečne produkty a takto by sa dalo hádam pokračovať donekonečna.

Tak a teraz môžete otočiť obal od krmiva z obchodu opačne a prečítať si ingrediencie. Sú tam všetky z hore uvedeného zoznamu, však?

http://gablestock.co.uk/product/supavetz-natural-a-rabbit-mix-rabbit-food/

Pokojne môžu prežiť len na mrkvičke

V každej detskej rozprávke si zajko chrúme mrkvičku, tak to tak predsa musí fungovať aj v skutočnom živote, nie? Jasné, že musí. Veď v skutočnom živote si bežne ježko nosí na chrbte jabĺčka, vlky sa prezliekajú za staré mamy s veľkými očami a uprostred lesa možno nájsť ježibabin domček, ktorého základným stavebným materiálom je perník…

https://rabbitexpert.com/best-rabbit-food/

V mrkve je šialene veľa cukru a cukor, hoci aj ten prírodný, je pre králičie brucho úhlavným nepriateľom. Mrkva ako maškrta párkrát do týždňa? Určite. Na dennej báze vo veľkých množstvách? Asi ťažko, ak ho nechceš o pol roka zakopávať vzadu na záhrade…

Králik môže byť celý deň zatvorený v klietke

Asi by bolo treba objasniť jednu veľmi podstatnú vec – klietky určené pre králiky sú pre králiky príliš malé. Skvelé, však? Zajac kontinuálne dvadsaťštyri hodín z dňa niečo chrúme, to znamená, že má v zásobe celkom dosť energie, ktorú musí dať zo seba von.

https://sk.pinterest.com/pin/Ab3w0jqW7RF2BwVIr66FBAOj7kG_pbmvIJM9sS-gNciE25aBq-gsui8/

Sedením v polmetrovej klietke sa tak ale nestane, takže vo výsledku z neho nebude šťastný zdravý hopko, ale tučný a frustrovaný… nehopko alebo čo. Takže buď mu treba postaviť svojpomocne klietku cez pol izby alebo vystaviť všetky káble v domácnosti riziku napadnutia a zdehonestovania a pustiť ho von z klietky, pobehať si.

Kastrácia je zbytočná

Kastrujú sa len psy a mačky, pri králikoch je táto procedúra úplne zbytočná. Veď načo? U samičiek je predsa iba riziko rakoviny, samčekovia sa zase zbláznia zo svojich hormónov a budú sa silou mocou snažiť oš*kať všetko vo svojej bezprostrednej blízkosti. Aj plyšáky, aj tvoju ruku a s ňou aj tvoju hrdosť. Na tom predsa nie je nič také katastrofálne, no nie?

https://www.pagesjaunes.ca/bus/Quebec/Laval/Hopital-Veterinaire-Duvernay/2657733.html

Králik je finančne nenáročný

Oproti psím granulám, ktoré sa môžu hrdo pýšiť cenovkou štyridsať eur a vyššie, sa zdá dvojeurové seno pre králika a nejaká listová zelenina ako naozaj miniatúrna položka. Lenže okrem jedla by sa na zoznam povinných výdavkov mali pripísať aj návštevy veterinára, očkovania, lieky, hračky, všetok obžratý nábytok a nabíjačky, ktoré už nikdy žiaden mobil nenabijú.

Euro k euru, a to sa už potom celkom slušne nazbiera. A to ešte nehovorím o všetkých tých somarinách, čo mu pokupuješ, aj keď vieš, že ich ani nepotrebuje.

https://bunniesathome.weebly.com/supply-list.html

Dopriať králikovi kúpeľ je skvelá vec

Instagram je zasypaný videami „šťastných a zrelaxovaných zajkov“, náramne si užívajúcich horúci kúpeľ. Na prvý pohľad to vyzerá roztomilo a každé z týchto videí ukoristilo nemalé množstvo lajkov od ľudí, ktorí o týchto zvieratkách toho veľa nevedia. Každý, kto sa v tom aspoň trochu vyzná, však vie, že pre králika je voda utrpením.

https://www.petsmagazine.com.sg/daily-bites/others/258/it-s-bath-time

Po prvé – nevedia plávať. Po druhé – voda sa im môže dostať do nosa a uší a hneď je oheň na streche. Po tretie – mokrý zajko je zajko, ktorý ľahko prechladne a prechladnutý zajko je zajko, ktorý potrebuje veterinára. Takže si túto očistnú procedúru môžete pokojne odpustiť – ten zrelaxovaný králik totiž nie je uvoľnený, ale na smrť vydesený a trpí.

Králik žije rok, maximálne dva

Králik nie je prerastený škrečok. Ak už ho chceme silou mocou prirovnať k nejakému zvieraťu, tak je to ušatý, plachý a náladový pes – vegán. Rovnako ako pes potrebuje veľa pohybu, pravidelné lekárske kontroly a hlavne – žije desať rokov a občas aj viac.

Pri kúpe je teda vždy nutné zvážiť, či máš predstavu, kde budeš o jedno desaťročie neskôr a či je v týchto plánoch miesto aj na domáce zvieratko.

https://bunnyeatsdesign.com/2013/11/11/monday-bunday-birthday-buns/birthday-buns30/

Králiky smrdia

Králiky nesmrdia. Ich moč áno. Takže ak tvoj králik smrdí, tak mu nedostatočne čistíš klietku. Králiky sú veľmi čistotné stvorenia, „umývajú sa“ niekoľkokrát do dňa a povedať, že nepríjemne zapáchajú, je pre nich naozaj urážkou. Ich odor totiž nie je zapríčinený nimi, ale tvojou neochotou vyprázdňovať plný záchod každý večer.

https://sk.pinterest.com/pin/506232814340045698/?lp=true

Keď sa teda chudák chlpatý zajko aka instantný lapač pachov celý deň váľa v špinavom záchode, no bodaj by nesmrdel. Myslíš, že ty by si zaváňal vanilkou a levanduľou, keby si sa celý deň máčal vo vlastných šťankách?

Majiteľ môže odísť na niekoľkodňovú dovolenku a králik si to ani nevšimne

Králik si to možno ani nevšimne, ale majiteľ si určite všimne, že tam naňho po príchode domov bude čakať len nevládne telo. Ako som už spomínala, králiky veľa žerú. A keď im dáš jedla viac, tak mu dlhšie nevydrží, len ho jednoducho viac zožerie naraz.

Pažravé to stvorenia, ja viem. Lenže toto pažravé stvorenie potrebuje mať črevá a tráviaci trakt neustále v pohybe, a keď sa mu minie jedlo uprostred tvojej dovolenky, nebude čakať, dokiaľ sa vrátiš…

https://www.youtube.com/channel/UCOL4aRe4xqDOxJQ8LwYoYUw

Králik ostane navždy maličký

Skvelý marketingový ťah, naozaj. Kúpte deťom milučkého zajka, ktorý bude navždy maličký a neúnosne rozkošný. Táto fráza predáva priam bravúrne, ušiaci sa v obchodoch míňajú ako teplé rožky a majitelia len lačne rátajú zisky. Ale to, že presne takéto nepravdivé drísty vedú k stovkám zanedbaných, opustených a nemilovaných králikov ročne, to už si do kampane nenapíšu…

http://www.freakingnews.com/Baby-Rabbit-Pictures–3214.asp

Titulná fotka: petsmagazine.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
28
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Malicherné problémy prvého sveta, pri ktorých nevieš, či sa smiať alebo plakať

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME