12 neobyčajných svadobných zvykov z celého sveta

Kto by na svadbe čakal pľuvanie, streľbu lukom či mlátenie ženícha palicou?

Zdroj: Analise Benevides / Unsplash

Svadba je nepochybne jednou z najdôležitejších udalostí v živote človeka. Každá jedna kultúra si vyvinula špecifické zvyky a rituály, ktoré mali zaručene zabezpečiť večnú lásku a pevné puto medzi holúbkami. Niektoré z nich fakt stoja za to.

Dodržiavanie tej-ktorej tradície závisí, samozrejme, vždy od konkrétnej rodiny. Mnohé sú na ústupe a určite za to môže aj globalizácia a vysoký podiel medzikultúrnych manželstiev. Každý z nás uzná, že podaktoré z nasledujúcich tradícií sú natoľko bizarné, že by cudzinca dokázali vyplašiť a odohnať ho priamo od oltára.

Francúzsko – nočný hurhaj

Rodina a priatelia páru sa počas svadobnej noci zídu, aby mladomanželov vyrušili počas svadobnej noci. A spravia to poriadne! Počas Charivari majú všetci v rukách hrnce a iný riad, ktorým sa snažia vytvoriť čo najviac hluku a upútať na seba pozornosť. Takto si hostia od dvojice vyžiadajú občerstvenie v podobe jedla a nápojov.

India – krádež topánok

Predtým, ako ženích predstúpi pred oltár, si vyzuje topánky. To znamená boj! Rodina nevesty má za úlohu zmocniť sa topánok, ženíchovi príbuzní ich, naopak, musia ubrániť. Ak sa útočníkom podarí zmocniť sa koristi, ženích je nútený zaplatiť za ňu štedré výkupné. Takto sa hrá Capture the Flag v Indii!

https://pixabay.com/photos/shoes-fashion-men-s-fashion-2499604/

Kórea – mlátenie ženícha po nohách

Kórejčania sú presvedčení, že čerstvého manžela treba na prvú noc manželstva poriadne pripraviť. Za najlepší spôsob prípravy sa považuje mlátenie jeho bosých nôh. Slúži na to buď bambusová palica alebo sušená ryba. Úplne logické, že?

Čína – trénované plakanie

Jeden z mnohých národov Číny má vo zvyku plakanie celý mesiac pred svadbou. Za úlohu to má nevesta a postupne sa k nej pripájajú ďalšie príbuzné ženy. Plač hodinu denne v takomto prípade neznamená smútok za stratou slobody, ale naopak, má zabezpečiť šťastie a dobrý vzťah.

https://www.pexels.com/photo/adult-alone-anxious-black-and-white-568027/

Borneo – 3 dni bez toalety

Ľud Tidong z ostrova Borneo má pre ženícha s nevestou poriadne krutú zaťažkávaciu skúšku. Posledné tri dni pred svadbou musia tráviť zatvorení vo svojej izbe a nemôžu ísť na toaletu. Ak by odniekiaľ vytiahli schovanú prázdnu fľašku, tak by sa to pravdepodobne bralo ako podvádzanie, ktoré môže ohroziť celú svadbu.

Slovensko – čepčenie

Unikátne slovenské zvyky sa nevyhýbajú ani Slovensku a medzi najznámejšie z nich určite patrí svadobné čepčenie. Viac sa o ňom dozvieš z videa od Tatratea:

Toto je už druhé video zo seriálu, ktorý ti predstaví unikátne krásy slovenských zvyklostí. Keď sa bavíme o našich zvyklostiach, čo je viac „slovenskejšie“ ako fľaška poriadneho tatranského?

Nemecko – rozbíjanie riadu

Asi týždeň pred samotným dňom D sa zídu priatelia manželskej dvojice a narobia obrovský bordel. Porozbíjajú porcelánové misky a taniere, a ženích s nevestou to všetko musia odpratať ako symbol toho, že v manželstve budú prekonávať problémy spoločne. Nuž, Nemci známi svojou poriadkumilovnosťou musia niečo upratovať aj počas takto významných dní.

https://www.flickr.com/photos/geishaboy500/532417775

Francúzska Polynézia – koberec z ľudí

Koberec z ľudí znie riadne brutálne, v skutočnosti tu ale nikto nepríde o kožu. Po tom, ako je svadobný rituál ukončený, si hostia ľahnú na zem a vytvoria jednoliaty ľudský koberec, po ktorom čerství manželia kráčajú. Opäť sa jedná o niečo, čo má zabezpečiť večnú lásku, šťastie a podobné veci…

Afrika – „pomoc“ počas svadobnej noci

V mnohých afrických kmeňoch považujú svadobnú noc za príliš vážnu vec na to, aby ju nechali v réžii neskúsených novomanželov. V spálni sú preto prítomní starší príbuzní, ktorí majú nováčikom spraviť rýchlokurz sexuálnej výchovy a dohliadnuť, aby veci prebehli bez problémov. Niečo podobné sme mohli vidieť aj vo filme Slnovrat.

https://www.flickr.com/photos/rod_waddington/45975400784

Čína – streľba na nevestu

Ďalšou bizarnou tradíciou z Číny je streľba lukom na nevestu. Ženích do nej vystrelí tri šípy bez ostrého hrotu (aspoň tak by sa to malo robiť). Následne ich pozbiera a spolu s lukom ich zláme. Rituál má symbolizovať večnú lásku medzi mužom a ženou.

Španielsko – strihanie kravaty

Španieli sú známi svojimi intenzívnymi oslavami, a inak tomu nie je ani počas sobáša. Zvyklosťou tam je schmatnúť ženícha, obklopiť ho svedkami a každého z nich nechať odstrihnúť si kúsok z jeho kravaty. Veľa podnapitých a bláznivých ľudí s nožnicami v rukách neznie ako super nápad, v mnohých častiach Španielska je to ale obľúbený zvyk.

https://pixabay.com/photos/necktie-elegant-formal-wear-2191167/

Keňa – pľuvanie na nevestu

Kenskí Masajovia majú všetky sobáše dohodnuté rodičmi a svadba je prakticky obchodnou výmenou. Nevesta má vo svadobný deň oholenú hlavu, je pokrytá olejom a masťou. Následne jej otec opľuje hlavu a hruď na znak šťastia a svetlých zajtrajškov.

Zdroje: thetravel.com  scoopwhoop.com

Tento obsah vznikol v spolupráci s KARLOFF s.r.o.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Influencerka pridala fotku v spolupráci so Samsungom. Ľudia si v pozadí všimli trápny detail


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME