12 predmetov, ktoré denne používame a netušili sme o ich využití

Odteraz sa tvoj život úplne zmení.

Existuje viacero vecí, ktoré denne používame, no majú však aj iné využitie, o ktorom si pravdepodobne netušil. Niektoré detaily na týchto veciach môžu vyzerať, že sú tam iba pre dizajn, no občas sú tam pre nejaký dôvod. Sú medzi nimi aj veci, s ktorými si denne v kontakte a netušil si, že ich súčasti majú osobitný význam.

Určite sa ti už viackrát stalo pri nejakej veci, že si si povedal: „načo tu je asi táto dierka?“ alebo „prečo to má práve takýto tvar?“ Niekedy majú aj zvláštne tvary či dierky svoj význam.

Viečko na pohári na kávu

V prípade, že si si už bral odniekiaľ kávu so sebou, všimol si si dierku na viečku svojho pohára. Táto malá dierka má svoju funkciu. Keďže je nápoj horúci, tak cez túto malú dierku uniká para. Ak vidíš na tvojom pohári túto malú dieročku, tak je nemožné, že sa popáliš.

Okrem tejto malej dierky sú na pohári aj tri vypuklé krúžky. V kaviarniach, kde je väčší ruch, pomáhajú obsluhe pomôcť rozoznať, čo v pohári je. Ak si všimneš, tak sú na viečku pri vypuklinách písmená, ktoré označujú čaj, kávu a kapučíno. Podľa toho, čo je v pohári, je zatlačená konkrétna vypuklina, označujúca nápoj.

pikabu (https://pikabu.ru/story/kryishka_4110166)

Magnetické zámky na palivových hadiciach na čerpacích staniciach

Často sa stáva, že vodiči si zabudnú vybrať palivovú hadicu z auta a odídu aj s ňou. Takto dochádza k veľkým škodám. Aby sa im na čerpacích staniciach predišlo, boli na hadice pridané magnetické dýzy. Obsluha stanice vie po takejto „nehode“ pripevniť veľmi jednoducho na poškodenú hadicu novú dýzu a môže ju tak uviesť do prevádzky.

@unquenchablecuriosity (https://www.instagram.com/p/Bsa8ey6FEGN/)

Pena v kúpeli

Možno sa ti zdá, že pena vo vani má len estetický úžitok, no nie je to pravda. Keď si do vane pridáš penu, udržiava ti teplotu vody a nebude ti chladnúť tak rýchlo ako bez nej. Tento trik však funguje len v moderných, akrylátových vaniach. V iných ti ani fľaša peny do kúpeľa nepomôže, voda bude chladnúť rovnako.

luluphotoart (https://www.instagram.com/p/BtAwtu_jGr4/)

Opierka hlavy v aute

Okrem toho, že nám slúži na opieranie si hlavy, má aj niekoľko iných funkcií. V prípade nárazu pomáha zbrzdiť telo a má podobný účinok ako airbag alebo bezpečnostný pás. Opierky hlavy majú však aj skryté funkcie. Vo väčšine áut sa dajú zo sedadla vybrať.

Ak sa ocitnete zaseknutý v aute a nedá sa otvoriť okno, môže vám práve opierka hlavy pomôcť. Vysuniete ju a pomocou jedného kolíka ju môžete zasunúť do okna, tam kde je tesnenie. Potiahnutím tak rozbijete okno.

Štvorcová lyžička na zmrzlinu

Mnohí ste sa už určite pri jedení zmrzliny z McDonaldu zamýšľali, prečo je tá lyžička štvorcová a prečo má na sebe háčik. Ukázalo sa, že lyžička nemá tento dizajn len kvôli zákazníkom. Lyžička pomáha zmrzlinu servírovať.

Je zavesená priamo na stroji, ktorý zmrzlinu servíruje. Najprv do kelímka dajú zmrzlinu, potom toping a následne posýpku. Lyžička nastoknutá na stroji nakoniec zmrzlinu zamieša.

Tri rukoväte na kanistri

Zamýšľal si sa niekedy, načo má kanister tri rukoväte? Odpoveď má vysvetlenie v histórii. Kanistre boli navrhnuté nemeckými inžiniermi na vojenské účely. Existovalo pravidlo: vojak mohol mať buď 2 plné alebo 4 prázdne kanistre. Dvaja však mohli spoločne odniesť maximálne jeden plný kanister. Kanistre mali tri rúčky, aby sa dvom ľuďom, po rozložení váhy, niesli lepšie.

wikipedia

Čierny film na dvierkach mikrovlnnej rúry

Každá mikrovlnka má na svojich dvierkach taký čierny dierkovaný film. Tento film je veľmi dôležitý a má funkciu ako Faradayova klietka. Je to kryt, ktorý sa používa na blokovanie elektromagnetických polí.

Faradayova klietka funguje na princípe, že napríklad človeka, umiestneného v nej, chráni pred akýmkoľvek elektromagnetickým nábojom. Tieto dierkované filmy na dvierkach našich mikrovlniek majú teda ochranný účinok.

Wikipedia, Mike Mullins – Youtube

Pútko na chrbte mužskej košele

Možno si si už všimol, že niektoré mužské košele mávajú na chrbte našité pútko. Aj tie mali v histórii svoj význam. Takáto „slučka“ na chrbte vznikla v roku 1960 na lepšie zavesenie košele a predídenie pokrčeniu. Študenti však nimi zvykli naznačovať, či sú vo vzťahu alebo nie. V prípade, že pútko odstrihli, znamenalo to, že sú vo vzťahu.

Krabičky na potravinársku fóliu

Niektoré potravinárske fólie zvyknú byť predávané v kartónových krabičkách. Tie mávajú už zabudovaný jednoduchý systém, ktorý ti pomôže fóliu orezávať. Stačí bočné klapky stlačiť dovnútra, a tie ti udržia rolku s fóliou v krabičke.

brightside

Švy na detskom body

Výrobcovia detského oblečenia premýšľajú, ako uľahčiť život mladým rodičom. Švy, ktoré majú bábätká na ich body, tam nie sú len tak. Pomáhajú rodičom vo vyzliekaní svojho bábätka cez spodok tela a nie cez hlavu. Je to tak jednoduchšie.

littlezebra (https://www.littlezebra.com/short-sleeved-baby-body-leaves-mint–9212.html)

Malé dierky v krabičkách s bonboniérou

Určite si sa už veľakrát snažil vydolovať z tej plastovej nádobky kúsok Toffifee. Vedel si však, že tie malé dieročky ti ho pomôžu jednoduchšie vybrať? Zatlač dierku a sladkosť ti doslova vyskočí.

katvanarbour (https://www.instagram.com/p/Bs_LWnVFcbq/)

Krabice od pizze

Užívatelia Twitteru prišli na nový spôsob, ako si užívať pizzu. Prišli totiž na to, že vrch krabice ti stačí otočiť a vytvorí sa ti tak stojan z krabice.

@themodeltypee1 (https://twitter.com/themodeltypee1/status/1083154862546829312)

Zdroj: brightside
Titulná fotka: brightside 

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
34
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 2

  1. Magnetické zámky na palivových hadiciach – to kde ste prišli na takýto bullshit? 😀 .. možno v USA to používajú (aj to si nemyslím) ale na SK na všetkých pumpách sú klasické závitové pištole, a na konci hadice je akurát tak bezpečnostná klapka, ktorá pri odtrhnutí hadice zabezpečuje, aby nevytekala z hadice pohonná hmota. Ale určite nie magnetické pištole 😀 to by vyzeralo, mali by ste naftu/benzín ešte aj v gačoch

    1. aaa nerobí to obsluha, ale kvalifikovaný pracovník, ktorý má preukaz do výbušnej zóny, nie len hoc aký pucipajtaš 🙂

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zaujímavé mapy sveta, ktoré ti ukážu miesto, kde žiješ, z celkom inej perspektívy


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME