Žijeme v bláznivom svete a niet človeka, ktorý by sa za celý svoj život neopýtal sám seba, že kam tento svet speje, aké strašné to tu bude o pár rokov a zaspomínal si, ako bolo všetko v minulosti oveľa, oveľa lepšie. Ale nebolo. Minimálne nie v týchto prípadoch.
1. Cigarety pre matky
V polovici 20. storočia sa fajčenie považovalo za elegantné a dokonca zdravé. Fajčilo sa vždy a všade. Čo by to bola za diskriminácia, keby matky nemohli fajčiť počas tehotenstva a dojčenia? Lekári to ženám odporučili. Tabakový priemysel na to hneď zareagoval a v roku 1956 prišiel s novými cigaretami s nefiltrovanou čerstvou chuťou a týmto prezentačným plagátom.
2. Kokaín proti bolesti
Koncom 19. storočia sa používal kokaín na liečbu rôznych závislostí, napríklad aj od alkoholu. Pri tejto liečbe sa zistilo, že kokaín má aj isté analgetické účinky. Netrvalo dlho a vyvinula sa zázračná terapia, ktorá pomohla uľaviť hlavne od bolesti zubov, ale aj pri nádche či únave. Neskôr pribudlo predpisovanie heroínu, ako lieku pre deti s tuberkulózou alebo ako lokálne anestetikum pri operáciách.
3. Živí predchodcovia záhradných trpaslíkov
V 18. storočí bolo trendom, že si tí najbohatší páni vo svojich záhradách nechali vybudovať chatrče, meditačné jaskyne, či veže. No menej známy je fakt, že si do týchto svojich záhrad prenajali aj človeka. Ten tam žil ako pustovník spätý s prírodou, ktorý sa neholil a nestrihal si napríklad ani nechty. Nebola to však žiadna nová zábavka, táto tradícia má korene už v starovekom Ríme.
4. Rádioaktívne hračky pre deti
V 50. rokoch minulého storočia nebola rádioaktivita vôbec nebezpečná. Bola skôr užitočná a fascinujúca. Dokonca vznikli aj mini laboratóriá pre deti s malou dávkou plutónia a uránu. Veľmi populárne boli aj rádioaktívne roboty, či prstene, ktoré mali namiesto kameňa malú ,,atómovú bombu“, kde sa po odstránení jednej časti dali vo vnútri prsteňa sledovať ,,brilantné záblesky jadrovej energie“. To by si si skutočne nechcel nájsť pod stromčekom.
A aby sa potešili aj mamičky, kozmetická firma Tho-radia predávala fascinujúce, elegantné a rádioaktívne zložky v každom bežnom produkte. Parfémy, krémy, rúže… doslova všetko nabité žiarivosťou.
5. Ľudská ZOO
Na demonštráciu ,,prirodzenej“ nadradenosti bielej rasy sa indiáni, černosi a aziati vystavovali za plotmi v klietkach ako zvieratá. Na Svetovú výstavu v Paríži v roku 1889 sa prišlo pozrieť neuveriteľných 18 miliónov ľudí. Po druhej svetovej vojne začali tieto zoo miznúť. Táto fotka vznikla v poslednej zaznamenanej ,,výstave“ v roku 1958 (čo nie zas až tak dávno!) v Belgicku.
6. Posledná fotka s mŕtvym
Aj keď v dnešnej dobe sa určite nájde niekto, kto si spravil selfie s mŕtvou babkou, v minulosti sa to robilo bežne. Konkrétne za čias vládnutia kráľovnej Viktórie v 19. storočí. Na tejto fotke obliekli rodičia svoju zosnulú dcéru do najlepších šiat a vytvorili si tak poslednú spomienku.
7. Pošta s deťmi
Na začiatku 20. storočia bolo v Amerike možné a dokonca aj legálne posielať deti poštou. Ak nevážili viac ako klasický balík (do 5 kíl), za 15 centov takto rodičia (rodičia?!) posielali svoje deti zrejme k príbuzným. Chudoba a nižšie náklady zvíťazili nad zdravým rozumom. Ešteže ich aj poniektorí poistili na 50 dolárov.
8. Medicínske praktiky
Renomovaný ortopéd Lewis Sayre v 19. storočí liečil skoliózu zavesením pacienta na špeciálny hák. Je to asi stále lepšie ako podávať jedovatú ortuť pacientom so syfilisom alebo tabakový klystír pri bolestiach brucha, či resuscitácii ľudí. Aký to asi mohlo mať efekt? Presne tak, žiadny.
9. Púšťanie žilou
Asi ako pre niektorých ľudí je všeliekom alkohol, tak v minulosti bolo rozšírené púšťanie žilou. Ak si mal s niečím problém, jednoducho by ti porezali ruku a nechali vytiecť to ,,zlé,“ zhruba tak jeden liter. Liečilo sa tým hocičo, napríklad aj také prejedanie sa. Ľudia verili, že púšťanie žilou robí človeka silnejším a odolnejším voči chorobám a robili to aj zvieratám.
10. Deti v klietkach
Deti by mali byť každý deň na čerstvom vzduchu. V 30. rokoch minulého storočia sa v Anglicku patentovali na okná klietky. Klietky pre deti. Šikovný nápad, keď váš byt nemá balkón, však?
11. Zbierka častí ľudských tiel
Nie jeden narušený jedinec a vrah si odkladá takéto suveníry, ale nie je to až tak dávno, keď si takéto patologicko-anatomické zbierky robili bohatí páni a tento koníček si obľúbili aj niektorí vojaci. Na tejto fotke pózuje americký veterán s lebkou japonského vojaka.
12. Výlety na psychiatriu
Ústavy pre duševne chorých neslúžili na liečbu pacientov. Týchto ľudí často týrali, vykonávali na nich nechutné pokusy a zaobchádzali s nimi horšie, než si vieme predstaviť. Bolo úplne normálne ísť na takú malú exkurziu a zaplatiť si za to, aby ste sa mohli posmiať na týchto ,,bláznoch“. Ústav Bedlam v Londýne patril v minulosti medzi najkrutejšie a najnavštevovanejšie miesta.
Zdroj: heftig.tv, smithsonianmag.com, io9.gizmodo.com, fatosdesconhecidos.com
Titulná fotka: Turkey ROCK Trot/facebook.com