Teraz je šokujúcich správ všade kopa a ak ich máš málo, stačí si pozrieť jednu z vládnych tlačoviek. Aj napriek tomu sme sa rozhodli prispieť svojou troškou aj my. Pripravili sme si pre teba dvanásť zaujímavých faktov zo sveta, ktoré znejú dosť neuveriteľne. Ale naozaj, naozaj, naozaj, na mou duši a psí uši sú pravdivé.
1. Čína v priebehu troch rokov spotrebovala viac cementu ako Amerika za celé 20. storočie.
Čína má na svedomí až 60 percent celkovej výroby aj spotreby cementu na svete. Pre porovnanie, v rozmedzí rokov 2011 až 2013 táto ázijská krajina využila 6,6 gigaton cementu, zatiaľ čo dáta z US Geology Survey potvrdzujú, že Spojené štáty ako také využili v 20. storočí „len“ 4,5 gigaton.
2. U vedcov, ktorí skúmajú šváby, sa často vyvinie alergia na mletú kávu
Je pomerne bežné, že si vedci časom vypestujú alergiu na predmet, ktorý skúmajú. Šváby nie sú výnimkou. Vzhľadom na to, že šváby, ktoré sa zvyknú pripliesť do kávových zŕn, nikto nevyberá a pomelú sa spolu s ňou, vedci, ktorí ich skúmajú, ju nemôžu piť. Podobne to je aj s čokoládou.
3. Violet Jessop prežila tri obrovské lodné nešťastia a ani jedno ju nezabilo
Bola na palube Olympicu, keď sa zrazil s krížnikom Hawke, na palube Titanicu, keď nečakane vrazil do ľadovca, a ako zdravotná sestra slúžila aj na Britannicu, sesterskej lodi Titanicu, ktorú postretol podobný osud ako Titanic samotný. Ani jedna z týchto katastrof ju nepripravila o život. Zomrela vo veku 83 rokov na zlyhanie srdca.
4. Kleopatra má bližšie k prvému iPhonu ako k stavbe pyramíd v Gíze
Historici odhadujú, že najznámejšie egyptské pyramídy boli postavené niekedy medzi rokmi 2550 a 2490 pred naším letopočtom. Posledná egyptská faraónka žila v rokoch 69 až 30 pred naším letopočtom. To znamená, že od pyramíd v Gíze ju delí viac ako 2400 rokov, zatiaľ čo od hračky Steva Jobsa „len“ 2037.
5. Halucinácie spôsobené schizofréniou formuje kultúra
Podľa slov Tanyi Luhrmann, profesorky antropológie na Stanfordskej univerzite, schizofrenické výjavy sú do značnej miery ovplyvnené kultúrou. Ľudia s touto diagnózou často počujú hlasy. Kým v Amerike sú tieto hlasy kruté a nepríjemné, africkí čí indickí pacienti trpiaci schizofréniou väčšinou počujú láskavé slová.
6. Pluto ešte ani raz od svojho objavenia v roku 1930 neobehlo okolo Slnka
Tejto planéte-neplanéte trvá 248 našich rokov, kým urobí celú otočku okolo Slnka. Od svojho objavenia 18. februára 1930 teda ešte nie je ani v polovici.
7. Mikroskopický roztoč Demodex folliculorum nemá zadok
A prečo ťa to má zaujímať? Pretože ti žije na tvári. Po slovensky kožník tukový nemá análny otvor, to znamená, že počas celého života nie je schopný defekácie. Po svojej smrti ti teda vykydne na tvár celoživotné zásoby stolice. Nemáš zač.
8. V pľúcach ti môže vyrásť strom, konkrétne jedľa
Píše sa rok 2009 a skupina ruských chirurgov má na operačke muža, ktorému majú vybrať nádor z pľúc. Len čo ho však otvoria, zistia, že po nádore ani chýru, ani slychu – namiesto toho mal 28-ročný pacient Artyom Sidorkin v pľúcach malú jedličku. Podľa lekárov musel vdýchnuť semienko, ktoré postupom času začalo klíčiť.
9. Pásomnicová diéta vznikla vo Viktoriánskej ére, no niektoré ženy ju praktizujú dodnes
Viktoriánska éra je známa rôznymi bizarnými praktikami, ktorými sa ľudia chceli priblížiť k ideálu krásy, väčšina z nich však časom vymrela. Pásomnicová diéta nie. Je to presne také nechutné, ako to znie – človek prehltne tabletku s vajíčkom pásomnice vo vnútri a čaká, kým začne požierať jeho večeru. Schudnúť z toho človek možno schudne, ale okrem toho ho pásomnica pripraví aj o životne dôležité živiny. Stojí to za to?!
10. Komáre cítia, akú máš krvnú skupinu
Asi to nie je až také prekvapivé. Ľudská krv je pre komáre potravou, získavajú z nej proteín, a práve preto sú pre nich podľa vedcov niektoré krvné skupiny lákavejšie ako iné. Človek s krvnou skupinou 0 má podstatne väčšiu šancu, že si z výletu v prírode odnesie pár neželaných suvenírov ako napríklad človek so skupinou A.
11. Syry majú rady hip-hop
Teda asi. Minimálne sa dá s určitosťou povedať, že syr, ktorý počas zrenia „počúval“ hip-hop, bude mať vo výsledku najzaujímavejšiu chuť. Prišli na to vedci. Rôznym syrom púšťali opakovane rôznych interpretov – Led Zeppelin, A Tribe Called Quest a Mozarta – a čakali, či to nejako ovplyvní, ako budú chutiť. Ovplyvnilo.
12. Viac ako polovica pilotov priznáva, že počas letu zaspí
56 percent pilotov v prieskume prezradilo, že počas pilotovania lietadla nechcene zaspia. A čo je horšie, 29 percent z nich prezradilo aj to, že keď sa po sieste zobudili, zistili, že ich kopilot spí tiež. Nuž, prajeme vám šťastný a príjemný let.