Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
Zdroj: ©Shutterstock

12 zaujímavých a prekvapivých faktov, ktorým sa ti až nebude chcieť veriť

Ale sú pravdivé. Naozaj sú.

Teraz je šokujúcich správ všade kopa a ak ich máš málo, stačí si pozrieť jednu z vládnych tlačoviek. Aj napriek tomu sme sa rozhodli prispieť svojou troškou aj my. Pripravili sme si pre teba dvanásť zaujímavých faktov zo sveta, ktoré znejú dosť neuveriteľne. Ale naozaj, naozaj, naozaj, na mou duši a psí uši sú pravdivé.

1. Čína v priebehu troch rokov spotrebovala viac cementu ako Amerika za celé 20. storočie.

Čína má na svedomí až 60 percent celkovej výroby aj spotreby cementu na svete. Pre porovnanie, v rozmedzí rokov 2011 až 2013 táto ázijská krajina využila 6,6 gigaton cementu, zatiaľ čo dáta z US Geology Survey potvrdzujú, že Spojené štáty ako také využili v 20. storočí „len“ 4,5 gigaton.

2. U vedcov, ktorí skúmajú šváby, sa často vyvinie alergia na mletú kávu

Je pomerne bežné, že si vedci časom vypestujú alergiu na predmet, ktorý skúmajú. Šváby nie sú výnimkou. Vzhľadom na to, že šváby, ktoré sa zvyknú pripliesť do kávových zŕn, nikto nevyberá a pomelú sa spolu s ňou, vedci, ktorí ich skúmajú, ju nemôžu piť. Podobne to je aj s čokoládou.

Shutterstock

3. Violet Jessop prežila tri obrovské lodné nešťastia a ani jedno ju nezabilo

Bola na palube Olympicu, keď sa zrazil s krížnikom Hawke, na palube Titanicu, keď nečakane vrazil do ľadovca, a ako zdravotná sestra slúžila aj na Britannicu, sesterskej lodi Titanicu, ktorú postretol podobný osud ako Titanic samotný. Ani jedna z týchto katastrof ju nepripravila o život. Zomrela vo veku 83 rokov na zlyhanie srdca.

4. Kleopatra má bližšie k prvému iPhonu ako k stavbe pyramíd v Gíze

Historici odhadujú, že najznámejšie egyptské pyramídy boli postavené niekedy medzi rokmi 2550 a 2490 pred naším letopočtom. Posledná egyptská faraónka žila v rokoch 69 až 30 pred naším letopočtom. To znamená, že od pyramíd v Gíze ju delí viac ako 2400 rokov, zatiaľ čo od hračky Steva Jobsa „len“ 2037.

Shutterstock

5. Halucinácie spôsobené schizofréniou formuje kultúra

Podľa slov Tanyi Luhrmann, profesorky antropológie na Stanfordskej univerzite, schizofrenické výjavy sú do značnej miery ovplyvnené kultúrou. Ľudia s touto diagnózou často počujú hlasy. Kým v Amerike sú tieto hlasy kruté a nepríjemné, africkí čí indickí pacienti trpiaci schizofréniou väčšinou počujú láskavé slová.

Mohlo by ťa zaujímať:

Radšej sa ich zbav. 8 ranných zvykov, ktoré ťa negatívne ovplyvňujú

6. Pluto ešte ani raz od svojho objavenia v roku 1930 neobehlo okolo Slnka

Tejto planéte-neplanéte trvá 248 našich rokov, kým urobí celú otočku okolo Slnka. Od svojho objavenia 18. februára 1930 teda ešte nie je ani v polovici.

Shutterstock

7. Mikroskopický roztoč Demodex folliculorum nemá zadok

A prečo ťa to má zaujímať? Pretože ti žije na tvári. Po slovensky kožník tukový nemá análny otvor, to znamená, že počas celého života nie je schopný defekácie. Po svojej smrti ti teda vykydne na tvár celoživotné zásoby stolice. Nemáš zač.

8. V pľúcach ti môže vyrásť strom, konkrétne jedľa

Píše sa rok 2009 a skupina ruských chirurgov má na operačke muža, ktorému majú vybrať nádor z pľúc. Len čo ho však otvoria, zistia, že po nádore ani chýru, ani slychu – namiesto toho mal 28-ročný pacient Artyom Sidorkin v pľúcach malú jedličku. Podľa lekárov musel vdýchnuť semienko, ktoré postupom času začalo klíčiť.

Shutterstock

9. Pásomnicová diéta vznikla vo Viktoriánskej ére, no niektoré ženy ju praktizujú dodnes

Viktoriánska éra je známa rôznymi bizarnými praktikami, ktorými sa ľudia chceli priblížiť k ideálu krásy, väčšina z nich však časom vymrela. Pásomnicová diéta nie. Je to presne také nechutné, ako to znie – človek prehltne tabletku s vajíčkom pásomnice vo vnútri a čaká, kým začne požierať jeho večeru. Schudnúť z toho človek možno schudne, ale okrem toho ho pásomnica pripraví aj o životne dôležité živiny. Stojí to za to?!

Mohlo by ťa zaujímať:

10 známych značiek, ktoré sa rozhodli zmeniť svoje logá. Nie vždy však k lepšiemu

10. Komáre cítia, akú máš krvnú skupinu

Asi to nie je až také prekvapivé. Ľudská krv je pre komáre potravou, získavajú z nej proteín, a práve preto sú pre nich podľa vedcov niektoré krvné skupiny lákavejšie ako iné. Človek s krvnou skupinou 0 má podstatne väčšiu šancu, že si z výletu v prírode odnesie pár neželaných suvenírov ako napríklad človek so skupinou A.

Shutterstock

11. Syry majú rady hip-hop

Teda asi. Minimálne sa dá s určitosťou povedať, že syr, ktorý počas zrenia „počúval“ hip-hop, bude mať vo výsledku najzaujímavejšiu chuť. Prišli na to vedci. Rôznym syrom púšťali opakovane rôznych interpretov – Led Zeppelin, A Tribe Called Quest a Mozarta – a čakali, či to nejako ovplyvní, ako budú chutiť. Ovplyvnilo.

12. Viac ako polovica pilotov priznáva, že počas letu zaspí

56 percent pilotov v prieskume prezradilo, že počas pilotovania lietadla nechcene zaspia. A čo je horšie, 29 percent z nich prezradilo aj to, že keď sa po sieste zobudili, zistili, že ich kopilot spí tiež. Nuž, prajeme vám šťastný a príjemný let.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť