Ako Európan by si mal čo-to o tomto svetadiele vedieť, ale poznať všetky zákutia krajín či jednotlivých miest je skrátka nemožné. Preto ti pomôžeme. Dnes sme si pre teba pripravili niekoľko zaujímavých faktov o rôznych európskych veľkomestách a veríme, že medzi nimi nájdeš mnohé, ktoré ťa prekvapia. Toto ste na geografii totiž určite nebrali.
1. Eiffelova veža mala pôvodne stáť v Barcelone
Prvotným plánom Gustava Eiffela bolo zasadiť obrovskú kovovú konštrukciu do jedného z najväčších miest v Španielsku. Mesto ho však odmietlo. Viac ako tristo metrov vysoká stavba by údajne v Barcelone pôsobila ako päsť na oko, a tak sa napokon realizácia uskutočnila v Paríži.
2. Dekoratívne snehové gule vznikli vo Viedni
Stalo sa to úplnou náhodou. Písal sa rok 1900 a lekári sa vtedy len na 24-ročného viedenského vynálezcu a opravára zdravotníckeho vybavenia Erwina Perzyho I. obrátili s nečakanou prosbou. Chceli lepšie osvetlenie na operačné sály. V snahe zvýrazniť už existujúce svetlo pridával do vodných lámp, ktoré v tom čase využívali najmä obuvníci, rôzne častice.
Od kovu sa dostal až po semolinové vločky, ktoré napokon skončili vo výslednom produkte a ktoré mladému Perzymu náramne pripomínali sneh. Netrvalo teda dlho a z novej lampy vykryštalizoval suvenír, ktorý dnes môžeme kúpiť hádam v každej dovolenkovej destinácii.
3. Japonskí turisti podliehajú v Paríži zvláštnemu syndrómu
Termín Parížsky syndróm ustanovil v osemdesiatych rokoch japonský psychiater Hiroaki Ota. Počas svojho pôsobenia vo francúzskej nemocnici Sainte-Anne Hospital Center sa s ním stretol nespočetne veľakrát a podarilo sa mu vypozorovať, že postihuje zväčša návštevníkov z ázijských krajín, predovšetkým z Japonska.
Problém je v tom, že médiá vykresľujú Paríž ako idylické mesto lásky, plné dokonale nahodených ľudí ako vystrihnutých z obálky módneho magazínu. V realite je to však miesto ako každé iné. Pokiaľ túto skutočnosť turista nevie vstrebať, potom má Parížsky syndróm. Medzi jeho prejavy patrí napríklad nadmerné potenie, zvracanie a točenie hlavy, ale aj halucinácie či úzkostné stavy.
4. Do fontán v Ríme návštevníci hádžu stovky tisíc eur
Stovky tisíc eur ročne, aby sme boli presní, približne okolo 700-tisíc. Len do samotnej fontány di Trevi pribudne denne zhruba 3-tisíc eur, za rok teda naakumuluje celkom slušný zisk. Peniaze idú na opravu mesta alebo podporu rôznych charitatívnych projektov. Ich odcudzenie je, pochopiteľne, trestné (ale to neznamená, že to ešte nikto neskúsil).
5. Obyvateľom Berlína vzťahy veľmi nevoňajú
Dnešným mladým sa vo všeobecnosti nechce viazať, no Berlínčania posunuli svoju nezávislosť na ešte vyšší level. Viac ako tretina miestnych je stále single a z každých dvoch obyvateľov je jeden buď slobodný, alebo bez akéhokoľvek záujmu dotiahnuť svoju polovičku pred oltár.
6. Ulice Atén boli ešte pred dvadsiatimi rokmi vydláždené mramorom
Zmeniť sa to rozhodla prvá ženská starostka, ktorú mesto kedy malo, Dora Bakoyannis. Mramor mal síce nezameniteľné estetické čaro, stačilo však pár dažďových kvapiek a chodníky sa menili na verejné klzisko. V roku 2003 boli teda po viac ako sto rokoch modernizované tak, aby zapadli do konceptu sveta 21. storočia.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane