Štvrtok 20.1.2022
sk
Dalibor
, Sebastián
cz
Ilona, Sebastián
Zdroj: ©Shutterstock

12 zaujímavých faktov o európskych mestách, ktoré ťa šokujú

Vieš, na čo si dávať pozor pri návšteve amsterdamskej kaviarne?

Ako Európan by si mal čo-to o tomto svetadiele vedieť, ale poznať všetky zákutia krajín či jednotlivých miest je skrátka nemožné. Preto ti pomôžeme. Dnes sme si pre teba pripravili niekoľko zaujímavých faktov o rôznych európskych veľkomestách a veríme, že medzi nimi nájdeš mnohé, ktoré ťa prekvapia. Toto ste na geografii totiž určite nebrali.

1. Eiffelova veža mala pôvodne stáť v Barcelone

Prvotným plánom Gustava Eiffela bolo zasadiť obrovskú kovovú konštrukciu do jedného z najväčších miest v Španielsku. Mesto ho však odmietlo. Viac ako tristo metrov vysoká stavba by údajne v Barcelone pôsobila ako päsť na oko, a tak sa napokon realizácia uskutočnila v Paríži.

Shutterstock

2. Dekoratívne snehové gule vznikli vo Viedni

Stalo sa to úplnou náhodou. Písal sa rok 1900 a lekári sa vtedy len na 24-ročného viedenského vynálezcu a opravára zdravotníckeho vybavenia Erwina Perzyho I. obrátili s nečakanou prosbou. Chceli lepšie osvetlenie na operačné sály. V snahe zvýrazniť už existujúce svetlo pridával do vodných lámp, ktoré v tom čase využívali najmä obuvníci, rôzne častice.

Od kovu sa dostal až po semolinové vločky, ktoré napokon skončili vo výslednom produkte a ktoré mladému Perzymu náramne pripomínali sneh. Netrvalo teda dlho a z novej lampy vykryštalizoval suvenír, ktorý dnes môžeme kúpiť hádam v každej dovolenkovej destinácii.

Shutterstock

3. Japonskí turisti podliehajú v Paríži zvláštnemu syndrómu

Termín Parížsky syndróm ustanovil v osemdesiatych rokoch japonský psychiater Hiroaki Ota. Počas svojho pôsobenia vo francúzskej nemocnici Sainte-Anne Hospital Center sa s ním stretol nespočetne veľakrát a podarilo sa mu vypozorovať, že postihuje zväčša návštevníkov z ázijských krajín, predovšetkým z Japonska.

Problém je v tom, že médiá vykresľujú Paríž ako idylické mesto lásky, plné dokonale nahodených ľudí ako vystrihnutých z obálky módneho magazínu. V realite je to však miesto ako každé iné. Pokiaľ túto skutočnosť turista nevie vstrebať, potom má Parížsky syndróm. Medzi jeho prejavy patrí napríklad nadmerné potenie, zvracanie a točenie hlavy, ale aj halucinácie či úzkostné stavy.

Shutterstock

4. Do fontán v Ríme návštevníci hádžu stovky tisíc eur

Stovky tisíc eur ročne, aby sme boli presní, približne okolo 700-tisíc. Len do samotnej fontány di Trevi pribudne denne zhruba 3-tisíc eur, za rok teda naakumuluje celkom slušný zisk. Peniaze idú na opravu mesta alebo podporu rôznych charitatívnych projektov. Ich odcudzenie je, pochopiteľne, trestné (ale to neznamená, že to ešte nikto neskúsil).

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

12 zaujímavých a prekvapivých faktov, ktorým sa ti až nebude chcieť veriť

5. Obyvateľom Berlína vzťahy veľmi nevoňajú

Dnešným mladým sa vo všeobecnosti nechce viazať, no Berlínčania posunuli svoju nezávislosť na ešte vyšší level. Viac ako tretina miestnych je stále single a z každých dvoch obyvateľov je jeden buď slobodný, alebo bez akéhokoľvek záujmu dotiahnuť svoju polovičku pred oltár.

Shutterstock

6. Ulice Atén boli ešte pred dvadsiatimi rokmi vydláždené mramorom

Zmeniť sa to rozhodla prvá ženská starostka, ktorú mesto kedy malo, Dora Bakoyannis. Mramor mal síce nezameniteľné estetické čaro, stačilo však pár dažďových kvapiek a chodníky sa menili na verejné klzisko. V roku 2003 boli teda po viac ako sto rokoch modernizované tak, aby zapadli do konceptu sveta 21. storočia.

Shutterstock

7. Amsterdamské kaviarne neponúkajú vždy kávu

Ak ťa ako turistu na potulkách Amsterdamom jedného dňa prepadne chuť na poobednú kávu s koláčikom, dávaj dobrý pozor, akú frázu zadáš do googlu. Ak totiž do vyhľadávania naťukáš „coffee shop“, miesto, kde ťa to vypľuje, pravdepodobne tvoje očakávania nesplní. Na dennú dávku kofeínu sa v hlavnom meste Holandska chodí do „koffiehuisov“. „Coffee shopy“ sa zaoberajú predajom marihuany.

Shutterstock

8. Mestská štvrť Christiania v Kodani je vlastne autonómne slobodné mesto

Uprostred Kodane, vlastne len neďaleko od centra, sa nachádza štvrť Christiania. Christiania má zhruba 1000 obyvateľov, ktorí mesto vedú podľa vlastných, omnoho benevolentnejších pravidiel. Nielenže nemusia platiť dane, zlegalizovali si užívanie a distribúciu marihuany. Do roku 2004 sa voči tomu dánska vláda nijako neohradzovala, po roku 2010 však prišiel zlom. Momentálne je teda marihuana zakázaná aj tam.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

Radšej sa ich zbav. 8 ranných zvykov, ktoré ťa negatívne ovplyvňujú

9. Žlté lisabonské električky boli inšpirované tými americkými

Veľa európskych krajín hľadá inšpiráciu v zámorí a Portugalsko nie je žiadnou výnimkou. Lisabonské žlté električky, ktoré sú pre mesto asi rovnako charakteristické ako taxíky rovnakej farby pre New York, boli navrhnuté podľa tých amerických. Práve preto ich domáci často prezývajú Carros Americanos.

Shutterstock

10. Helsinki vyvážajú do sveta vodu z vodovodu

Vyvážať jedlo je bežná vec, ale obyčajnú vodu z vodovodu? Nuž, možno netradičné, ale Fíni to robia. Vďaka prakticky nekonečnej podzemnej zásobe čistej vody si to môžu dovoliť, a tak firma Nord Water so sídlom v Helsinkách každoročne exportuje viac ako milión fliaš do krajín, kde pitná voda patrí medzi nedostatkový tovar (ako napríklad Saudská Arábia). Prvá objednávka prebehla v januári roku 2004 a odvtedy je táto služba veľkým hitom.

Shutterstock

11. Hrochy v zoologickej záhrade v Budapešti sa kúpu v termálnej vode

Hrochy majú veľmi citlivú pokožku, preto aj navzdory tomu, že vôbec nevedia plávať, trávia väčšinu svojich dní ponorené vo vode. Voda ako voda, povedal by si niekto, no keď je k dispozícii termálny prameň, prečo ho nevyužiť? Presne to si povedali v budapeštianskej zoo a bazén v ohrade pre hrochov napúšťajú vodou z prameňa Széchenyi. Tá sa svojím zložením podobá vode z rieky Níl, čomu sa zvieratá, ktoré sa vo voľnej prírode nachádzajú v Afrike, nepochybne tešia.

Shutterstock

12. Varšava nesie prezývku „mesto Fénixa“

Hlavné a zároveň najväčšie mesto susedného Poľska dostalo netradičnú prezývku po skončení druhej svetovej vojny. Tá Varšave naozaj nič nedarovala a počas bojov z nej ostali prakticky len ruiny. V nasledujúcich rokoch sa ju však podarilo opäť od základov vystavať, viac-menej do takej istej podoby, v akej je dnes.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť