Piatok 19.8.2022
sk
Lýdia
cz
Ludvík
Zdroj: ©Shutterstock

12 zaujímavých faktov o zvieratách, ktoré ťa len utvrdia v tom, že príroda je úchvatná

Vedel si, že sovy nedokážu hýbať očami?

Príroda je fascinujúca a ríša zvierat vždy vytiahne niečo, čím ťa totálne zosadí zo stoličky. Myslíš si, že po hodinách biológie vieš všetko? Tak ťa dnes vyvedieme z omylu. Toto je 12 šokujúcich a zaujímavých faktov o zvieratách, ktoré ti dokážu, že tento svet nikdy neprestane udivovať. Poďme si ich teda prečítať.

1. Slony sú imúnne voči rakovine

Štatistiky hovoria, že rakovina postihuje zhruba len 3 percentá slonov, a vedci chceli zistiť, čomu za to vďačia. Dve nezávislé štúdie potvrdili, že slonia „imunita“ voči rakovine tkvie v kópiách génu, ktorý efektívne bojuje voči nádorovým bunkám. Slony ich majú 20. Človek len jeden.

2. Svižníky bežia tak rýchlo, až dočasne oslepnú

Svižníky, čierne predátory z ríše hmyzu, sa okrem Antarktídy, Tasmánie a Maldív pohybujú prakticky po celom svete a známe sú najmä svojou závratnou rýchlosťou. Dokážu bežať rýchlosťou až 9 kilometrov za hodinu a prekonajú zhruba 125-násobnú dĺžku vlastného tela za sekundu. Práve kvôli tomu pri naháňaní koristi dočasne oslepnú.

Zaujímavé fakty o zvieratách
Shutterstock

3. Mačku môže oplodniť niekoľko kocúrov naraz

Mačky sú záhadné stvorenia, a hoci viac ako 30 miliónov domácností naprieč celým svetom jednu vlastní, ani ich majitelia o nich nevedia všetko. Napríklad to, že ich môže počas jednej ovulácie naraz oplodniť viacero kocúrov. Tento jav sa nazýva superfekundácia a je dôvodom, prečo niektoré mačiatka z toho istého vrhu vyzerajú úplne inak ako ich súrodenci.

Fakty o cigaretách a fajčení

Mohlo by ťa zaujímať:

10 zaujímavých faktov o fajčení a cigaretách, ktoré ťa prekvapia

4. Plodožer maorský má problémy s alkoholom

Najväčší holub Nového Zélandu, inak zvaný aj holub kererū, má zaujímavé zeleno-bronzové sfarbenie a v roku 2018 vyhral v krajine titul vtáka roku. Má však značné problémy s alkoholom. Plodožer si rád pochutnáva na fermentovanom ovocí, ktoré nájde na zemi, čo na jeho organizmus rozhodne nevplýva dobre. Nie je nič nezvyčajné vidieť ho, ako „na mol opitý“ padá zo stromu.

Zaujímavé fakty o zvieratách
Shutterstock

5. Psy zámerne kýchajú počas hry

Prečo? Aby dali ostatným psom (a občas aj svojim majiteľom) najavo, že sa len hrajú. Kýchanie je pre psy nástrojom komunikácie a počas hry sa ním snažia naznačiť, že sa zabávajú, tešia a že hoci pomedzi to vrčia, stále pre ne ide len o hru. Tento druh kýchnutia väčšinou pripomína len akési odfrknutie a ide z nosa, nie priamo z pľúc.

6. Zvuk tečúcej vody prebúdza v bobroch staviteľov

V 60. rokoch minulého storočia sa švédsky biológ Lars Wilsson rozhodol zistiť, či je potreba stavať u bobrov vrodená, alebo sa ju musia naučiť. Počas tohto experimentu sa mu podarilo zistiť, že inštinkt stavať v bobroch prebúdza zvuk tečúcej vody. Dokonca aj v prípade, keď vychádza z reproduktora.

Zaujímavé fakty o zvieratách
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť