13 faktov o psoch, o ktorých ste ešte pravdepodobne nepočuli

Milovníci psov si prídu na svoje.

Vraví sa, že najlepší priateľ človeka je pes. Vieme však o svojich najlepších priateľoch úplne všetko? Psy sú tu s nami naozaj dlhú dobu, no ešte stále nás niektoré informácie o týchto štvornohých miláčikoch vedia zaskočiť.

Vedeli ste napríklad, že pes predsa len dokáže rozoznať nejaké farby? Alebo to, že niekedy predstierajú, že sú choré, len preto, aby získali našu pozornosť?

1. Psy nevznikli z vlkov

Kbenn/Imgur.com (https://imgur.com/gallery/VKvSrVg)

Verte tomu alebo nie, pravda je taká, že dnešné vlky nie sú predchodcami psov. Psy pochádzajú z úplne iného druhu, ktorý sa objavoval pred tisíckami rokov. Americké či európske vlky sú len veľmi vzdialení príbuzní psov a to aj napriek tomu, že ich DNA sa zhoduje až na 99 percent.

2. Psy sú šampiónmi v rôznorodosti

SteveLarryEdwardTangoTangoOscar/Imgur.com (https://imgur.com/1H4IhH5)

Dnes už máme vďaka chovu a kríženiu, obrovskú škálu psov rôznych farieb, veľkostí či fyzických schopností. Predpokladá sa, že na svete existuje viac ako 400 plemien psov a tento počet sa stále zvyšuje. Žiadny iný cicavec nemá toľko rôznych plemien ako práve pes. Fyziológia všetkých psov – od čivavy až po dogu – je však založená na fyziológii starovekého vlka.

3. Majú „druhý nos“

Rumpleteazer/Imgur.com (https://imgur.com/gallery/py9cw)

Druhý nos je známy aj ako vomeronazálny orgán alebo Jacobsonov orgán. Špeciálny je v tom, že zacíti aj pachy, ktoré nie sú až také bežné. Inými slovami – jeden nos je citlivý a druhý je super citlivý.

4. Majú výnimočný odtlačok

Imgur.com

Na identifikáciu ľudí slúžia odtlačky prstov. Identifikovať sa však dajú aj títo štvornohí miláčikovia. Postačí odtlačok ňufáka. Tak isto ako aj u ľudí, aj tu platí, že neexistujú dva psy s rovnakým odtlačkom.

5. Niekedy predstierajú, že sú choré, len aby získali pozornosť

katiehgarren/Reddit.com (https://www.reddit.com/r/Frenchbulldogs/comments/8rkzyw/hoping_to_get_another_frenchie_in_november_any/)

Majitelia psov prezradili, že ich psy predstierajú chorobu alebo zranenie, len aby si ich viac všímali.

6. Vedia rozoznať farby

jewboyfresh/Reddit.com (https://www.reddit.com/r/FoodPorn/comments/4vdbxh/fruit_at_a_prague_market_768_x_1280/)

Veľa rokov sa verilo, že psy vidia svet len čierno-bielo. Dnes však vieme, že predsa len dokážu rozoznať niektoré farby. Vidia žltú, zelenú a modrú. Problém im robí červená, ktorú vidia ako tmavo šedú.

7. Vedia sa usmievať

KingBriskeyGames/Imgur.com (https://imgur.com/gallery/0hwZc63)

Je pravda, že sa pes dokáže usmievať, no nie vždy z tých istých dôvodov ako my. Psy sa usmievajú aj vtedy, ak chcú získať našu náklonnosť. Úsmev však nemusí znamenať, že je pes šťastný. Niekedy je úsmev odrazom nervozity.

8. Psy spia bruchom nahor len tam, kde sa cítia absolútne bezpečne

BrokenSPhere/ WIkimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:11_week_old_male_Pembroke_Welsh_Corgi_sleeping_on_back.JPG)

Takýmto spôsobom vraj spia iba domestikované domáce zvieratá. Ak ste si práve uvedomili, že ste nikdy nevideli vášho psa spať na chrbte, netrápte sa. Neznamená to, že sa necíti bezpečne. Proste sa mu len pohodlne spí v inej polohe.

9. Necítia sa previnilo

unknown/Imgur.com (https://imgur.com/gallery/zDmh8Lp)

Mnoho majiteľov sa domnieva, že ich nezbedný pes cíti vinu za svoje konanie. Vedci však tvrdia, že ich previnilý pohľad je len reakciou na gesto majiteľa, ktorý ho v danom momente hreší. Pocit viny je veľmi zložitý proces, ktorého pes nie je schopný. Ten sa jednoducho len obáva, že sa dostane do problémov. Vtedy ukáže jeho povestné psie oči, ktoré roztopia naše srdcia.

10. Zmenili sme vývoj psov

ThunderingHobo/Imgur.com ( https://imgur.com/gallery/ACkptZ4)

Podľa výskumov ľudia neúmyselne vyvinuli u psov alternatívu Williamsovho syndrómu. Psy sa líšia od vlkov charakteristickými variáciami v génoch GTF2I a GTF2IRD1. Možno aj to je dôvod, prečo sú psy priateľskejšie a spoločenskejšie ako vlky.

11. Psy inštinktívne vyhľadávajú kontakt s ľuďmi

sydneyrooster2013/ Reddit.com ( https://www.reddit.com/r/pics/comments/3dqc9l/my_mum_left_my_dad_for_a_guy_10_years_his_junior/)

Pes sa riadi svojimi inštinktami. Tie mu hovoria aj to, že najlepší spôsob, ako prežiť, je byť blízko človeka – najlepšie blízko svojho majiteľa. To je dôvod, prečo sa mnohé psy cítia rozrušene, keď ostanú doma osamote. Myslia si, že sa už o nich nikto nebude starať a že navždy zostanú opustené.

12. Psy sú veľmi závislé na ľuďoch

Federer45/Reddit.com ( https://www.reddit.com/r/aww/comments/33l7h7/my_friends_dogs_think_they_are_going_to_the_vet/)

Mnoho cicavcov je schopných zažívať emócie ako láska, strach či úzkosť. Psy sú známe tým, že vyjadrujú viac emócií ako akékoľvek iné zviera. Psy dokonca rozumejú reči ľudského tela a chápu aj to, čo znamená tón nášho hlasu.

13. Ľudia, ktorí majú psov, spia v noci lepšie

Posledná zaujímavosť sa bude páčiť predovšetkým milovníkom psov. Ak necháte spať psa vo svojej spálni, váš spánok bude kvalitnejší. Až taký dobrý nápad to ale nemusí byť práve vtedy, ak ho necháte spať s vami v posteli.

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: reddit.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
15
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Znaky, že ste s tvojou najlepšou kamarátkou horšie ako ten najsladší párik

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME