Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 7.9.2024
sk
Marianna
cz
Regina
, Regína

13 miest na svete, ktoré nikdy nenavštíviš. Jedno sa nachádza aj u nášho suseda, takéto sú dôvody

Sem sa tvoja noha zrejme nikdy nedostane.


Hovorí sa, že zakázané ovocie chutí najlepšie. Cestovanie je dnes obľúbeným hobby mnohých, no na niektoré miesta sa nedostaneš. Čím menej však o týchto destináciách vieme, tým viac ich túžime navštíviť.

Presne takýto pocit budeš mať po prečítaní nasledovných 13 miest sveta, kde je vstup zakázaný, obmedzený, alebo sa považuje za nebezpečný. Kam tvoja noha pravdepodobne nikdy nevkročí a prečo?

1. Jaskyňa Lascaux, Francúzsko

Jaskyňa Lascaux je pokladom pre archeológov na celom svete. Jaskynný komplex obsahuje prehistorické maľby staré 17 300 rokov. Série paleolitických malieb na stenách zobrazujú dobytok, jelene, zubry a mnohé ďalšie. Bohužiaľ, jaskyňa je od roku 1963 pre verejnosť uzavretá. Archeológovia sa domnievajú, že ľudská prítomnosť by mohla zničiť starobylé umelecké dielo.

2. Severný Sentinel, India

Severný Sentinel v Andamanskom mori, ktorý je domovom kmeňa Sentinelcov, je jedným zo zakázaných ostrovov na svete. Obyvatelia ostrova sa často dopúšťajú násilia, aby si chránili svoju izoláciu. Kmeň Sentinelcov žije na ostrove už viac ako 50 000 rokov pod ochranou indickej vlády. Táto oblasť je prísne zakázaná pre akýchkoľvek návštevníkov a je jedným z najnebezpečnejších a najzakázanejších miest na svete.

3. Vatikánsky tajný archív, Vatikán

V prísne chránenej časti Vatikánu sa nachádza 53 kilometrov políc s dokumentmi katolíckej cirkvi, ktoré pochádzajú až z 8. storočia. Niektoré artefakty zahŕňajú list škótskej kráľovnej Márie, v ktorom prosí pápeža Sixta V., aby ju zachránil pred sťatím, či dokumenty o exkomunikácii Martina Luthera. Archív bol otvorený pre bádateľov v roku 1881, ale nie je ľahké získať doň vstup. Bádateľom, ktorí oň požiadajú, platí prístup len tri mesiace a naraz môže vstúpiť najviac 60 vedcov.

Profimedia

4. Ise Grand Shrine, Japonsko

Japonsko je celosvetovo obľúbené pre svoju rozmanitú kultúru a nachádza sa tu približne 80 000 svätýň. Najvýznamnejšou z nich je veľká svätyňa Ise. Vďaka svojej architektonickej veľkoleposti je to jeden z najdrahších chrámov v Japonsku. V záujme zachovania šintoistických tradícií z 8. storočia sa tento chrám každých 20 rokov prestavuje. A to stojí milióny. Ak nie si členom kráľovskej rodiny, do chrámu nesmieš vstúpiť.

5. North Brother Island, USA

North Brother Island sa nachádza v New Yorku a je jedným z najobľúbenejších opustených miest v USA. Pôvodne vznikol ako karanténna nemocnica a bol domovom týfusovej Mary. Bola identifikovaná ako prvá Američanka, ktorá sa nakazila brušným týfusom. Neskôr sa toto miesto stalo rehabilitačným centrom pre drogovo závislých. Teraz je na ostrove vtáčia rezervácia a je trvalo uzavretý pre bežných ľudí.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

6. Heard Island, Austrália

Jedno z najnepreskúmanejších miest na Zemi, ostrov Heard, leží medzi Antarktídou a Madagaskarom. Z politického hľadiska patrí tento ostrov Austrálii. Na ostrove Heard sú dve aktívne sopky a je úplne neúrodný. Celý ostrov sa skladá z trosiek a vápenca, ktoré vznikli v dôsledku sopečných erupcií. V záujme ochrany krehkej prírody austrálska vláda obmedzila vstup na zakázaný ostrov.

7. Svalbard Global Seed Vault, Nórsko

Ide o banku, ktorá uchováva rôzne semená rastlín v srdci arktického súostrovia Svalbard. Banka vznikla kvôli tomu, ak by ľudstvu niekedy hrozila apokalypsa alebo globálna kríza. Z každého kúta sveta sa do trezoru posielajú debny so semenami na dlhodobé uskladnenie. Dnu sa dostanú len špeciálni hostia v určitých dňoch.

Shutterstock

8. Hadí ostrov, Brazília

Ako už názov napovedá, ide o brazílsky ostrov zamorený tisíckami smrtiacich hadov. Na Hadí ostrov sa neodváži nikto vstúpiť a dokonca sa považuje za najzakázanejšie miesto v Brazílii. V skutočnosti je taký nebezpečný, že vláda zakázala návštevu ostrova. Odhaduje sa, že na ostrove žije približne 4 000 zlatých kopijníkov – najsmrteľnejších hadov na svete.

9. Area 51, USA

Oblasť 51 v južnej Nevade je opradená konšpiračnými teóriami. Je to americká vojenská základňa a má povesť testovacej základne pre zbrane a lietadlá. Existujú však aj širšie špekulácie. Priaznivci konšpiračných teórií sa domnievajú, že úradníci skrývajú na základni dôkazy o mimozemšťanoch. Pre bežných ľudí je úplne neprístupná a dokonca aj USA sotva priznávajú existenciu Oblasti 51.

10. Tomb of Qin Shi Huang, Čína

Mauzóleum prvého čínskeho cisára Qin Shi Huanga je už viac ako 2000 rokov pochované hlboko pod pyramídou. Je to jeden z najväčších objavov všetkých čias, ale pre historikov a archeológov zostáva záhadou. Obsah hrobky je z väčšej časti zapečatený a nepreskúmaný. Hovorí sa, že pohrebný komplex pozostáva z rôznych vecí, ktoré bude Qin Shi Huang potrebovať v posmrtnom živote. Aby čínska vláda vzdala úctu tomuto starobylému miestu, zakázala vykopávky v hrobke Qin Shi Huanga a je jedným z najviac zakázaných miest na svete.

Shutterstock

11. Pravčická brána, Česko

Pravčická brána, jedna z najpozoruhodnejších pamiatok Českej republiky, je najväčším pieskovcovým oblúkom v Európe. Do roku 1982 táto pamiatka priťahovala turistov z blízkeho i ďalekého okolia. Neskôr, aby sa minimalizovala erózia, sa návštevnosť oblúka obmedzila. Geológovia si však myslia, že prírodný pieskovcový oblúk by sa čoskoro zrútil, a preto je výstup naň zakázaný.

Určite si prečítaj:

12 faktov, ktoré sú také absurdné, až im nebudeš chcieť veriť

12. Niihau Island, USA

Na ostrov Niihau so 160 obyvateľmi je vstup pre verejnosť zakázaný. Jedinou možnosťou, ako navštíviť túto oblasť, je byť príslušníkom amerického námorníctva alebo mať na ostrove príbuzného. V záujme ochrany životného prostredia a divokej prírody na ostrove Niihau vláda obmedzila vstup cudzincom.

13. Ostrov Surtsey, Island

Surtsey je malý ostrov nachádzajúci sa v súostroví pri južnom pobreží Islandu. Vznikol v dôsledku sopečnej erupcie, ktorá trvala štyri roky. Surtsey má tiež povesť najnovšieho ostrova na planéte. V súčasnosti je prístupný len niekoľkým vedcom a geológom. Tento zakázaný ostrov je pre turistov neprístupný, pretože sa predpokladá, že zásahy človeka by narušili ekologický vývin, ktorý na ostrove prebieha.


Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.