13 nádherných a roztomilých psích plemien, ktoré sú na prahu vyhynutia

Šteniatok týchto plemien sa rodí alarmujúco málo. Podarí sa tento trend zvrátiť?

Zdroj: shiangling / Unsplash

Nie nadarmo sa hovorí, že pes je najlepším priateľom človeka. Obaja vzájomne vyhľadávajú svoju prítomnosť už mnoho rokov. Je logické, že niektoré plemená sú populárnejšie než iné, avšak práve v dôsledku toho sa niektoré psíky ocitajú na prahu vyhynutia.

Britská stránka The Kennel Club tieto plemená každoročne uvádza vo svojej správe a dopĺňa ich aj o informácie, koľko šteniatok daného plemena sa za posledný rok narodilo. Poďme si pozrieť 13 z nich. Prítomnosť niektorých plemien vás možno prekvapí.

1. Pebroke Welsh Corgi

Psíkovia z plemena Welsh Corgi Pembroke sa tešia priazni aj samotnej kráľovnej Alžbety II. Napriek tomu však podľa výročných správ odborníkov sa šteniatok tohto plemena rodí pomerne málo. V roku 2018 to bolo vo Veľkej Británii len 147 psíkov.

2. Anglický mastif

Od roku 2007 sa rodí aj stále menej anglických mastifov. Ide pritom o plemeno, ktoré je oddané, pokojné a milujúce svojho pána. Vo Veľkej Británii sa rodí stále menej šteniatok tohto plemena, ale obľube sa teší v Spojených štátoch.

3. Bielo-červený írsky seter

Írsky seter má povesť tvrdohlavého psa, ktorý sa ťažko trénuje a potrebuje tiež pravidelné prechádzky. Napriek tomu však ide o láskavého a verného psa. Keďže si však väčšina záujemcov vyberá čisto červených seterov, červeno-biely seter sa ocitol v ohrození.

View this post on Instagram

#dogmaxl #redwhitesetter

A post shared by andrea kreuzmayr (@maya_dela_cruz) on

4. Vydrí pes

Vydrí pes je mimoriadne staré plemeno, ktoré sa pôvodne využívalo na lov vydier (odtiaľ dostalo toto psie plemeno aj svoje meno). Ide o nezávislého psa, ktorý potrebuje pravidelný pohyb a jeho tréning musí byť veľmi dôsledný. Ide však o oddaných a milujúcich spoločníkov. Napriek tomu ide o jedno z najmenej populárnych plemien.

5. Sussexský španiel

Sussexský španiel patrí medzi lovecké plemená. Aj napriek miernej tvrdohlavosti je inteligentný, avšak vyžaduje pevný výcvik. Je ideálnym spoločníkom pre rodiny a miluje pohyb a plávanie. Je počudovaním, že ide o málo populárne plemeno.

6. Poľný španiel

Poľný španiel je priateľský, inteligentný a trochu tvrdohlavý psík. Patrí k loveckým plemenám a už počas druhej svetovej vojny sa takmer ocitol na prahu vyhynutia. Vyžaduje veľa pohybu a dôsledný tréning. Možno aj vďaka tomu sa v rebríčkoch popularity objavuje skôr v dolných priečkach.

7. Kólia krátkosrstá

Kólia krátkosrstá je veselé, temperamentné a inteligentné plemeno. Charakteristická je preň oddanosť majiteľovi, od ktorého sa často nepohne ani na krok. Trénuje sa ľahko, avšak potrebuje veľa pohybu. Je to krásny pes, o to viac zamrzí, že v roku 2018 sa vo Veľkej Británii narodilo len 77 šteniatok.

8. Glen of Imaal teriér

Odvážny, temperamentný a veselý pes. Potrebuje však prísnu výchovu, keďže má sklon vrhať sa do bitiek s ostatnými psami. Disponuje tiež značnou silou, hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať. Žiaľ, opäť ide o plemeno, ktoré nie je príliš populárne a vo Veľkej Británii sa ročne narodí len 48 týchto psíkov.

9. Sealyhamský teriér

Sealyhamský teriér je roztomilý, aktívny a sebavedomý pes. Vyžaduje si dôslednú výchovu a patrí medzi vzácnejšie chované teriéry. Sú to oddaní spoločníci a svojich pánov milujú, no napriek tomu patria medzi menej populárne plemená a v roku 2018 sa ich v Británii narodilo len 107.

10. Skye teriér

Veľmi oddaný psík pôvodom zo Škótska, ktorý sa často veľmi naviaže na svojho majiteľa. Osvedčil sa aj ako strážny pes. Pri výcviku sa môže prejaviť jeho tvrdohlavosť, niekoho tiež môže otravovať jeho časté štekanie. V Británii sa minulý rok narodilo len 50 týchto teriérov a nepatria tiež k veľkým obľúbencom u potenciálnych majiteľov.

11. Bloodhound

Bloodhound je plemeno, ktoré využíva najmä polícia. Tieto psíky sú oddané, milé a priateľské. V Británii sa ich v roku 2018 narodilo len 62, avšak v Spojených štátoch ide o pomerne populárne plemeno.

View this post on Instagram

On the weekends I get comfy ☁️

A post shared by Beacon W. (@beaconthebloodhound) on

12. Kučeravý retríver

Kučeravý retríver patrí k vôbec najstarším psím plemenám retrívrov. Je to dobrý lovec, inteligentný a energický. Potrebuje teda veľa pohybu. Rýchlo sa učí, ale jeho výcvik musí byť dôkladný. V Británii sa ich však minulý rok narodilo len 70 a nejde tiež o príliš populárne plemeno.

13. Anglický trpasličí teriér

Povahou priateľský, pozorný a spoločenský pes s inštinktom lovca, ktorý však nie je agresívny. Zato je oddaný a tolerantný aj voči iným psom. Je veľmi učenlivý. Jeho menšia popularita je zrejme daná jeho veľkou energiou, a tak mu jeho majitelia často nestačia.

Zdroj: healthypets.mercola.com, thekennelclub.org.uk, akc.org

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
38
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

  1. Toto je rebríček vulnerable breeds v UK. To ale neznamená, že ich je celosvetovo málo. A navyše popularita a boom žiadnemu plemenu neprospieva.
    Kratkosrsta kolia sa chová aj u nás, korgi teraz celkom letí a ostatné su prevažne logické plemená ktoré v tejto dobe už nemajú veĺmi čo loviť

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
16 filmových hrdinov, ktorí neboli takí úžasní, ako sa na prvý pohľad zdalo

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME